Delegati nemških socialdemokratov (SPD) so na kongresu v Bonnu podprli vstop v uradna koalicijska pogajanja s konservativno unijo CDU/CSU. Za je glasovalo 372 od 642 delegatov. Predsednik SPD Martin Schulz je rezultat pozdravil in dejal, da dokazuje, da so se morali boriti za večino na glasovanju.
Glasovanje, ki so ga pozorno spremljali doma in po svetu, tlakuje pot za poglobljena pogajanja, ki se bodo po pričakovanjih začela že prihodnji teden. Če bodo uspešna, bi Nemčija novo vlado lahko dobila do sredine marca, kar je približno pol leta po volitvah septembra lani.
Izzid glasovanja je bil vse do njegovega konca neznanka, saj je bila stranka razklana med zagovornike in nasprotnike velike koalicije. Kritiki iz vrst SPD trdijo, da uvodna pogajanja niso bila zadovoljiva in da si želijo izboljšav, na primer glede davčne politike in zdravstva. Dodatne kompromise zahtevajo tudi pri migrantski politiki.
Podpredsednica nemških socialdemokratov (SPD) Malu Dreyer je ob začetku kongresa in še pred začetkom glasovanja delegate pozvala, naj glasujejo za vstop v uradna koalicijska pogajanja. Kot je dejala, je to zanje trenutno najboljša možnost, manjšinska vlada pa je po njenih ocenah iluzija.
Dreyerjeva je delegate prav tako pozvala, naj z glasovanjem za vstop v pogajanja prevzamejo svoj del odgovornosti. Analiza stanja je po njenih besedah pokazala, da lahko s svojimi ključnimi idejami veliko spremenijo.
Kritikom velike koalicije je dejala, da je prepričanje, da lahko nemški kanclerki Angeli Merkel uspe oblikovati manjšinsko vlado, iluzija. "Unije ne moremo prisiliti v manjšinsko vlado," je dejala.
Izpostavila je pomen iskanja kompromisov in dosežke, ki jih je SPD že dosegla v pogajanjih. Čeprav ne more nihče obljubiti, da lahko v prihodnjih pogajanjih dosežejo še več, si bodo kljub vsemu odločno prizadevali za uresničitev svojih dodatnih zahtev, je napovedala.
Schulz delegate pozval k pogumu
Martin Schulz pa je v nagovoru delegate pozval, naj se ne bojijo odgovornosti, ki jo prinaša vstop v uradna koalicijska pogajanja s konservativno unijo CDU/CSU. Opozoril je, da odločajo med pogajanji s konservativno unijo in ponovnimi volitvami.
Izpustiti priložnost, ki se ponuja v pogajanjih, bi bilo po Schulzevem mnenju "malomarno". "Danes nenazadnje odločamo o tem, v katero smer bosta šli naša država in Evropa," je dejal Schulz.
SPD bi morala po njegovem mnenju odgovornost sprejeti "brez strahu in plahosti". "Prepričan sem, da je prava pot tista, ki jo zaznamuje pogum," je poudaril.
Napovedal je dodatne pogajalske zahteve in odločna prizadevanja za njihovo uresničitev. Med drugim je izpostavil zdravstvo, ki je po njihovem mnenju trenutno "dvorazredno", in migrantsko politiko.
Nemška kanclerka je sicer že zavrnila možnost večjih popravkov dogovora, češ da so že sprejeli številne kompromise. Schulz ji je v sredo odgovoril, da kljub uvodnim pogajanjem še niso "na koncu poti", sicer so že začrtali glavne točke, a se morajo pogajati še o njihovi vsebini. Danes je znova zatrdil, da še niso dosegli vsega želenega.
Poudaril je tudi, da bo SPD v morebitni veliki koaliciji igrala enakopravno vlogo. "Ne bomo manjšinski partner ali pomoč pri potrjevanju zakonov. SPD mora biti in bo vidna, slišna in prepoznavna stranka," je dejal in dodal, da mora biti nova vlada vlada SPD.
Delegatom je še dejal, da je po telefonu govoril s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, ki si želi, da bi se SPD odločila za vstop v veliko koalicijo. Macron ga je ob tem opomnil, da "Evropa gleda Bonn". Mednarodna javnost je po Schulzovih besedah v veliki meri naklonjena veliki koaliciji.
Pred glasovanjem še okoli tretjina delegatov neodločenih
Stranka je še vedno razklana med zagovornike in nasprotnike velike koalicije. Kritiki iz vrst SPD trdijo, da uvodna pogajanja niso bila zadovoljiva in da si želijo izboljšav, na primer glede davčne politike in zdravstva. Dodatne kompromise zahtevajo tudi pri migrantski politiki.
O vstopu v uradna pogajanja je odločalo 642 delegatov. Oči so bile uprte predvsem v 294 delegatov iz Bavarske, Severnega Porenja-Vestfalije in Hessna. V teh treh deželah delegati namreč so nedavnega še niso bili odločeni, med njimi pa je tudi veliko nasprotnikov velike koalicije. Tudi sicer naj bi bila pred glasovanjem še okoli tretjina delegatov neodločenih.
Tako kot Schulz pa so tudi nekateri drugi člani SPD svarili tudi pred predčasnimi volitvami v primeru propada pogajanj, saj bi na njih stranka lahko dosegla še slabši rezultat kot pred štirimi meseci. Glede na zadnje ankete je podpora stranki padla na okoli 18 odstotkov. Septembra so na volitvah dosegli 20,5 odstotka glasov, kar je bil najslabši rezultat v zgodovini stranke.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.