
Grški diplomat in namestnik grškega zunanjega ministra Janis Valinakis je dejal, da bi kompromisna rešitev spora glede imena Makedonije izboljšala dvostranske odnose ter prispevala k stabilnosti v regiji in prizadevanjem Makedonije za vključitev v evroatlantske integracije. Valinakis je spregovoril tudi o trenutnem položaju in prizadevanjih pri iskanju trajne rešitve za ime te bivše jugoslovanske republike, ki ji Grčija oporeka pravico do uporabe imena Makedonija, ker to ime nosi severna grška pokrajina.
Makedonija je leta 1993 postala članica Združenih narodov kot "nekdanja jugoslovanska republika Makedonija", dosedanji pogovori za oblikovanje obojestransko sprejemljive rešitve spora pod pokroviteljstvom te svetovne organizacije pa niso prinesli napredka. Postopke so zdaj pospešili, tako da se pričakuje, da bodo v ZN kmalu oblikovali nov predlog za rešitev spora glede imena.
Grčija o vstopu Makedonije v EU in Nato
Atene zdaj uradno izražajo pripravljenost na kompromis, vendar pa neuradno opozarjajo, da bo Grčija kot članica EU in Nato onemogočila vključitev Makedonije v evroatlantske integracijske procese, če ne bo prišlo do kompromisa. Po scenariju ekstremne rešitve spora je mogoč tudi razpis referenduma o sprejemu sosednje države v EU. Čeprav je že kar veliko število držav Makedonijo priznalo pod tem, ustavnim imenom, Grčija računa na boljši pogajalski položaj, ker Makedonija zaenkrat zavrača kompromis in vztraja pri dvojnem poimenovanju.