V Badnu pri Dunaju se je danes sklenil še zadnji krog neposrednih pogovorov Prištine in Beograda o prihodnjem statusu Kosova, ki se je začel v ponedeljek. Tudi v zadnjem krogu pred iztekom roka za dosego kompromisa "dogovora z Beogradom na žalost ni bilo", je sporočil kosovski predsednik Fatmir Sejdiu. Da dogovora ni bilo, sta sporočila tudi srbski predsednik Boris Tadić in premier Vojislav Koštunica. Tadić je poudaril, da bo Srbija razveljavila vsako enostransko potezo Prištine, ki bi vodila v neodvisnost Kosova.
"Za prebivalce Kosova je neodvisnost začetek in konec," je po treh dneh pogovorov poudaril Sejdiu in dodal, da bo kosovsko vodstvo sedaj "nadaljevalo svojo agendo ob sodelovanju z mednarodno skupnostjo". "Ne moremo napovedati točnega datuma" razglasitve neodvisnosti, toda do nje bo prišlo "zelo hitro", je dodal. Novoizvoljeni kosovski premier Hašim Tači je medtem sporočil, da dogovora ni bilo mogoče doseči in da "pogovorov s Srbi ne bo več".
Tudi srbski predsednik in premier sta po koncu pogovorov v Badnu ocenila, da kompromisna rešitev za Kosovo "na žalost ni bila dosežena", a obenem poudarila, da "to za Srbijo ne pomeni, da kompromisa ni mogoče doseči". Kot sta dejala, je treba kompromis iskati še naprej, saj je to edina rešitev, ki bi zagotovila razvoj, mir in stabilnost regije.
Tadić je izpostavil, da Srbija ne bo sprejela neodvisnosti Kosova, saj bi ta vnesla nestabilnost in sprožila "domino efekt" v regiji in širše. "Upamo, da bodo mednarodne institucije upoštevale predloge Srbije. Srbija bo zavrnila vsak akt o neodvisnosti in našla odgovor, ki bo v skladu z mednarodnimi standardi," je dejal. Obenem je zatrdil, da si Srbija ne želi nasilja, ampak se bo na enostranske poteze Prištine odzvala z vsemi pravnimi in diplomatskimi sredstvi, ki jih ima na voljo.
Srbski minister za Kosovo Slobodan Samardžić je pred tem ob robu pogovorov v Avstriji izjavil, da utegne srbsko vodstvo, če bo Priština po 10. decembru dejansko razglasila neodvisnost, proti Kosovu uvesti gospodarske sankcije. "Na razglasitev neodvisnosti Kosova se bomo odzvali tako, kot bi se vsaka evropska država, če bi bila ogrožena njena ozemeljska celovitost," je poudaril minister.
Srbski obrambni minister Dragan Šutanovac je medtem v Beogradu izjavil, da se srbska vojska na morebitno enostransko razglasitev neodvisnosti Kosova ne bo samostojno odzvala, ampak bo sledila ukazom srbskega predsednika in vlade. Kot je poudaril, je vojska pod civilnim nadzorom in "deluje izključno v skladu z odločitvami tistih, ki so pooblaščeni, da te odločitve sprejemajo". Ob tem je zvezo Nato pozval, naj zagotovi mir na Kosovu.
Albanci praznujejo Dan zastave
Albanci v mestih Bujanovac, Medveđa in Preševo, ki se nahajajo na jugu Srbije, praznujejo albanski državni praznik Dan zastave, poroča srbski spletni portal B92. Zborovanje v centru Preševa se je začelo z albansko himno, nato pa je urednica lokalnega radia Ardita Beljulji prebrala albansko politično dekleracijo in pripomnila,
da poskušajo posamezniki iz Srbije Albancem prepovedati uporabo
nacionalnih simbolov. 28. november je pomemben praznik za Albance, saj
so leta 1912 ustanovili neodvisno državo Albanijo, leta 1443 pa je
albanski nacionalni junak Skenderbeg v mestu Kruja, nedaleč od Tirane, prvič
razobesil rdečo zastavo s črnimi orli.
Z deklaracijo bodo Albanci od uradnega Beograda zahtevali, da se jim omogoči uporaba nacionalnih simbolov in praznovanje albanskih nacionalnih praznikov. Deklaracijo bodo poslali tudi na zahodna veleposlaništva v Srbiji.
Zborovanje organizirajo borci nekdanje Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medveđe.
Trojka za Kosovo: Brez dogovora, a zaveza o odpovedi nasilju
Člani mednarodne pogajalske trojke za Kosovo so danes na novinarski konferenci po koncu še zadnjega kroga neposrednih pogovorov med Prištino in Beogradom, ki znova niso prinesli dogovora o prihodnosti Kosova, sporočili, da sta se tako srbska kot albanska stran zavezali, da se bosta vzdržali nasilja. "Obe strani sta jasno povedali, da sta zavezani izogibanju nasilju," je povedal predstavnik EU v trojki Wolfgang Ischinger.
Trojka je sicer, kot pred njo že beograjska in prištinska delegacija, potrdila, da so se tudi zadnji neposredni pogovori pred iztekom roka ZN za dosego kompromisa končali neuspešno, saj niso prinesli dogovora o prihodnjem statusu Kosova. Kot je povedal Ischinger, je trojka "poskusila res čisto vse", da bi dosegli kompromisno rešitev. Ob tem je dodal, da nova pogajanja med Beogradom in Prištino pod pokroviteljstvom trojke niso predvidena.
Predstavnik ZDA v trojki Frank Wisner je izrazil obžalovanje, "ker strani kljub trdemu delu in natančni preučitvi vseh možnosti nista bili sposobni najti rešitve, ki bi bila sprejemljiva za obe". "Na kocki je mir v regiji. To je viharna regija. Prihajamo v zelo težke čase," je posvaril Wisner in dodal, da bi bilo nadaljevanja statusa quo za Kosovo "nevzdržno".
Kot je povedal Ischinger, bo trojka sedaj začela s pripravo poročila o napredku, doseženem na pogovorih Beograda in Prištine, o katerem bo Varnostni svet ZN razpravljal 19. decembra. Zasedanja se bo udeležil srbski premier Koštunica. Beograd vztraja, da mora o prihodnjem statusu Kosova odločati VS ZN, kjer pa dogovora o neodvisnosti Kosova zaradi nasprotovanja stalne članice Rusije ni pričakovati.
Kfor potrebuje mandat ZN za ukrepanje ob morebitnem nasilju
Zveza Nato se je pripravljena soočiti z vsakršnim izbruhom nasilja na Kosovu, če bo še imela mandat Združenih narodov za ukrepanje, je v torek izjavil poveljnik zavezniških sil v Evropi, ameriški general John Craddock. "Enostranska razglasitev neodvisnosti ali ne, priznanje te enostranske razglasitve ali ne - Kfor lahko ostane sila za zagotavljanje stabilnega in varnega okolja, dokler bo resolucija 1244 ostala v veljavi," je še poudaril.
Craddock pa je torkovo razpravo, ki jo je organiziral bruseljski študijski center, še povedal, da je Nato pripravljen na vse scenarije, četudi je predvidevati, kaj bi se lahko zgodilo na Kosovu, enako "kockanju".
"Imamo dobro usposobljene, dobro vodene in sposobne sile, 54 čet, pri čemer jih je polovica izurjena za ohranitev reda v primeru izgredov," je poudaril Craddock. "Te sile se bodo, če bodo ohranile pristojnosti, sposobne soočiti z izzivi, ki bi se lahko pojavili v prihodnjih tednih," je še povedal.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.