Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je danes za čisto provokacijo označil izjave hrvaškega predsednika Stjepana Mesića, da bi Hrvaška vojaško posredovala v BiH, če bi Republika srbska razpisala referendum o neodvisnosti. Mesić je po Jeremićevem mnenju "človek brez politične ali moralne teže", zato njegove izjave ne bi smele imeti prevelikega pomena. "Mislim, da je treba temu primeru narediti konec. To je očitno še ena provokacija, pravzaprav poskus provokacije Stipeta Mesića," je dejal Jeremić.
Nato pa je še odjeknila novica, da bo srbski predsednik Boris Tadić prijavil Mesića Varnostnemu svetu Združenih narodov, poročajo srbski in hrvaški mediji. Tadić bo na seji VS ZN sodeloval v petek, tako da bo takrat tudi več znanega.
'Mesićeve grožnje'
"Najnovejše izjave še aktualnega hrvaškega predsednika Stipeta Mesića so vznemirjajoče grožnje človeka, ki je politično kariero začel z vojno, zdaj pa bi jo z vojno tudi končal," se je na Mesićeve izjave včeraj odzval predsednik vlade Republike srbske Milorad Dodik. Dejstvo pa je, da je Dodik v preteklosti že nekajkrat omenil možnost referenduma. Lanskega oktobra je tudi dejal, da Bosne in Hercegovine ne bo mogoče obdržati, take kot je.
Ozadje Daytonskega sporazuma
Daytonski mirovni sporazum je bil parafiran 21. novembra leta 1995, ko so ga parafirali takratni predsedniki ZRJ, Hrvaške in BiH, Slobodan Milošević, Franjo Tuđman in Alija Izetbegović. Sporazum so zatem podpisali 14. decembra 1995 v Parizu.
Daytonski sporazum je predvideval enotno BiH znotraj avnojskih meja, vrnitev beguncev na domove, svobodno gibanje po vsej državi in enoletno namestitev 60.000 vojakov pod poveljstvom zveze Nato v okviru mednarodnih sil za uresničitev sporazuma IFOR. IFOR so čez eno leto zamenjali pripadniki mednarodnih stabilizacijskih sil SFOR, v katerih so enote članic zveze Nato in članic Partnerstva za mir.
Tadić ne gre v Zagreb
Medtem so v Beogradu tudi potrdili, da se srbski predsednik Tadić ne bo udeležil zaprisege novoizvoljenega hrvaškega predsednika Iva Josipovića, ki bo položaj od Mesića prevzel 18. februarja. Tadić je obisk Zagreba odpovedal, ker se bo Josipovićeve inavguracije udeležil predsednik Kosova Fatmir Sejdiu, so sporočili iz Tadićevega urada.
Sejdiu je namreč ravno danes potrdil, da se bo udeležil zaprisege Josipovića v Zagrebu, Tadić pa je že prejšnji teden napovedal, da ga ne bo v Zagreb, če bo tam predsednik Kosova, ki ga ima Srbija še vedno za svojo pokrajino.
Tadić je napovedal tudi, da se ne bo udeleževal dogodkov, na katere bodo vabljeni predstavniki Kosova, razen če bo šlo za predstavnike mednarodne misije Unmik. V primeru zaprisege Josipovića v Zagrebu pa gre za "politično manifestacijo", ki pod vprašaj postavlja suverenost in ozemeljsko celovitost Srbije, je še povedal Tadić.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.