Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in britanski premier Boris Johnson sta danes v Luksemburgu začela pogovore o izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije, ki pa so se zaključili brez otipljivega napredka. Juncker je po srečanju dejal, da je odgovornost na strani Velike Britanije, da predloži "pravno operativno rešitve, ki so kompatibilne z ločitvenim dogovorom".
"Predsednik Juncker je poudaril tudi pripravljenost in odprtost komisije, da preuči, ali bi tovrstni predlogi izpolnili cilje varovala. Takih predlogov pa zaenkrat ni bilo," so še sporočili iz komisije.
Z Downing Streeta pa so sporočili, da je Johnson znova poudaril, da ne bo zaprosil za podaljšanje roka za izstop, ki je predviden za 31. oktober. "Voditelja sta se strinjala, da morajo pogovori postati bolj intenzivni in da bodo kmalu potekali vsak dan," so sporočili.
Johnson je na pogovorih tudi znova potrdil zavezanost velikonočnemu sporazumu, so dodali. Navedli so še, da je britanski premier odločen prepričati parlament v Londonu, da podpre dogovor brez zanj spornega irskega varovala.
Današnje srečanje Junckerja in Johnsona je bilo njuno prvo, odkar je Johnson julija postal britanski premier.
Juncker je sicer po srečanju poudaril, da bo oktobrski vrh EU pomemben mejnik. Ostalih 27 članic povezave ostaja enotnih, so še poudarili v Bruslju. Juncker bo sicer o poteku priprav na brexit v sredo poročal tudi Evropskemu parlamentu v Strasbourgu.
Johnson pred srečanjem samozavesten
Johnson je pred srečanjem dejal, da verjame, da bodo dosegli dogovor še pred brexitom, ki je predviden za 31. oktober. Pravi, da bo, če dogovora ne bo, našel način, da zaobide odločitev britanskega parlamenta, ki ga zavezuje k preložitvi izstopa iz Unije, je zatrdil. Nedavno je dejal, da se bodo znebili "okov" Evropske unije, tako kot se jih znebi izmišljeni junak Hulk.
Viri na Downing Streetu so današnje srečanje označili za del prizadevanj, v okviru katerih bi izpogajali dogovor o brexitu pred vrhom EU, ki bo 17. in 18. oktobra. Po poročanju britanskega BBC so zatrdili tudi, da Johnson ni pripravljen podaljšati roka za brexit, ki je predviden za 31. oktober.
Sestanka v Luksemburgu so se udeležili tudi glavni pogajalec Evropske unije za brexit Michel Barnier, britanski pooblaščenec za brexit Steve Barclay in predstavnik Downing Streeta David Frost. Barclay je za Sky News dejal, da so blizu dogovora in da se je "ogromno stvari dogajalo za zaprtimi vrati". Ministrica za notranje zadeve VB Priti Patel je za BBC povedala, da se "celotna vladna mašinerija" trudi, da bi zagotovili dogovor. Johnson je dejal, da je "previdno optimističen" glede dosega govora, čeprav je Barnier prejšnji teden izjavil, da "ni razlogov, da bi bili optimistični".
Jabolko spora je irsko varovalo
Johnson je pred pogovori z Junckerjem za britanski časnik Mail on Sunday dejal, da je "zelo samozavesten", da bosta strani dosegli dogovor pred brexitom. Če dogovora ne bo, pa bo našel način, da zaobide odločitev britanskega parlamenta, ki ga zavezuje k preložitvi izstopa iz unije, je zatrdil. Britanski premier je tudi ocenil, da potekajo dobri pogovori glede vprašanja meje na irskem otoku.
Namen irskega varovala, ki je jabolko spora, je ohranitev odprte meje med Irsko in Severno Irsko, Velika Britanija pa bi ostala del evropske carinske unije, dokler ne bi dosegli trgovinskega sporazuma. Johnson želi odstraniti varovalo iz sporazuma in trdi, da išče alternativne rešitve, ki pa jih London še ni podal. V Evropski uniji medtem ne vidijo druge možnosti za preprečitev trde meje na irskem otoku in ohranitev velikonočnega mirovnega sporazuma. Njihov cilj je, da varovala ne bi bilo treba nikoli uporabiti in da bi našli ustrezno rešitev v okviru pogajanj o sporazumu o prihodnjem sodelovanju.
Johnson se je nedavno sestal tudi z vodji Nemčije, Francije in Irske in po pogovorih dejal, da so imeli zelo produktivne pogovore glede tega, kako nasloviti težave irske meje. "Ko sem nastopil kot premier, so vsi govorili, da ni nobene možnosti, da spremenimo ločitveni sporazum ... Zdaj so si že premislili," je dejal. Za nemški radio je sicer dejal, da ni prepričan, da obstaja alternativa za irsko varovalo. Dodal je, da si noben patriotski Britanec ne bi smel želeti brexita brez dogovora, ker bi to državo pustilo v razsulu, opozoril pa je tudi, da se čas izteka.
Britanski premier se bo danes sešel tudi z luksemburškim kolegom Xavierjem Bettelom.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.