kompromis

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Stanovalcem ob mariborski onkologiji zadnje ponudbe za odkup pred razlastitvijo

01. 04. 2025 19.54

Lastniki stanovanj v stavbi ob oddelku za onkologijo UKC Maribor so pred dnevi prejeli nove ponudbe za odkup njihovih stanovanj, ki vsebujejo dodaten pribitek v višini 10 odstotkov. Po besedah vodje državnega urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Ivana Osrečkega je to najvišja možna ponudba, sicer bo treba v postopek razlastitve.

Podpis dogovora o predlogu pokojninske novele v sredo

31. 03. 2025 06.16

Socialni partnerji bi morali podpisati dogovor o predlagani pokojninski noveli, ki jo je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta, vendar so z ministrstva sporočili, da je podpis prestavljen. Kot razlog je minister za delo Luka Mesec navedel stališče socialnih partnerjev, ki da potrebujejo mandate svojih upravnih organov. Dogovor naj bi podpisali v sredo.

Ekipa, ki bi znala 'prave žičke' prerezati v spanju

30. 03. 2025 09.26

S soncem obsijana odmaknjena lokacija v ljubljanskem Sostrem. Na obrobju gozda stavba, na kateri visi slovenska zastava. Železna vrata, zapornica in kamera na vhodu dajejo vedeti, da za njimi ne stoji običajna stanovanjska hiša. In če na dvorišču opazite moške v črnih oblačilih z baretkami in posebnimi našitki na rokavih, vam ti povejo, da gre za pripadnike Specialne enote Slovenske policije. Natančneje, za oddelek za protibombno zaščito.

Škofjo Loko in Puštal znova povezuje v poplavah uničena Hudičeva brv

19. 03. 2025 20.07

Znamenita Hudičeva brv, ki jo je v vodni ujmi avgusta 2023 odnesla narasla Poljanska Sora, znova povezuje središče Škofje Loke s Puštalom. Priljubljeno povezavo za pešce so v minulih mesecih postavili na novo.

Objokani Jakov Fak in radoživi divji petelin

17. 03. 2025 07.34

Mislili so že, da ne bo šlo. Po dolgotrajnem iskanju kompromisov za izvedbo večdnevne prireditve na Pokljuki jim jo je pošteno zagodlo še vreme. Z vsakodnevnimi 24-urnimi deli na prizorišču jim je nazadnje vendarle uspelo biatlonski svetovni pokal izpeljati do konca. Tribuno je napolnilo največje dovoljeno število navijačev, 3000 jih je lahko prišlo vsak dan. Organizatorji pravijo, da bi jih bilo sicer še več, vendar marčevski termin tega ni dopuščal. Začela se je namreč štirimesečna sezona parjenja naše največje gozdne kure, ki živi in se prav zdaj ljubi pod vrhom bližnjega Mesnovca.

Lovšin: Mladina se še zna zabavati, politika pa še bolj

15. 03. 2025 16.19

Mineva 45 let albuma Dolgcajt državnih ljubimcev Pankrtov, kultni pevec Pero Lovšin pa se je z nami zazrl v čas, ko je plošča nastajala, namignil o dogovorih z Bobom Dylanom in še marsičem.

Menjava pnevmatik: raje kot po koledarju se ravnajmo po vremenu

15. 03. 2025 07.48

S 15. marcem je zimske pnevmatike dovoljeno zamenjati z letnimi, če vremenske razmere to dopuščajo, a AMZS strokovnjaki svetujejo, da s tem ni treba hiteti. Ali že menjati zimske pnevmatike ali še ne, je odvisno od okolja oziroma območja najpogostejših voženj. V gorskih, hribovitih in višje ležečih predelih je tudi v spomladanskih mesecih treba pričakovati slabše, celo vsaj začasne zimske razmere, v nižinah in posebej v priobalnem območju pa skorajda ne.

Zgodovinski dogovor: bilijon evrov za obrambo, infrastrukturo in podnebje

14. 03. 2025 16.05

Konservativna unija CDU/CSU, socialdemokrati (SPD) in Zeleni naj bi po poročanju nemških medijev le sklenili dogovor o sprejetju sprememb glede rahljanja dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo in skladu za infrastrukturo. Med drugim bi finančni predlog vključeval tudi 100 milijard evrov za podnebje, v naslednjem desetletju pa bi lahko omogočil kar bilijon evrov novih izdatkov.

Musk poljskemu zunanjemu ministru: Utihni, mali človek

10. 03. 2025 13.16

Milijonar Elon Musk se je na omrežju X zapletel v spor s poljskim zunanjim ministrom Radoslawom Sikorskim. Slednjega je zmotil Muskov zapis o pomenu njegovega satelitskega omrežja Starlink za Ukrajino, ki da bi bila ob morebitnem izklopu tega komunikacijskega omrežja poražena. V obračun sta se vpletla tudi državni sekretar ZDA Marco Rubio in poljski premier Donald Tusk. Evropska komisija pa je sporočila: "V primeru izklopa Starlinka lahko satelitsko podporo zagotovi tudi Evropska unija."

Poslanci potrdili predlog, da bi predsednik države potrjeval ministre

06. 03. 2025 07.40

DZ je sprejel predlog za začetek postopka ustavnih sprememb glede imenovanja vlade. Ob 65 navzočih poslancih jih je za začetek postopka glasovalo 55, devet proti. Poslanci SDS prisotnosti večinoma niso prijavili. Kljub nasprotovanju predlaganim rešitvam so tako omogočili začetek postopka, je pred glasovanjem obrazložil predsednik SDS Janez Janša.

V Siju zmerni optimisti glede okrevanja jeklarske industrije

18. 02. 2025 15.10

Slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let so dosegle dno in letos bi se lahko začelo okrevanje, ocenjujejo v Slovenski industriji jekla (Sij). Pozdravljajo pobudo Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti energetsko intenzivne industrije in menijo, da bi lahko bil z ZDA dosežen kompromis glede carin.

Naša odgovornost v času Trumpa in Muska

19. 01. 2025 13.46

Radio Erevan so se v nekdanji Sovjetski zvezi in drugih komunističnih državah, tudi pri nas, kjer sicer nikoli niso bile tako priljubljene kot Alan Ford, imenovale šale, ki so na nek način reflektirale stvarnost.

Favoriti za mesto guvernerja banke in varuhu človekovih pravic še nejasni

17. 01. 2025 06.31

Po posvetih poslanskih skupin pri predsednici republike Nataši Pirc Musar o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic so favoriti še nejasni. Precej napora bo, kot kaže, terjalo predvsem iskanje 60 glasov za izvolitev varuha. Stranke se o podpori kandidatom še ne izrekajo, počakale bodo na uradni predlog predsednice.

Pomanjkanje vode otežuje gašenje: zakaj ne uporabijo oceanske?

12. 01. 2025 16.24

Bitka z ognjem je izjemno naporna za gasilce, dodatno pa jo otežuje pomanjkanje vode za gašenje. Številni se zato sprašujejo, zakaj gasilci za boj z ognjeno pošastjo pogosteje ne uporabljajo vode iz ocena, ki se ponuja v neposredni bližini.

'Zuckerberg je pokleknil pred Trumpom': Meta postaja raj za nevarne objave?

08. 01. 2025 11.41

Premik v pravo smer ali velik korak nazaj? Glavni izvršni direktor tehnološkega podjetja Meta Mark Zuckerberg trdi, da bodo z ukinitvijo preverjanja dejstev na njegovih družbenih omrežjih v ZDA prednost dali govoru, številne pa skrbi, kaj to pomeni za širjenje dezinformacij. "Pokleknil je pred Donaldom Trumpom," je ostra nekdanja uradnica ameriške vlade, zadolžena za boj proti dezinformacijam. Številni medtem opozarjajo na to, da bi lahko družbena omrežja postala še večji raj za nevarne in škodljive objave, žrtve katerih bi lahko bili predvsem mladi.

Pri Martinu Golobu: 'Božič ni popolna reklama'

22. 12. 2024 06.00

Božiča ne mara opisovati preveč pravljično, njegove besede pa so topel pomežik vsem, ki se v tem času počutijo vse prej kot čarobno. Božična idila, ki nam jo slikajo oglasi, je le iluzija, pravi. Zato ni treba hrepeneti po popolnem božiču, pomiri vse, ki v tem času na svojih ramenih čutijo težo prazničnega časa. To si velikokrat naložimo kar sami. Božič je za vse, prijazno opomni. Božjega rojstva, ki ga na ta dan praznujejo kristjani, se lahko veselijo vsi. Osamljeni, bolni, tisti, ki se znajdejo v stiski in težkih življenjskih situacijah ... Raje kot po popolnosti v tem času hrepenimo po življenju, poziva duhovnik Martin Golob. In ne dajmo se zmesti – vsega res ne moremo kupiti z denarjem, položi na srce.

Ministri EU podprli odpravo nadzora na notranjih mejah z Romunijo in Bolgarijo

12. 12. 2024 10.05

Notranji ministri držav članic EU so sprejeli odločitev, da se na kopenskih mejah Bolgarije in Romunije z drugimi članicami schengenskega območja in na meji med njima 1. januarja 2025 odpravi nadzor. Na teh mejah tako ne bodo več izvajali sistematičnega preverjanja oseb, bodo pa vsaj še pol leta izvajali ciljno usmerjen nadzor. Polnopravno članstvo Bolgarije in Romunije v schengnu bo prispevalo tudi k večji varnosti Slovenije, je odločitev komentiral slovenski notranji minister Boštjan Poklukar.

Kako se bomo evidentirali prihodnje leto?

09. 12. 2024 19.52

Po več kot enem letu preigravanj so socialni partnerji vendarle sprejeli kompromisni predlog, o katerem bo vlada odločala še pred božičnimi prazniki. Beleženje prihoda in odhoda v službo ostaja, ukinja pa se obveznost popisovanja odmora za malico. O nadurah oziroma prerazporejenem delovnem času delodajalcem več ne bo treba poročati vsakodnevno, pač pa enkrat mesečno. In čeprav obrtniki in podjetniki še vedno niso povsem zadovoljni, so na dogovor pristali. Kot pravijo, bo lažje predvsem manjšim zaposlovalcem, ki evidence še vedno vpisujejo ročno.

Na Otoku v en glas: Nova dveletna pogodba za Mohameda Salaha

08. 12. 2024 11.36

Mohamed Salah, ki v letošnji sezoni dokazuje, da je eden najbolj vročih nogometašev ta hip, naj bi bil tik pred podpisom nove pogodbe z Liverpoolom. Po tem, ko je nogometaš javno izrazil dvome o svoji prihodnosti na Anfieldu, je sedaj, kot se zdi, zgodba le zavila na prava pota. Sunday Mirror namreč poroča, da naj bi obe strani dosegli kompromis, ki bo Egipčana v Angliji zadržal vsaj do leta 2027. Novice v klubu sicer še niso uradno potrdili, privrženci Redsov tako sedaj čakajo, da lahko začnejo slaviti.

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov

06. 12. 2024 06.52

ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe

02. 12. 2024 17.52

Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

'Ameriški' Kurdi na pomoč 'ruskemu' Asadu, islamisti teptajo palestinsko zastavo

30. 11. 2024 17.07

Sirska državljanska vojna je drugo ime za popoln kaos. Islamistične milice na severozahodu države so sprožile veliko ofenzivo proti dvomilijonskemu mestu Alepo in presenetljivo hitro prodrle skozi šibko obrambo vladnih sil ter se prebile v mestno središče. Zaradi zloma fronte se je čez noč oblikovalo novo zavezništvo. Islamistom, ki jih domnevno podpira Turčija, so se poleg sil predsednika Bašarja al Asada po robu postavili Kurdi, ki jih podpirajo ZDA in, kot kaže, tudi enote sirske opozicije (SDF).

Razvite države bi za podnebne ukrepe namenile 239 milijard evrov letno

22. 11. 2024 14.36

Udeleženci podnebne konference ZN v Bakuju (COP29) so po večurni zamudi dočakali objavo novih osnutkov zaključnih dokumentov. Ti med drugim predvidevajo, da bi razvite države državam v razvoju za podnebne ukrepe do leta 2035 zagotovile 250 milijard dolarjev (239 milijard evrov) finančne pomoči na leto, v obdobju do leta 2025 je ta znesek pri 100 milijardah dolarjev (95 milijardah evrov).

Spremembe pri oddajanju sob turistom: 'Gre za uničevanje slovenskega turizma'

21. 11. 2024 12.10

Na predlagane spremembe pri kratkotrajnem oddajanju nepremičnin turistom so se v odprtem pismu gospodarskemu ministru Hanu odzvali v Združenju sobodajalcev. Prepričani so, da ne gre za iskanje rešitev, niti kompromisa, temveč za uničevanje slovenskega turizma.

Jutro med kupi gum

15. 11. 2024 08.00

Hladen piš jutranjega novembrskega zraka je zavel izpod dvižnih vrat, skozi katera je v servisno delavnico iz skladišča s polnim vozičkom pnevmatik prišel Sašo. Ura je komajda odbila sedmo, srebrni peugeot pa je že na dvigalki. Je prvi izmed približno 80 avtomobilov, ki se bodo do večera zvrstili v visoko v zraku, da bi se lahko pravočasno preobuli in tako ujeli zakonski rok.

Do petka imate čas, da 'preobujete' svoje avtomobile

13. 11. 2024 06.00

S petkom se na cestah uradno začenja zimska sezona, ko morajo biti vozila temu primerno opremljena. Še posebej je pomembno, da imate dobre pnevmatike, saj slabše razmere na cestah podaljšajo zavorno pot vozila, neustrezne pnevmatike pa lahko pripomorejo k izgubi nadzora nad vozilom in celo k prometni nesreči. Ali je profil zimskih pnevmatik dovolj globok (najmanj tri milimetre), lahko preverite s kovancem za en ali dva evra. Tlak v njih preverjajte vsaj enkrat mesečno. Preverite tudi zavore, svetlobne naprave in drugo opremo.

Nož v hrbet? 'Podobe, ki jo ima javnost o njem, ni več mogoče popraviti'

11. 11. 2024 17.33

Na nemški politični sceni je vse bolj vroče. Kot kaže, vrhunec burnega dogajanja sploh ni bil razpad koalicijskega "semaforja", ampak je izjemno pestro vse, kar temu sledi. Zdaj celo v SPD menijo, da je čas, da se Olaf Scholz poslovi s položaja nemškega kanclerja.

Delodajalci kljubujejo evidentiranju, sindikat: To je dobro za delavce

02. 11. 2024 19.51

Na mizo socialnih partnerjev se po praznikih vrača "štempljanje". Po uvedbi strožjega evidentiranja delovnega časa, ki je zaradi dodatnih birokratskih obremenitev razburil predvsem delodajalce, namerava vlada vendarle nekoliko popustiti. A evidence ostajajo še naprej obvezne za vse, ne le za kršitelje, napoveduje minister Luka Mesec. Inšpektorji so sicer letos odkrili tretjino več kršitev kot lani. In če so delodajalci prepričani, da je to posledica neživljenjskih pravil, sindikati poročajo, da nova ureditev delavcem prinaša koristi.

Spremembe v smeri administrativne razbremenitve podjetij

29. 10. 2024 13.52

Socialni partnerji bodo v začetku novembra v okviru ESS zasedali na temo sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, do katerega so kritični predstavniki gospodarstva. Kot je pojasnil minister za delo Luka Mesec, je cilj obdržati pozitivne lastnosti novele, hkrati pa administrativno razbremeniti podjetja.