Na nemško Deutsche Bank, natančneje izvršnemu direktorju Josefu Ackermannu, so neznani storilci poslali sumljivo pošiljko. Policisti so ugotovili, da je bil v paketu eksploziv, ki so ga strokovnjaki deaktivirali. "Prve ugotovitve kažejo, da je bila pošiljka delujoča pisemska bomba," so sporočili hessenski kriminalisti in frankfurtsko tožilstvo.
Hessenski preiskovalci so pozneje v ovojnici poleg bombe našli še pismo, zvito v tulec, v katerem odgovornost za napad prevzema skrajno levičarska italijanska organizacija FAI – Federazzione Anarchica Informale. Italijanski anarhisti so sicer v pismu omenjali tri eksplozije, uperjene "proti bankam, bančnikom, klopom in krvosesom". Nemška policija tako domneva, da sta bili poslani še dve podobni pisemski bombi.
Organizacijo FAI so označili kot "teroristično levičarsko anarhistično organizacijo". Po trditvah policije je FAI v preteklosti že prevzela odgovornost za napade na državne institucije, predvsem v Italiji.
Napade naj bi izzvala kriza območja evra
Pojavili so se sicer strahovi, da bi protesti proti bančnikom postali izredno nasilni. V tej luči so nemške oblasti pozvale banke po Evropi, naj poostrijo varnost. Frankfurtski protestniki, ki so kritični do bank, so kmalu po poskusu napada zavrnili odgovornost. Sporočili so, da niso nikakor povezani s poskusom napada. "Obsojamo vsakršno dejanje, ki je povezano z nasiljem," je povedal aktivist iz skupine Okupirajmo Frankfurt Frank Stegmaier. "Skupina ima drugačne načine za protestiranje," je še dejal.
Kot je sporočili vir iz Deutsche Bank, ki ni želel biti imenovan, so močno poostrili varnost v vseh enotah banke po svetu. V zadnjih mesecih naj bi se sicer povečalo tudi število groženj, ki so bile namenjene Ackermannu. Okrepili so tudi enote, ki ga varujejo, a za enkrat še ni govora o tem, da bi se prenehal pojavljati v javnosti. Vso pošto, ki je namenjena članom izvršnega odbora banke, pregledujejo že od leta 2006.
"Ta nasilen napad na našega izvršnega direktorja Josefa Ackermanna nas je zelo prizadel," je povedal predstavnik za stike z javnostmi Deutsche Bank. Zaposleni, ki na sedežu banke delajo, pa so dejali, da se ne počutijo ogroženo. "Vedno se najdejo ljudje, ki mislijo, da je ena od rešitev ta, da nekdo plača, a kot zaposlen se ne počutim ogroženo," je dejal Stefan Popp.
Nekateri strokovnjaki so menili, da je poskus napada sprožila dolžniška kriza evroobmočja. "Zdi se verjetno, da bi bil incident povezan z jezo javnosti, ki je usmerjena proti bančnemu sektorju," je opozorila analitičarka za Evropo in Evrazijo v AKE Group Louise Taggart. "Verjetno je tudi, da je bila pisemska bomba poslana iz Grčije, ki se sooča s posebej težko gospodarsko situacijo," je še domnevala, kar pa se je sicer izkazalo za napačno. Lani je bila tarča pisemske bombe nemška kanclerka Angela Merkel. Preiskava je pokazala, da je pošiljka izvirala iz Grčije in sumili so, da je povezana z anarhistično skupino, ki se je nasilno odzvala na ekstremne varčevalne ukrepe.
Sicer so nemške oblasti sporočile, da ni podatka, da bi tudi banke v drugih država prejele pisemske bombe. Analitik za varnost David Lea pa je izpostavil, da je Ackermann močna simbolna tarča.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.