Družbeni omrežji Facebook in Twitter sta sporočili, da sta zaradi lažne ali manipulativne vsebine izbrisali več kot 650 računov, povezanih z Rusijo in Iranom.
Kot je povedal ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg, so ugotovili, da gre za zavajajoče račune, povezane s političnimi kampanjami, ki imajo izvor v Rusiji ali Iranu. "Takšna vsebina ni dovoljena, ker si želimo, da bi ljudje zaupali nam in povezavam, ki jih tukaj vzpostavijo," so sporočili v uradni izjavi.
Čeprav več mesecev trajajoča preiskava še vedno poteka, je že zdaj znano, da so bile sporne strani namenjene uporabnikom v ZDA, Veliki Britaniji, na Srednjem vzhodu in v Latinski Ameriki.
Obe družbeni omrežji sta ukrepali, potem ko sta dobili namig kibernetskega varnostnega podjetja FireEye, ki je razkrilo ogromno število računov, ki promovirajo iransko politično propagando.
Facebooku je nato račune, med njimi tudi 76 z Instagrama, uspelo povezati z iransko državno agencijo. Podobno "zavajajoče vedenje" jih je vodilo tudi v Rusijo.
Nekatere kampanje, ki segajo v leto 2011, vsebujejo vsebino o politiki Srednjega vzhoda v arabščini in farsiju, spet druge v angleščini govorijo o politiki v ZDA in VB. Med odstranjenimi računi so tudi nekateri, ki pripadajo ameriškim ali ruskim vojaškim varnostnim službam.
Ruski hekerji napadli več ameriških spletnih strani
Facebook in Twitter sta ukrepala le dan potem, ko je ameriški tehnološki velikan Microsoft sporočil, da so ruski hekerji izvedli neuspešen napad na spletne strani ameriškega senata in dveh ameriških konservativnih možganskih trustov.
Microsoft je pretekli teden zaprl šest lažnih spletnih domen. Vzpostavila jih je hekerska skupina Fancy Bear, ki jih nadzoruje ruska obveščevalna služba GRU. S temi domenami so posnemali spletne strani dveh konservativnih 'think tankov' in ameriškega senata. S tem so želeli uporabnike spleta odvrniti od pravih strani in pridobiti njihove osebne podatke, med drugim gesla za elektronsko pošto.
Eden od napadenih je možganski trust International Republican Institute, ki se zavzema za demokratična načela. V njegovem vodstvu je republikanski senator John McCain, sicer velik kritik ruskega predsednika Vladimirja Putina. Napadli so tudi Hudson Institute, ki se zavzema za nadaljevanje gospodarskega in političnega pritiska na Rusijo, v čemer se razlikuje od stališč ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Kot so sporočili iz ameriškega tehnološkega podjetja, nimajo dokazov, da bi bile lažne domene uporabljene v uspešnem napadu. Ne vedo, kdo bi bil lahko tarča napadov. Po mnenju strokovnjakov pa je bil cilj napasti vsakogar, ki nasprotuje Putinu. "Odločajo se za napade, ki so v njihovem nacionalnem interesu," je povedal Eric Rosenbach z univerze v Harvardu.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je vpletenost Rusije zavrnil. "Ne razumemo, kaj ima ruska vojaška obveščevalna služba s tem. Na čem temeljijo te resne obtožbe?" je vprašal.
Na Microsoftu so izrazili zaskrbljenost, da zadnji in tudi drugi poskusi hekerskih napadov predstavljajo varnostno tveganje za čedalje več skupin, povezanih tako z demokratsko kot republikansko stranko, pred novembrskimi delnimi volitvami v kongres.
Ameriški obveščevalci sicer trdijo, da se je Rusija vmešavala v predsedniške volitve leta 2016 v korist tedanjega kandidata republikancev Donalda Trumpa. Posebni tožilec Robert Mueller, zadolžen za preiskavo ruskega vpletanja, je zaradi tega tudi že vložil obtožnice proti 12 ruskim obveščevalcem.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.