
Iraški šiiti in Kurdi, ki predstavljajo večino v iraškem parlamentu, so že nekaj ur predtem dosegli dogovor o osnutku nove iraške ustave, s katerim pa se suniti niso popolnoma strinjali. Član iraške stranke Dava premiera Ibrahima Džafarija, Džavad el Maliki je napovedal, da bo osnutek nocoj predložen parlamentu ne glede na to, ali se bodo suniti z njim strinjali ali ne.
Rok za sprejetje ustave sicer poteče opolnoči po krajevnem času (22. uri po srednjeevropskem). Šiitski pogajalec Haled al Atija je približno uro pred iztekom roka dejal, da imajo suniti še vedno nekaj zadržkov glede dela ustave, ki govori o federalni ureditvi države, da pa skušajo na srečanju, ki še poteka, doseči, "da ne bi bilo reakcije" s sunitske strani. Podrobnosti ni pojasnil.
Iraški šiiti in Kurdi imajo skupaj 215 sedežev v 275-članskem parlamentu, kar pomeni, da bi novo ustavo lahko sprejeli tudi brez podpore sunitov. Irak je tako končno dobil svojo prvo ustavo po padcu režima nekdanjega predsednika Sadama Huseina. Iraški državljani naj bi o osnutku ustave odločali na referendumu 15. oktobra.

Nasilju ni videti konca
Medtem pa se v Iraku nadaljuje nasilje. V noči na ponedeljek je bilo ubitih osem iraških policistov, še štirje so bili ranjeni, ko je na nadzorni točki v bagdadski soseski Karada eksplodiral avtomobil bomba. Še osem policistov in trije civilisti so bili ubiti v napadu upornikov na avtobus na severu Bagdada. V Kirkuku na severu države pa so uporniki ustrelili policijskega načelnika, ki vodi lokalno protiteroristično enoto Sarhada Kadirja. V streljanju je bila ubita tudi njegova žena.