
Od najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva je minilo že 26 let. Ob tej priložnosti so začeli graditi nov jeklen sarkofag nad reaktorjem jedrske elektrarne, uradne slovesnosti ob začetku gradnje pa se je udeležil tudi ukrajinski predsednik Viktor Janukovič.
Po načrtih naj bi novi sarkofag končali in namestili nad poškodovani reaktor v letu 2015. Pripravljalna dela za gradnjo so sicer že stekla. Približno 20.000-tonska struktura bo po načrtih prekrila stari sarkofag in preprečila možnost radioaktivnega sevanja.
Tragičnega dogodka izpred 26 let sta se spomnila tudi predsednik Janukovič in minister za izredne razmere Viktor Baloga, ki sta položila cvetje na kraju nesreče.

Spomin na dogodke pred dobrega četrt stoletja je še vedno živ. 26. aprila 1986 ob 1.23 je eksplozija med izvajanjem varnostnega preizkusa uničila četrti reaktor jedrske elektrarne v Černobilu. Radioaktivne snovi, ki so v desetih dneh po eksploziji ušle v ozračje, so močno onesnažile Ukrajino ter še Belorusijo in Rusijo, radioaktivni oblak pa je zajel praktično vso Evropo, od Skandinavije na severu do Slovenije, Italije in Nemčije na zahodu Evrope.
O tem, koliko naj bi bilo skupaj žrtev nesreče, se ocene močno razlikujejo. Po nekaterih navedbah je zaradi posledic sevanja umrlo več kot 100.000 ljudi, po drugih pa morda največ 10.000. V ostankih reaktorja je danes še vedno okoli 190 ton visoko radioaktivne staljene sredice, ki jo pokriva skoraj 30.000-tonski betonski sarkofag. Ta se je že kmalu začel nevarno krušiti, a so ga vmes uspešno okrepili, nova jeklena struktura pa naj bi vzdržala 100 let.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.