Predsednik Stipe Mesić je primerjal tragedijo gasilcev z žrtvami vojne na Hrvaškem. Poudaril pa je, da so v vojni umirali z razlogom. Vojaki so reševali življenja in se borili za svobodo domovine. Tokrat pa naj bi gasilci umirali v popolnoma nepotrebni avanturi.
"Nič naj ne bi bilo bolj pomembno od človeškega življenja. Ne trava, ne hiša,... Samo, če rešujemo življenja, je vredno žrtvovati življenja,“ je dejal Mesić.
Gasilci so se že odzvali na besede predsednika Mesića. Pravijo, da je uporabil popolnoma neprimerne besede.
"Nesprejemljivo je reči, da je to bila avantura. Kaj bi se zgodilo, če se gasilci ne bi odzvali na intervencijo? Z izgovorom, da gori le trava in kakšna hiša. Mi smo dolžni gasiti,“ je dejal Slavko Gauž, namestnik načelnika Hrvaške gasilske zveze.
Umrl še osmi gasilec, Tomislav Crvelin
Slabo uro potem, ko se je v Šibeniku končala žalna slovesnost za sedmimi hrvaškimi gasilci, ki so umrli v požaru na otoku Kornat prejšnji četrtek, so iz zagrebške bolnišnice sporočili, da je hudim poškodbam podlegel še osmi gasilec, Tomislav Crvelin, sin pokojnega gasilca Ivice Crvelina in brat pokojnega gasilca Anteta Crvelina.
Stanje ostalih petih hudo opečenih gasilcev, med katerimi se trije zdravijo v dveh zagrebških, dva pa v splitski bolnišnici, je stabilno, ampak še vedno resno, so danes sporočili zdravniki.
Življenje vseh petih ranjenih gasilcev je še vedno v nevarnosti, saj imajo opekline od druge do tretje stopnje na 60 do 80 odstotkih telesa, so povedali zdravniki, ki vsak dan obveščajo javnost o njihovem stanju. Napovedali so še, da bodo ta teden začeli s prvimi transplantacijami kože, če bo to dovolilo stanje opečenih gasilcev.
Hrvaška žaluje
Na žalni slovesnosti v šibeniškem gledališču sta se od umrlih gasilcev, med katerimi je imel najmlajši 17 in najstarejši 52 let, med drugimi poslovila hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivo Sanader. Zaradi največje nesreče hrvaških gasilcev je vlada prejšnji teden razglasila današnji ponedeljek za dan žalovanja na Hrvaškem.
Sorodniki umrlih so tudi danes na žalni slovesnosti zahtevali odgovornost poveljnika gasilcev Šibeniško-kninske županije Dražena Slavice, ki je ponudil svoj odstop, tako kot glavni poveljnik hrvaških gasilcev Mladena Jurina. Starši najmlajšega umrlega gasilca, ki še ni bil polnoleten, so napovedali kazensko ovadbo proti odgovorni osebi, ki je dovolila mladoletniku odhod na kraj požara, je poročala Hrvaška televizija.
Hrvaška javnost je ogorčena zaradi nesreče in zahteva odgovore na vrsto vprašanj - od tega, ali je bil gasilski poseg na nenaseljenem območju Kornata, na katerem so se ponesrečili gasilci, upravičen, do vprašanja ustrezne opremljenosti ponesrečenih gasilcev, predvsem njihovih sredstev za komunikacijo s poveljstvom in reševalci.
V Šibeniku so v petek razglasili sedem dni žalovanja, zaradi tragedije gasilcev pa so preložili začetek šolskega leta na območju Šibeniško-kninske županije.
Preiskava poteka
Vzrok grozljive tragedije preiskovalci še ugotavljajo, pojavljajo pa se različna ugibanja o odgovornih osebah. Iz objav v hrvaških medijih pa je mogoče sklepati, da so bile narejene velike nepravilnosti, poleg tega naj bi za tragedijo bila tudi kriva ureditev gasilnega sistema na Hrvaškem. Predsednik Sindikata gasilcev Mladen Magdić meni, da odgovornost za tragedijo nosi načelnik šibensko - kninskih gasilcev Dražen Slavica.
Poveljnik gasilcev Mladen Jurin je ocenil, da je pri samem izkrcavanju gasilcev na Kornatih prišlo do napake. Še vedno pa ni jasno ali je napako storil vodja gasilcev, ki je umrl v požaru, Dino Klarić ali pa pilot helikopterja. Po poročanju hrvaških medijev so gasilci odvrgli 'cisterno' z vodo 500 metrov predaleč od predvidenega mesta, poleg tega pa sami gasilci niso bili ustrezno opremljeni. Okrajni poveljnik naj bi tudi izdal zahtevo, da se v helikopter vkrca več gasilcev, navkljub temu, da s sabo niso imeli dovolj vode. Gasilci so v kritičnih trenutih ostali tudi brez telefonske povezave s komunikacijskim centrom.
Po nalogu preiskovalnega sodnika v Šibeniku so tamkajšnji patologi opravili obdukcijo gasilcev, ki so tragično umrli v požaru na Kornatih. Obdukcija je pokazala, da je od 90 do 95 procentov njihovih teles prekritih z opeklinami tretje in četrte stopnje. Gasilci so tako umrli zaradi opeklin.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.