Nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja obtožujejo zlorabe oblasti in položaja, zaenkrat pa uradno ni znano, za katero zadevo gre. Hrvaški mediji poročajo, da naj bi obtožnica vključevala vpletenost v afero Fimi-Media in afero v zvezi z malverzacijami v hrvaškem elektrogospodarstvu HEP. Hrvaško državno tožilstvo je zato na sodišče poslalo zahtevo za aretacijo in pripor.
Preiskovalni sodnik Krešimir Devčić je za Sanaderja odredil 30-dnevni pripor. Naslednji korak je razpis mednarodne tiralice, glede na to, da je Sanader danes zapustil domovino. In to so hrvaški organi tudi storili, je za Dnevnik.hr potrdil tiskovni predstavnik hrvaškega ministrstva za notranje zadeve Krunoslav Borovec. Kmalu bodo obvestilo o izdani mednarodni tiralici poslali tudi vsem članicam Interpola, je še dodal Borovec. Sanader je že angažiral odvetnika, piše dnevnik.hr, hrvaška stran Index.hr pa poroča, da je nekdanji premier sporočil, da se v domovino vrne čez tri oziroma štiri dni.
Sicer pa je načelnik hrvaške uprave kriminalistične policije Vitomir Bijelić za hrvaško nacionalno televizijo dejal, da so mu slovenski kolegi sporočili, da Sanader iz Slovenije ni letel z letalom, saj ga niso zasledili na seznamih potnikov.
V dveh minutah so mu odvzeli imuniteto
Pogoj, da je lahko do vsega tega prišlo, je bil odvzem poslanske imunitete, kar je od sabora zahtevalo državno tožilstvo. To je nato morala storiti najprej mandatno-imunitetna komisija, sledila je še razprava na seji saborja, a kljub burni razpravi so poslanci glasovali za odvzem imunitete.
Vprašanje pa ostaja, kje je Sanader trenutno. Hrvaški mediji namreč poročajo, da je Sanader danes ob 10.45 zapustil svoj dom. Hrvaško notranje ministrstvo je potrdilo, da je Sanader ob 11.10 prečkal mejni prehod Obrežje. V tistem trenutku, kot dodajajo, hrvaška policija ni imela nikakršne pravne podlage za njegovo pridržanje oziroma za preprečitev njegovega izhoda iz države.
Kaj pa slovenski policisti?
Kot je potrdila predstavnica slovenske policije Vesna Drole, je mejo prečkal v avtomobilu njegove hčerke Brune, ki naj bi bila prav tako z njim v vozilu. To pomeni, da je lahko še vedno v Sloveniji, lahko pa, da je že v Avstriji ali kakšni drugi državi. Slovenska policija namreč po besedah njene predstavnice ni imela nikakršnih pooblastil za ukrepanje, saj od hrvaških kolegov ni dobila nobene zahteve za kakršno koli ukrepanje. So pa na zaprosilo medijev skušali preveriti, ali se Sanader nahaja na letališču Brnik, kot so poročali nekateri. Na letališču so neformalno izvedeli, da Sanaderja tam ni, so še povedali na slovenski policiji. Medtem pa jutarnji.hr poroča, da je po neuradnih informacijah Sanader nekaj po 18. uri prispel v London. Hrvaška televizija ugiba, ali bi bil lahko namenjen v ZDA.
Hrvaški časopis Večernji list je na svoji spletni strani zapisal, da je Sanader ob 14.28 njegovemu novinarju prek SMS-sporočila odgovoril, da je na že vnaprej predvideni poti. Hkrati naj bi dodal, da se bo na morebiten poziv tožilstva vsekakor odzval. Okoli 15.20 pa naj bi se po pisanju istega časopisa na njegovem domu v Zagrebu zglasil moški, ki naj bi dejal, da dela za Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok). Imel naj bi poziv za Sanaderja, a mu je ženski glas prek domofona sporočil, da Sanaderja ni v hiši.
Aretirali Sanaderjevega prijatelja
Zanimivo je dejstvo, da je bil danes aretiran Sanaderjev prijatelj in lastnik Diokija Rober Ježić. Gre za četrtoobtoženega v primerih malverzacij v hrvaškem elektrogospodarstvu Hep in Diokiu. Kot poročajo hrvaški mediji, je Sanader tretjeobtoženi v primeru Hepa, ker naj svojemu prijatelju Ježiću omogočal privilegiran položaj pri nakupu elektrike od Hepa za Dioki.
Ni se bal, da ga bodo prijeli
To je prvi primer, da bi za kakega hrvaškega predsednika vlade zahtevali pripor. A ni skrivnost, da so ga povezovali s številnimi aferami. Mediji so namreč Sanaderja povezovali z aferami o pridobivanju denarja iz državnih podjetij in ministrstev, ki naj bi končal v črnih skladih HDZ in žepih zasebnikov. Menda je ključne informacije proti Sanaderju posredoval bivši direktor hrvaške carine in blagajnik HDZ Mladen Barišić, ki je eden izmed glavnih osumljencev v primeru Fimi-Media.
"Ne bojim se, da me bodo prijeli," je Sanader dejal prejšnji mesec na novinarski konferenci, ko je govoril o obtožbah medijev o njegovem sodelovanju v aferah, med katerimi so tudi tiste v državnih podjetjih Hrvaško elektrogospodarstvo (Hep) in Hrvaške avtoceste (Hac).
Kosor: Nedolžen, dokler ni dokazano drugače
Hrvaška premierka Jadranka Kosor je ob tem zavrnila navedbe, da so državni organi, predvsem pa notranje ministrstvo naredili napako, ko so Sanaderju dovolili, da pobegne. “Zavračam takšne insinuacije, ministrstvo za notranje zadeve je delovalo v skladu z zakonom,” je dejala Kosorjeva.
Dodala je, da ima vsak saborski poslanec imuniteto in dokler mu te ne odvzamejo, ga nihče ne more ustaviti. Konkretnega primera sicer ni želela komentirati, pozdravila pa je delovanje neodvisnih institucij, saj da “smo pred ustavo in zakonom vsi enaki ter nedolžni, dokler ni dokazano drugače”.
Hrvaški notranji minister Tomislav Karamarko pa je povedal, da se za Sanaderjev beg ne čuti odgovornega, hkrati pa je zanikal, da bi bila to napaka policija. "Ko bo napisan priporni nalog, bo županijsko sodišče odredilo tiralico za Sanaderjem," je dodal.
Josipović: Pravna država opravlja svoje delo
Hrvaški predsednik Ivo Josipović je dejal, da pravna država opravlja svoje delo. Pojasnil je, da to pomeni, da se proti Sanaderju tako kot proti vsem ostalim v državi vodijo zakoniti postopki.
Prvak opozicije: Na to smo opozarjali že pred leti
"Že več let pričakujemo, da bodo državni organi začeli opravljati svoje delo. O tem smo govorili že v kampanji leta 2007. Zdaj je tako ali tako vsem jasno, kako se financirajo osebno bogatenje in vsaj ena kampanja stranke HDZ," je zahtevo tožilstva komentiral predsednik največje hrvaške opozicijske stranke Zoran Milanović.
Dodal je, da se v stranki ne veselijo nikogaršnje nesreče, "a pravico je treba udejanjiti". Tisti, ki tega niso storili, bi morali odgovarjati vsaj moralno, pravi Milanović. "Tisti v vrhu HDZ so vedeli, kaj se dogaja, če pa niso, potem je vprašanje, kakšne so njihove kvalifikacije za opravljanje dela, ki ga opravljajo," je še povedal za hrvaški časopis Jutarnji list. Na koncu pa je dejal, da odstopa trenutne vlade premierke Jadranke Kosor zaradi zadnjih dogodkov ne pričakuje, ker je po njegovih besedah odporna proti moralni in osebni odgovornosti.
Hrvaško pravosodje poglavje vseh poglavij
Na dogajanje na Hrvaškem se je odzvala tudi Evropska komisija, ki je sporočila, da posameznih primerov ne komentirajo, a da na splošno od hrvaškega pravosodnega sistema pričakujejo, da so vsi primeri obravnavani v skladu z načelom neodvisnega pravosodja in spoštovanja temeljnih pravic. Tiskovna predstavnica evropskega komisarja za širitev Štefana Füleja je še poudarila, da je poglavje o pravosodju v hrvaških pogajanjih z Evropsko unijo "poglavje vseh poglavij", torej ključno za končanje hrvaških pogajanj.
Evropska komisija bo marca prihodnje leto predstavila poročilo o napredku Hrvaške pri uresničevanju meril za zaprtje tega poglavja, od katerega je po navedbah predstavnikov Evropske unije odvisno, ali bo država pogajanja končala v prvi polovici leta, kar je sicer njen cilj.
KOMENTARJI (275)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.