Silam, ki so zveste nekdanjemu predsedniku Laurentu Gbagboju, je po navedbah ZN uspelo, da so znova osvojile nekatere predele Abidžana. Še pred nekaj dnevi se je zdelo, da je le vprašanje nekaj ur, da se bo Gbagbo predal in oblast predal izvoljenemu, mednarodno priznanemu predsedniku Alassaneju Ouattari.
Generalni podsekretar ZN za mirovne operacije Alain Le Roy je ob tem potrdil, da so Gbagbojevi zaupniki prišli do predstavnikov ZN, da bi se pogajali o mirni predaji oblasti, a se zdaj zdi, da je to bila le pretveza, da so lahko v vmesnem času prerazporedili svoje sile.
Le Roy je tudi potrdil, da Gbagbojeve enote v spopadih uporabljajo težko orožje. Mednarodne sile ZN so v začetku tedna s helikopterji poskušale civiliste zaščititi pred temi napadi. Po poročanju francoskega radia Europe 1 naj bi Gbagboja podpirale elitne enote angolske vojske.
Le Roy je v petek zvečer v New Yorku dejal, da so Gbagboju zveste sile le nekaj kilometrov oddaljene od hotela Golf, kjer je sedež misije ZN v tej državi.
Francoska ambasada pa je v petek sporočila, da so na njene prostore Gbagbojeve sile streljale s težkim orožjem, poroča BBC. Gbagbojev predstavnik je že zanikal, da bi njihova vojska napadla poslopje. Ahoua Don Mello je rekel, da ''uradno zanika'' navedbe francoske ambasade, da so na francosko poslopje ciljali z dvema minometoma in raketo z območja, kjer imajo svojo pozicijo Gbagbojeve sile.
Iz Bruslja pa so danes sporočili, da je EU deloma odpravila sankcije proti Slonokoščeni obali, s čimer naj bi okrepili "legitimno" vlado Ouattare. S seznama podjetij, ki jim je EU zamrznila premoženje, so tako črtali pristanišči Abidžan in San Pedro, naftno rafinerijo ter podjetja za izvoz kakava. Sankcije proti Gbagboju in njegovim zaupnikom pa ostajajo v veljavi.
Preberite tudi, kako so cene kakavovih zrn v marcu dosegle rekordno vrednost v zadnjih 34 letih, in to zaradi politične krize v Slonokoščeni obali.
Domačini bežijo iz Abidžana
Prebivalci Abidžana peš ali z avtobusi zapuščajo mesto, saj so razmere v prestolnici nevarne. To je znamenje, da se stanje ne bo tako hitro umirilo. V severnem delu mesta so vsi lokali in trgovine zaprti. Edini znak življenja so ljudje, ki na ulicah iščejo hrano in vodo.
"Ljudje so začeli zapuščati mesto pred nekaj tedni, ko so se spopadi začeli. Odšli so k družinam ali v varnejše predele mesta," je povedal Alassane Bamba, prebivalec Abidžana.
"Trenutno je vsaj v tem delu mesta mirno. Vemo, da so tukaj tudi vojaki, a se skrivajo," je še dodal.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.