Cilj dogodka, ki se je zaključil danes, je bil seveda privabiti čim več tujih kupcev ruske vojaške opreme, je pa tudi platforma za vojaško sodelovanje z drugimi državami.
In vsi, ki so se zbrali na obrobju Moskve, so imeli kaj videti. 1200 razstavljavcev je na ogled postavilo okoli 26.000 kosov orožja in vojaške opreme, med drugim novo bojno letalo Su-57, hipersonično raketo Kinžal, tank nove generacije Armata …
Za vse, ki ob robustnosti in zmogljivosti orožja cenijo še njegov futuristični vidik, pa je bil absolutni zmagovalec dogodka robot z vzdevkom Igorek (mali Igor), za katerega zaradi njegove nerodnosti ni prav veliko možnosti, da bi se v trenutni obliki kdaj dejansko pojavil na bojišču, je bil pa cilj več kot dosežen, če je bil njegov osnovni namen vzbuditi pozornost za dogodek, običajno namenjen ozkemu številu kupcev in zanesenjakov.
Igorek …
Štiri metre visoko in okoli štiri tone težko vojaško "čudo", ki bi brez težav predstavljalo junaka v kakšnem ameriškem akcijskem filmu, je sestavil ruski koncern Kalašnikov, svetu najbolj znan po jurišni puški, ki je ob tem napovedal še vstop na trg električnih avtomobilov. Družba ima sicer v ruski proizvodnji ročnega orožja okoli 95-odstotni delež, prodaja pa ga v 27 držav po svetu – tako dolg je vsaj seznam legalnih kupcev.
Kako koli – Igorek je poskrbel za veselje tudi na družbenih omrežjih, kjer so uporabniki razmišljali, v kateri film ga dodati, pa tudi, katerega dela okornega dvonožnega "robota" bi se bilo dobro lotiti najprej – če razmišljamo s sovražnikove perspektive. Vsekakor enonožni Igorek ne bi prišel prav daleč. Poznavalci so tudi ocenili, da je previsok in ima težave z ravnotežje. Ima pa neprebojno ohišje, upravljanje pa poteka s pomočjo notranje kabine. Izboljšano verzjo naj bi predstavili leta 2020, nekaj uporabnikov družbenih omrežij pa je že pikro pripomnilo, da če ne drugega, ima Putin končno izum, ki bi po zaslugi "klešč" na "rokah", končno s političnega prizorišča "učinkovito odnesel opozicijskega nasprotnika Alekseja Navalnega".
Ko ne gre po načrtih …
So pa Rusi te dni na ogled postavili tudi bolj "muzejska orožja". Tako so s posebnim dogodkom obeležili 75-letnico zmago Sovjetov nad nacisti pri Kursku leta 1943. Na ogled vojaške parade je prišla pisana množica obiskovalcev, a tokrat ni šlo vse po načrtih. Tank T-34 se je neslavno zvalil na bok in postal nenačrtovana spletna zvezda.
Vojaške igre brez meja ali kdo je prvi na vasi?
Medtem ko Army 2018 zapira vrata, so Rusi že osredotočeni na vojaške igre Vostok-2018, ki naj bi potekale od 11. do 15. septembra in na katere prihajajo tudi Kitajci, domnevno s 3200 glavo četo, 30 letali in 900 vozili.
Šlo naj bi za igre "še nevidenih razsežnosti", tako v smislu prostorskega obsega kot števila vpletenih.
Gre še za en dogodek več, ki naj bi svet prepričal o ruski vojaški moči, in to v času, ko številni menijo, da se Rusija ob "težkem orožju" osredotoča še na bolj "sofisticirane metode bojevanja" - kiber vojne s širjenjem lažne propagande. Tudi zato, ker naj bi bil ob gospodarski stagnaciji to cenejši način vzdrževanja moči.
Vseeno jo po levi in po desni prehiteva prav Kitajska. ZDA so v času Donalda Trumpa predstavile novo nacionalno varnostno strategijo, ki Kitajsko in Rusijo navaja kot glavni strateški grožnji in to v prav takšnem vrstnem redu – najprej Kitajska, nato Rusija.
Američani po novem slabo spijo zaradi Kitajske, ki spretno pridobiva v tehnološki vojni, ima desetkrat več prebivalcev in bo kmalu prehitela ZDA kot prvo svetovno ekonomijo. Ob tem je nakopičila še zavidanja vreden arzenal orožja. In čeprav je Rusija s propagandno vojno marsikje precej dodala k svojemu vplivu, je vse bolj Kitajska tista, ki bi se lahko v vojaškem spopadu postavila ob bok ZDA.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.