Poplavam, ki v Pakistanu pustošijo že več kot dva tedna in so prekrile že petino države, še kar ni videti konca. Oblasti namreč za prihodnje dni napovedujejo še več dežja in poplav, predvsem na jugu države. Kritičnih naj bi bilo prihodnjih pet dni.
Kaj to pomeni za prizadete prebivalce, si nihče ne upa pomisliti. Doslej so neurja namreč zahtevala že vsaj 1600 življenj, okoli 2000 je poškodovanih. Deroča voda je poškodovala več kot sto tisoč hiš. Ljudem pa zdaj grozijo še bolezni, ki jih povzročajo vodne bakterije.
Predvsem so v nevarnosti otroci. Po podatkih Urada ZN za usklajevanje humanitarnih zadev (Ocha) bolezni, ki se prenašajo z umazano vodo, tako grozijo do 3,5 milijona otrokom. Po ocenah Unicefa je bilo sicer v poplavah tako ali drugače prizadetih šest milijonov otrok.
"Do 3,5 milijona otrok je v veliki nevarnosti, da zbolijo za katero od smrtonosnih bolezni, ki se prenašajo z umazano vodo, kot sta huda driska in griža," je opozoril tiskovni predstavnik Oche Maurizio Giuliano.
"Najbolj nas skrbita voda in zdravje," je dodal in poudaril, da je oskrba s čisto vodo bistvena za preprečevanje nevarnih epidemij, zaradi poplav pa so lokalni vodni viri onesnaženi. Navedel je tudi bolezni, kot so hepatitis A in E ter tifus.
Svetovna zdravstvena organizacije (WHO) se poleg tega že pripravlja na pomoč več deset tisoč ljudem v primeru epidemije kolere, čeprav pakistanske oblasti ZN doslej še niso obvestile o nobenih potrjenih primerih te bolezni.
Med 20 milijoni Pakistancev, ki so jih prizadele poplave, naj bi tovrstne bolezni ogrožale skupno kar šest milijonov ljudi.
Ban Ki Mun pretresen
Opustošenje si je včeraj ogledal tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki je ob pogledu na prizadeta območja izjavil, da takšnega opustošenja, kot mu je bil priča v Pakistanu, še ni videl. Kot je povedal, je opustošenje večje kot cunami v Indijskem oceanu leta 2004 in potresi v Pakistanu leta 2005 skupaj.
''Na tisoče mest in vasi je voda dobesedno odnesla,'' je povedal Ban. ''Ceste, stavbe, mostovi ... izgubljena so bila številna življenja. Ljudje so stisnjeni na majhnih otočkih, okoli njih pa je sama voda. Pijejo umazano vodo. Živijo v blatu in na ruševinah svojega življenja. Številni so izgubili sorodnike in prijatelje. Mnogi pa se še bojijo, da njihovi otroci in ljubljeni ne bodo preživeli v teh razmerah,'' je povedal.
Na pomoč z osli
Medtem ko pomoč za Pakistance še vedno prihaja prepozno, pa so se lokalne oblasti odločile, da bodo hrano ljudem na vaseh, ki ležijo v goratem predelu države, začeli prinašati z osli. Vojska je namreč sporočila, da so številne vasi še vedno nedostopne, saj je voda sprožila tudi številne plazove, ki so s seboj odnesli ceste ali naredili nove prepade.
Pakistanski predsednik pa je sporočil, da njegova država potrebuje več mednarodne pomoči pri reševanju posledic naravne katastrofe, zato sta z Banom javno pozvala mednarodno javnost, naj poveča svojo pomoč.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.