Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je s posebnim dekretom ukazal odpravo blokad rafinerij in skladišč goriva. "Če se to ne bo zgodilo zelo kmalu, lahko imajo neredi, katerih cilj je ohromitev države, posledice za delovna mesta," je še opozoril. Vlada je namreč obljubila, da bo v največ petih dneh spet vzpostavila normalno oskrbo z gorivom.
Tamkajšnji notranji minister je medtem zagrozil, da bo na ulice poslal paravojaško policijo, da bo ustavila nasilne protestnike. Zaradi nasilja so sicer v minulih dneh priprli več kot 1400 ljudi.
Dobro organizirani protestniki
Kljub temu da je stavka v Franciji močno prizadela transport in izobraževanje, da je 4000 bencinskih črpalk od skupno 13.000 ostalo brez bencina in se je policija v več mestih spopadla s protestniki, delavci že sedmi dan nadaljujejo stavko proti napovedanim pokojninskim reformam.
Znova je pričakovati številne zamude in odpovedi v železniškem in letalskem prometu, spet pa poročajo tudi o nasilju. Zaradi stavke je skoraj tretjina bencinskih črpalk v torek ostala brez goriva, oblasti pa so ponoči nekatera skladišča goriva prisilile v odprtje. Kot je zagotovil francoski notranji minister Brice Hortefeux, je posredovanje minilo brez incidentov. Delavci so skladišča goriva sicer blokirali več dni.
Hortefeux je tudi zagrozil, da bo na ulice poslal paravojaško policijo, da bo ustavila nasilne protestnike. Ti so v minulih dneh med stavkovnim valom zažigali avtomobile in poslopja, razbijali trgovine in se tudi spopadli s policijo. Zaradi tovrstnega nasilja so v minulih dneh po besedah Hortefeuxa priprli več kot 1400 ljudi.
O izgredih medtem poročajo tudi danes. V kraju Nanterre blizu Pariza, kjer je bilo nasilno že v preteklih dneh, so zamaskirani protestniki razbijali izložbe trgovin in na policijo metali kamenje. Oblasti so na kraj dogodka že poslale posebne policijske enote.
Demonstranti so blokirali tudi dostop do enega od terminalov pariškega letališča Orly in letališč v Toulousu in Clermont-Ferrandu. Protesti so bili tudi pred pariškim letališčem Charles de Gaulle in pred letališčem v Nici.
Francoske voznike medtem skrbi predvsem pomanjkanje goriva. Oblasti jih tako prek spletnih strani obveščajo, kje je še mogoče dobiti gorivo. Vozniki, ki živijo na obmejnih območjih, so se po gorivo začeli odpravljati v sosednje države.
Spomnimo ...
Stavko so začeli zaposleni v javnem prometu, učitelji, novinarji ter številni drugi uslužbenci v javnem in zasebnem sektorju. Čeprav se upor širi po državi in pridobiva nove razsežnosti, je Sarkozy dejal, da bo pokojninsko reformo nadaljeval.
Pokojninska reforma v Franciji predvideva zvišanje upokojitvene dobe s 60 na 62 let do leta 2018. Potrdil jo je že spodnji dom parlamenta, narodna skupščina, sedaj pa čaka še na zelo luč v zgornjem domu, senatu. Ta naj bi jo predvidoma potrdil v četrtek.
To je že četrta tovrstna stavka v zadnjih petih tednih.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.