Za je glasovalo 81 poslancev v 120-članskem parlamentu. Medtem so poslanci opozicijske stranke VMRO-DPMNE, ki nasprotujejo dogovoru z Grčijo o spremembi imena, glasovanje bojkotirali, poroča Reuters.
Makedonski premier Zoran Zaev je po poročanju Euronewsa ob tem dejal, da gre za potezo, ki bo "odprla vrata v prihodnost, makedonsko evropsko prihodnost". Sporazum mora sicer ratificirati še grški parlament in šele takrat bo sprememba imena stopila v veljavo.
Vrstijo pa se že prve čestitke iz tujine. Grški premier Aleksis Cipras je makedonskemu kolegu Zaevu danes že čestital ob "uspešnem zaključku postopka spremembe ustave". Pred tem je že napovedal, da bo potem, ko jih bo Skopje uradno seznanilo s spremembo ustave, v parlament vložil predlog za ratifikacijo Prespanskega sporazuma, in sicer do konca meseca. "Kmalu zatem" naj bi parlament glasoval tudi o protokolu, ki bo omogočil članstvo Makedonije v Natu, ki ga je Grčija zaradi spora o imenu Makedonije blokirala več kot dve desetletji.
Zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini in evropski komisar za širitev Johannes Hahn sta prav tako že čestitala Makedoniji in spremembo ustave označila za pomemben korak pri uresničitvi tega zgodovinskega dogovora. S tem so makedonski politični voditelji in državljani "pokazali odločenost, da bodo izkoristili to edinstveno in zgodovinsko priložnost za rešitev enega najstarejših problemov v regiji" in da odločno napredujejo na poti v EU.
Skopju je čestital tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. "Nato močno podpira polno uresničitev sporazuma, ki pomeni pomemben prispevek k stabilnosti in blaginji regije," je tvitnil.
Spor med Grčijo in Makedonijo o imenu slednje traja že skorajda tri desetletja oziroma vse odkar je takratna jugoslovanska republika Makedonija razglasila neodvisnost in prevzela ime Republika Makedonija. Zaradi nasprotovanja Grčije njenemu imenu, saj naj bi to kazalo težnje po istoimenski grški pokrajini, se je OZN pridružila pod imenom Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija (FYROM).
V poznejših letih je Grčija ovirala Makedonijo pri vstopu v zvezo Nato in Evropsko unijo. Pogajanja pod okriljem Združenih narodov so nato v lanskem letu prinesla rezultete s sklenitvijo prespanskega dogovora, v skladu s katerim se bo Makedonija preimenovala v Severno Makedonijo, Grčija pa bo svoji sosedi odprla pot do članstva v Natu in EU.
Po sklenitvi dogovora so sicer v Makedoniji potekal številni protesti, makedonski predsednik Gjorge Ivanov pa je celo zavrnil podpis sporazuma ter dejal, da sprememba imena 'ogroža narodno identiteto'. Sledil je referendum, ki sicer ni bil pravno zavezujoč, udeležila pa se ga je zgolj 37 odstotkov volilnih upravičencev. Od tega jih je 90 odstotkov sporazum podprlo.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.