"Ugibalo se je o nečem, kar bi se lahko zgodilo, če bi se zgodilo nekaj drugega – konkretno odcepitev Republike srbske od neodvisne in mednarodno priznane BiH, ter njena združitev s Srbijo," so zapisali v sporočilu za javnost, ki so ga objavili po "nekaterih nervoznih in neutemeljenih odzivih na Hrvaškem in v regiji" na omenjene Mesićeve izjave.
Hrvaški predsednik, ki zaključuje svoj predsedniški mandat, je v ponedeljek dejal, da bi nemudoma vojaško posredoval, "če bi bil predsednik republike" v času, ko bi predsednik vlade Republike srbske Milorad Dodik v Republiki srbski razpisal referendum o odcepitvi od BiH, saj je Hrvaška "garant Daytonskega sporazuma". Dodal je, da bi z vojsko prekinil koridor v bosanskem Posavju, ki povezuje dva dela Republike srbske.
Tudi pred Miloševićevo politiko si je svet predolgo zatiskal oči
Iz Mesićevega urada pa so danes sporočili, da je treba njegove besede razumeti kot "radikalno oblikovano opozorilo", da si svet ne bi smel zatiskati oči pred Dodikovo politiko in možnimi posledicami njegove politike, kot je "predolgo zatiskal oči pred politiko Slobodana Miloševića, ki je privedla do razpada bivše Jugoslavije v krvavih vojnah".
"Obenem je predsednik Mesić želel skrajno jasno povedati, da bi bil razpad sosedne in prijateljske BiH za Hrvaško absolutno nesprejemljiv," so še poudarili v Mesićevem uradu. Izpostavili so tudi, da se predsednik zaveda, da samo hrvaški sabor odloča o uporabi hrvaške vojske.
Srbski analitik: Mesić dobro ve, kaj govori
Reakcije na Mesićeve besede so po vsej regiji precej ostre. Medtem ko hrvaški analitiki po poročanju hrvaških medijev menijo, da se je Mesić malce preveč sprostil, pa srbski analitik Đorđe Vukadinović pravi, da še aktualni hrvaški predsednik zelo dobro ve, kaj govori in se le dela, da je šarlatan.
''Mesić je resen albanski in NATO lobist v regiji in zato je treba njegovo grožnjo jemati resno. On je resen človek, ki govori, kar se resnično dogaja,'' meni Vukadinović. Dodaja, da bi bilo naivno in neumno, če bi se srbski politični vrh tolažil s tem, da je Mesić že politična zgodovina. ''Tisti z boljšim spomino vedo, da se je Mesić zgolj vrnil na retoriko z zaćetka svoje kariere,'' je Vukadinović dejal za srbski časnik Press.
Tadića ne bo v Zagreb
Na Mesićeve besede se je odzval srbski predsednik Boris Tadić, ki je ocenil, da pomeni Mesićeva izjava o vojaškem posredovanju v BiH neposredno "hujskanje k vojni in grožnjo varnosti v regiji". Napovedal je, da bo s tem seznanil Varnostni svet ZN na petkovi seji.
V Beogradu so tudi potrdili, da se Tadić ne bo udeležil zaprisege novoizvoljenega hrvaškega predsednika Iva Josipovića, ki bo položaj od Mesića prevzel 18. februarja. Tadić je obisk Zagreba odpovedal, ker se bo Josipovićeve inavguracije udeležil predsednik Kosova Fatmir Sejdiu, so sporočili iz Tadićevega urada.
Josipović: Vojaške rešitve ne bo
Mesićev naslednik, novoizvoljeni hrvaški predsednik Ivo Josipović je sicer v torek za Glas Amerike izjavil, da "vojaške rešitve ne bo". "Zadeve je vedno potrebno urejati s pogajanji in v dogovoru vseh zainteresiranih. V BiH je edina možna pot soglasje treh konstitutivnih narodov. Oni se morajo s pomočjo Daytonskega sporazuma dogovoriti o rešitvi, ki bo zagotovila enakopravnost vseh treh narodov," je dejal Josipović.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.