Višje sodišče v Londonu je po večurni obravnavi potrdilo prvostopenjsko odločitev o izročitvi nekdanjega dolgoletnega predsednika uprave koncerna Agrokor Ivice Todorića Hrvaški. Njegov britanski odvetnik James Hines je sodišče sicer skušal prepričati, da so na Hrvaškem sprožili politično motiviran proces proti Todoriću. Trdil je, da obtožnica še ni vložena, ter da ni znano, ali bo do sojenja sploh prišlo. Sodnik Duncan Ouseley pa je kljub temu potrdil aprilsko prvostopenjsko odločitev londonskega sodišča o izročitvi Todorića Hrvaški. Ousley je podrobno obravnaval vse argumente tožilstva in obrambe, med drugim tudi, ali je Hrvaška objavila evropski priporni nalog, preden je bila vložena obtožnica. Sklenil je, da ni razlogov za dovolitev pritožnega postopka.
Londonsko sodišče je sicer že junija zavrnilo možnost Todorićeve pritožbe, a so septembra novim Todorićevim odvetnikom dovolili dodatni čas za nove argumente proti izročitvi.
Hrvaški minister za pravosodje Dražen Bošnjaković je pred objavo sodbe ocenil, da je v primeru pravnomočne sodbe možno pričakovati Todorićevo izročitev v kratkem. Menil je, da bi Todorić v hrvaškem priporu lahko pristal v desetih dneh.
Todorić: Gre za politični proces, organiziran s samega vrha hrvaške vlade
Todorič je v izjavi za javnost napadel "sumljivo, neodgovorno, mafijsko skupino, ki mu je ukradla Agrokor" in "naraščajočo korupcijo v samem vrhu hrvaške vlade". Trdi tudi, da emaili, ki so pricurljali v javnost, jasno kažejo, da skorumpiran politični proces, ki so ga organizirale osebe v samem vrhu hrvaške vlade, ki delujejo zunaj zakona. "Kljub temu, da sem razočaran nad današnjo sodbo, me to ne bo ustavilo pri razkrivanju naraščajoče korupcije hrvaške vlade," je še dejal.
V izjavi za javnost je pozval Hrvate ter mednarodno javnost k neodvisni preiskavi sodelovanja med posameznimi člani hrvaške vlade in zasebnimi pajdaši, ki so zasnovali Lex Agrokor, in podjetji, ki so močno vplivali na zakone v svojo korist, in sicer Knighthead Capital, ameriški hedge sklad, in dvema bankama v ruski državni lasti.
Todorić ovadil Plenkovića zaradi 'zločinskega združevanja'
Todorić je napovedal, da bo v Londonu ostal še 25 dni. Na novinarsko vprašanje, ali do izročitve ne bo prišlo pred tem, je odgovoril, da ima pravico do pritožbe na današnjo odločitev ter da bo na izročitev čakal na prostosti.
Povedal je, da je bil prihod v London njegova poslovna odločitev ter da je opravil vse, kar si je zadal. Poudaril je, da je v sredo kazensko ovadil hrvaškega premierja Andreja Plenkovića zaradi "zločinskega združevanja".
Hrvaškemu uradu za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) je ovadil Plenkovića in skupino njegovih sodelavcev, češ da so zlorabili položaj in pooblastila, da bi omogočali zamenjavo uprave Agrokorja na čelu s Todorićem. Na ta način naj bi Plenković in njegovi sodelavci zagotovili premoženjsko korist in povzročili škodo, je objavil na svojemu blogu nekoč najmočnejši hrvaški podjetnik.
Hrvaški premier je po odločitvi londonskega sodišča dejal le, da situacije ne komentira že nekaj mesecev, in komentiral ne bo niti danes.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.