Arabska liga je pozvala varnostni svet Združenih narodov (ZN), naj uvede prepoved poletov na območju Libije. Hkrati je liga zavrnila "tuje vojaško" posredovanje v Libiji in opozorila, da mora biti prepoved poletov umaknjena takoj, ko se nemiri končajo. Liga je vzpostavila tudi stik z uporniškim nacionalnim svetom, da bi lahko rešili humanitarno krizo.
"Ne vem, kako in kdo bo uvedel to območje (prepovedi preletov). Arabska liga lahko igra pomembno vlogo in to bom priporočil," je v pogovoru za nemški tednik Der Spiegel pred današnjim srečanjem zunanjih ministrov Arabske lige v Kairu dejal generalni sekretar lige Amr Musa. Privolitev te organizacije arabskih držav je sicer ključna za vzpostavitev območja prepovedi preletov nad Libijo.
Musa se zavzema za humanitarno ukrepanje, s katerim bi podprli libijsko ljudstvo v boju za svobodo in proti režimu Moamerja Gadafija. O slednjem je dejal, da mu manjka razumevanja, ki sta ga pokazala predsednika Tunizije Ben Ali in Egipta Hosni Mubarak, ki sta po množičnih protestih odstopila.
Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton je medtem sporočila, da bo po neformalnem srečanju zunanjih ministrov EU v Budimpešti še danes odpotovala v Kairo na srečanje s predstavniki Arabske lige.
Ashtonova se želi z Muso pogovoriti o skupnem pristopu do Libije in do razmer v regiji nasploh. Po njenih besedah je pomembno oceniti, kako učinkovite so bile doslej uvedene sankcije proti Gadafijemu režimu. Kot je dodala, pušča odprte vse možnosti za uvedbo dodatnih ukrepov.
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je pred zasedanjem vodij diplomacij EU v Budimpešti ponovil stališče Nemčije, ki je proti vojaškemu posredovanju. Zavzel se je za pogovore s sosednjimi državami Libije. Kot je dejal v Budimpešti, se je pomembno izogniti vtisu, da gre za "križarsko vojno proti ljudem muslimanske vere".
Ameriški predsednik Barack Obama je v petek opozoril, da mednarodna skupnost "stiska zanko" okoli Gadafija. Je pa obenem priznal, da je zaskrbljen nad tem, kako poskuša libijski voditelj zatreti upor v državi. Napovedal je, da bo imenoval posebnega odposlanca za pogovore z libijskimi opozicijskimi silami. Ob tem je posvaril, da se mora svet izogniti pokolu, kakršen se je zgodil v Ruandi.
Eden od visokih predstavnikov libijskih upornikov, general Abdel Fatah Junis, je danes priznal, da so libijske sile pregnale upornike iz pristanišča Ras Lanuf, kjer so v minulih dneh potekali siloviti spopadi.
Junis, sicer nekdanji notranji minister, ki je prestopil na stran upornikov, je povedal, da Gadafijeve sile sedaj nadzorujejo tako mesto kot tudi rafinerijo v Ras Lanufu. Ob tem je napovedal, da bodo uporniki "najpozneje do nedelje" ponovno zavzeli položaje v mestu, ki leži okoli 615 kilometrov jugovzhodno od Tripolija.
Je prepoved poletov "modra" poteza?
Ameriški obrambni minister Robert Gates pa je izrazil pomisleke glede načrtovane vzpostavitve območja prepovedi poletov nad Libijo. Kot je dejal, za zdaj ni jasno, ali bi bila to "modra" poteza.
"Ne gre za vprašanje, ali lahko ZDA ali naše zaveznice to naredimo. Lahko. Vprašanje pa je, ali bi bila to modra poteza in o tem zdaj potekajo razprave na politični ravni," je glede prepovedi poletov Gates dejal novinarjem.
Zunanji ministri EU pa so se dogovorili, da bo EU v prihodnjih dneh v Libijo poslala misijo za ugotavljanje dejstev. "Potrebujemo več podatkov s kraja dogajanja," je ob robu srečanja blizu Budimpešte dejal avstrijski minister Michael Spindelegger.
Gates je sicer danes obiskal Bahrajn in se srečal s tamkajšnjimi političnimi voditelji, kjer je poskušal spodbuditi dialog med sunitsko monarhijo in večinoma šiitskimi protestniki. V tej monarhiji se je sicer na demonstracijah danes znova zbralo več deset tisoč ljudi.
Po pogovorih je Gates dejal, da morajo v Bahrajnu in drugih arabskih državah, ki se soočajo s protesti, hitro izvesti demokratične reforme. Po njegovih besedah sicer ZDA nimajo nobenih dokazov, da bi za katero od ljudskih vstaj na območju stal Iran.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.