Nekdanji prvi mož Agrokorja in dolga leta najbogatejši Hrvat Ivica Todorić, ki je v postopku izročitve iz Velike Britanije na Hrvaško, je nekaj minut pred deveto uro zvečer pristal na hrvaških tleh. Vkrcal se je na letalo letalske družbe Croatia Airlines, ki je iz Londona poletelo z zamudo. Todorić ni potoval sam, temveč v spremstvu trojice policistov v civilu, poleg tega je bil ločen od ostalih potnikov. Na letalu je bila tudi njegova žena Vesna, ki pa ni sedela zraven njega.
Todorića je na zagrebškem letališču Franja Tuđmana pričakal policijski kombi, v katerem je nadaljeval pot proti preiskovalnemu priporu, ki se nahaja v zagrebškem naselju Remetinec. V 24 urah po prihodu naj bi Todorića zaslišal preiskovalni sodnik. Na zagrebškem letališču se je zbrala tudi številčna novinarska ekipa, ki pa je čakala zaman. Todorić se namreč pri izkrcanju ni pridružil ostalim potnikom, letalo je zapustil zadnji, kmalu zatem pa so ga odpeljali po drugi poti naravnost do policijskega vozila. Njegova žena prav tako ni želela stopiti pred novinarje, temveč je v spremstvu varnostnika odšla proti vozilu, ki jo je odpeljalo z letališča.
Medtem ko je čakal na let, je bil Todorić po poročanju hrvaških medijev videti miren, sproščen in nasmejan. Dejal je, da se počuti dobro in da je pripravljen na vrnitev. Dodal je, da novinarjem ne sme dajati izjav, ker zoper njega teče postopek.
Za Todorićevo vračanje v domovino izvedeli povsem naključno
Sicer pa je bilo današnje srečanje hrvaških novinarjev in Todorića na londonskem letališču povsem naključno. Predstavniki štirih hrvaških medijev, Večernjega in Jutarnjega lista, Slobodne Dalmacije in Novega lista so bili ravno na poti nazaj v domovino, potem ko so zaključili z obiskom Svetovne turističnega borze (angl. World Trade Market). Med čakanjem na vkrcanje so opazili, da na isti let čaka tudi Todorić. Ta je bil vidno presenečen, ko so ga ti kmalu obkolili. Med samim letom so ga osamili na zadnjih sedežih, vmes pa ga je za kratek čas obiskala tudi njegova žena Vesna. "Moj soprog ni ukradel niti evra, prisežem pri svojih vnukih. To vedo vsi, tudi vi, novinarji, to veste, samo nihče ne govori o tem. Bo pa to dokazal na sodišču," je vznemirjeno dejala novinarjem, o bogastvu družine, ki naj bi ga Todorić dobil na račun izčrpavanja Agrokorja, pa je na robu solz dodala: "O kakšnem bogastvu govorite? To je vse od podjetja. Sama dobro vem, kako sem živela v Londonu. Sedaj se vračam v svoj dom, tam me čakajo moji."
O prihajajoči Todorićevi izročitvi pa je bil danes redkobeseden tudi hrvaški minister za pravosodje Dražen Bošnjaković. "S tem se ukvarjajo pristojne službe, podrobnosti o tem pa niso za javnost," je dejal.
Odločitev o pritožbi znana do konca tedna
Todorić se je lani odpravil v London, potem ko je bilo jasno, da bodo sprožili prvo preiskavo proti njemu zaradi kriminala v Agrokorju. Hrvaška je potem za Todorićem objavila mednarodno tiralico in evropski priporni nalog, ker ga sumijo korupcije, goljufije in ponarejanja dokumentov.
Zagrebški preiskovalni sodnik je določil pripor za Todorića zaradi nevarnosti vpliva na priče med potekom preiskave. Na Hrvaškem je bilo neuradno slišati, da so medtem zaslišali skoraj vse izmed nekaj deset načrtovanih prič. Todorićevi hrvaški odvetniki so se prav tako že pritožili na odločitev o priporu, odločitev o pritožbi pa je možno pričakovati do konca tedna.
Natanko eno leto od predaje policiji
Todorić se je natanko pred letom dni predal policiji. Po plačilu varščine in ob varnostnih ukrepih je bil izpuščen, da se je branil s prostosti do odločitve o izročitvi. Po več letošnjih obravnavah je višje sodišče v Londonu konec oktobra potrdilo prvostopenjsko odločitev o izročitvi 67-letnika. Todorićeva obramba ni uspela dokazati, da so na Hrvaškem sprožili politično motiviran postopek proti nekoč najmočnejšem hrvaškem podjetniku.
Hrvaško tožilstvo želi Todorića zaslišati v primeru Agrokor, v katerem ga je skupaj z njegovima sinovoma in 12 nekdanjimi člani uprave koncerna ter zagrebške podružnice revizorske hiše Baker Tilly sumijo, da so iz blagajne Agrokorja na zasebne račune nakazali milijonske zneske. Na ta način naj bi koncern pripeljali na rob propada.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.