upokojitvena

'Nezaslišano, da se reforma predstavlja kot nekaj dobrega za delavce'
07. 04. 2025 15.40Čeprav je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) med podpisniki dogovora o predlogu pokojninske novele, pa 10 od skupno 22 sindikatov v zvezi dogovora ni podprlo, so povedali na novinarski konferenci, ki jo je organiziral sindikat poklicnega gasilstva. Glavne novosti v predlogu reforme so za delavce in upokojence škodljive, menijo.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Podpis dogovora o predlogu pokojninske novele v sredo
31. 03. 2025 06.16Socialni partnerji bi morali podpisati dogovor o predlagani pokojninski noveli, ki jo je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta, vendar so z ministrstva sporočili, da je podpis prestavljen. Kot razlog je minister za delo Luka Mesec navedel stališče socialnih partnerjev, ki da potrebujejo mandate svojih upravnih organov. Dogovor naj bi podpisali v sredo.

Golob potrdil zimski dodatek za upokojence, ta bo sprva 150 evrov
30. 03. 2025 20.51Socialni partnerji bodo v ponedeljek podpisali dogovor o predlogu novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Predsednik vlade Robert Golob je potrdil, da je vlada predlagala t. i. zimski dodatek oziroma božičnico za vse upokojence. Znašala bo med 150 in 250 evrov.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek
25. 03. 2025 15.13Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek
24. 03. 2025 19.13Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

Tudi Kitajci bodo morali garati dlje
01. 01. 2025 11.13Vlada v Pekingu več desetletij ni posegala v pokojninsko zakonodajo, meja za upokojitev je v državi z okoli 1,4 milijarde prebivalcev doslej veljala za eno najnižjih na svetu. Toda vladajoča komunistična partija se ni mogla izogniti nepriljubljeni potezi, saj se število prebivalcev zmanjšuje. Zaradi vse večjih demografskih težav Kitajska tako zdaj zaostruje pogoje za upokojitev.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Na mizi bo tudi predlog, da bi v pokoj odhajali dve leti starejši
03. 10. 2023 16.38V pogajanjih o pokojninski reformi bo govora tudi o predlogu za zvišanje upokojitvene starosti za dve leti, je povedal državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija. Zahtevana pokojninska doba bi medtem ostala 40 let. Trenutno veljavni splošni pogoji za starostno upokojitev so tako za moškega kot za žensko 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa oziroma 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Protestniki v Franciji zažgali mestno hišo
23. 03. 2023 14.06Francoski sindikati so organizirali nove obsežne demonstracije zaradi sporne pokojninske reforme. Po vsej državi poročajo o motnjah v prometu, sindikati ocenjujejo, da se je na ulicah po vsej državi zbralo 800.000 ljudi. Ti po ulicah najbolj romantičnega mesta zažigajo in prevračajo smeti ter razbijajo okna izložb in restavracij. V nočnih urah pa so protestniki v mestu Bordeaux celo zažgali mestno hišo.

Smeti se kopičijo, protesti pa nadaljujejo: v Parizu pridržali 243 ljudi
21. 03. 2023 09.04Burno dogajanje okoli pokojninske reforme v Franciji ne pojenja. Potem ko je francoska vlada v ponedeljek prestala dve glasovanji o nezaupnici, so se protestniki v Parizu znova odpravili na ulice, kjer ležijo kupi smeti, saj smetarji stavkajo že 16. dan. Protestniki so se spopadli s policijo, pri čemer je bilo poškodovanih 11 policistov, samo v Parizu so pridržali 243 ljudi. Veliko dela so imeli tudi gasilci, ki so gasili kupe smeti, ki so jih zažigali demonstranti.

Francoska vlada prestala glasovanji o nezaupnici, protestniki na ulicah kurijo smeti
20. 03. 2023 08.14Francoska vlada premierke Elisabeth Borne je v spodnjem domu parlamenta, narodni skupščini prestala obe glasovanji o nezaupnici, ki sta ju proti njej vložili sredinska koalicija Liot s podporo levice in pa skrajno desni Nacionalni zbor. Prvo glasovanje je preživela z le devetimi glasovi v njeno korist, drugo pa z veliko večino. Medtem se na ulicah nadaljujejo protesti proti reformi. Stavka učiteljev pa bi lahko vplivala na izvedbo mature, ki se za francoske dijake začne naslednji teden. Na ulicah Pariza pa leži že deset ton smeti, saj stavkajo tudi smetarji.

Protesti proti pokojninski reformi v Franciji: aretacije, solzivec in vodni top
17. 03. 2023 14.29Po vsej Franciji je bilo zaradi protestov proti pokojninski reformi aretiranih že najmanj 310 ljudi. Francoska vlada je namreč v četrtek reformo sprejela mimo parlamenta, starost upokojitve pa se je tako dvignila za dve leti. Po sprejemu reforme so francoski poslanci že vložili dva predloga nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne. Pokojninsko reformo je sprejela tudi španska vlada. Reforma med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije pa reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

Stavka smetarjev v Franciji: pariške ulice se utapljajo v smeteh
13. 03. 2023 16.49Francoski senat je v soboto zvečer potrdil sporno pokojninsko reformo, s katero bi se upokojitvena starost v Franciji zvišala s sedanjih 62 na 64 let. Nepriljubljena reforma je v državi sprožila množične proteste in stavke. Med stavkajočimi so tudi smetarji, zato se po državi kopičijo kupi smeti. V nedeljo se je na ulicah Pariza nakopičilo že približno 5400 ton smeti.

Francoski protestniki v policiste metali predmete, ti odgovorili s solzivcem
07. 03. 2023 19.24V Franciji je potekal nov val protestov proti pokojninski reformi, s katero bi se upokojitvena starost dvignila z 62 na 64 let. Zaradi protestov so bile ovirane javne storitve. Ohromljen je bil javni promet, številne šole so bile zaprte. V Parizu so izbruhnili izgredi.

Proti pokojninski reformi na francoskih ulicah več kot milijon ljudi
19. 01. 2023 07.24Francoski delavci so se odpravili na ulice, da bi protestirali proti reformam pokojninskega sistema, po katerih bo morala večina Francozov pred upokojitvijo delati dve leti dlje. Osem največjih francoskih sindikatov, ki pokrivajo promet, izobraževanje, policijo, vodstvene delavce in javni sektor, je četrtek razglasilo za prvi dan stavk in protestov proti predlagani pokojninski reformi.

Obsežnejše reforme: ukinitev normirancev, upokojitvena starost 67 let?
05. 07. 2022 06.00Zdaj je jasno, da Slovenijo čakajo obsežnejše davčne reforme od pričakovanih. Vlada se ne bo lotila samo obdavčitve nepremičnin, ki buri duhove, ampak bodo te davčne reforme šle tudi na druga področja.

Socialni partnerji še ne povsem enotni glede nove delovne in pokojninske zakonodaje
12. 07. 2019 16.28Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta obravnavali predloga novele zakona o urejanju trga dela in pokojninske novele. Čeprav odprta vprašanja ostajajo, so se strinjali, da oba pošljejo v javno razpravo.

Delo do 67. leta črtali iz predloga
27. 06. 2019 11.33Pogajalska skupina za pripravo predloga pokojninskih sprememb naj bi se dogovorila, da zviševanja upokojitvene starosti na 67 let za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe, kar je predlagalo ministrstvo za delo, ne bo. Ostajajo pa ugodnosti za tiste, ki se odločijo ostati v službi, čeprav bi lahko šli v pokoj.

Višji regres že letos?
22. 03. 2019 20.50Ekonomsko-socialni svet je soglasno sprejel sklep, da naj se davčna razbremenitev regresa izvzame iz paketa davčnih sprememb. Želijo namreč, da je ukrep sprejet čim prej, da bodo zaposleni višje prejemke prejeli že letos.

Do leta 2034 se bo upokojitvena starost dvignila na 67 let
13. 03. 2019 07.19Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ksenija Klampfer je predstavila predloge zakonskih sprememb na področju socialne varnosti, trga dela in pokojninskega sistema. Za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe se bo upokojitvena starost po predlogu ministrstva postopoma do leta 2034 dvignila na 67 let.

'Spremembe bodo postopne, z upokojevanjem ni treba hiteti'
13. 03. 2019 13.34Predvideno zvišanje najnižjega denarnega nadomestila za primer brezposelnosti je pričakovano, zahtevnejši pogoji za pridobitev pravice do denarnega nadomestila so dobrodošli, pravijo v GZS. Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič je na drugi strani ukrepe povečini pozdravila, med problematičnimi točkami pa je izpostavila tudi zvišanje upokojitvene starosti.

Drastičen padec rodnosti osupnil celo raziskovalce
09. 11. 2018 08.44Znano je, da število rojstev v razvitih državah upada, a rezultati nove študije o strmem padcu rodnosti v kar polovici svetovnih držav so osupnili celo raziskovalce. Razmerje več 'starih staršev kot vnukov' je težko vzdržno, zato bomo morali razmisliti o spremembah, kot so višanje upokojitvene starosti, spodbujanje priseljevanja in rojevanja.

Sporne reforme vrhovnega sodišča na Poljskem, Evropska komisija sprožila nov pravni postopek
03. 07. 2018 20.58Po tem ko je v ponedeljek Evropska komisija proti Poljski sprožila pravni postopek zaradi sporne reforme Ustavnega sodišča, uradna Varšava pri njej vztraja. Reforma med drugim znižuje upokojitveno starost za sodnike s 70 na 65 let. V pokoj bo tako morala tudi predsednica sodišča Malgorzata Gersdorf.

Bi trenutno službo lahko opravljali do 60. leta? Polovica žensk in več kot tretjina moških v Sloveniji ocenjuje, da ne
31. 10. 2017 08.54Po raziskavi o delovnih razmerah fundacije Eurofound približno polovica zaposlenih žensk v Sloveniji ocenjuje, da trenutne službe ne bodo mogle opravljati do 60. leta, med moškimi je ta delež 35 odstotkov. Povprečje v EU je med 25 in 30 odstotki, kaže raziskava.

Bi lahko preživeli mesec s 500 evri manj?
31. 07. 2017 16.23Marija je ugotovila, da bo njena pokojnina znašala 550 evrov, ko oziroma če bo čez štiri leta izpolnila pogoje za upokojitev. Ni ji jasno zakaj, ko pa imajo njene že nekaj let upokojene sodelavke z isto izobrazbo 800 evrov pokojnine. Razkrivamo, zakaj take razlike in kakšna je rešitev!

Kje v svetu je največ mladih prepričanih, da bodo delali do konca življenja?
28. 05. 2016 14.1812 odstotkov mladih po svetu, starih med 18 in 34 let, ne verjame, da se bodo kdaj upokojili. Najbolj pesimistični so mladi Japonci, kjer je več kot tretjina mladih prepričana, da bodo morali delati do konca svojega življenja.

IMF nekoliko izboljšal napoved za Slovenijo in opozoril na izzive
29. 03. 2016 15.13Sloveniji se na račun zmanjšanja investicij obeta nižja gospodarska rast. Ta bo po napovedih Mednarodnega denarnega sklada med 1,9 in 2 odstotka, kar je nekoliko boljša napoved od tiste, ki jo je sklad podal oktobra lani.

Mramor: Slovenijo pesti tveganje dolgoročne fiskalne vzdržnosti
13. 03. 2016 15.33Dušan Mramor je po seji vlade dejal, da Slovenijo pesti predvsem tveganje dolgoročne fiskalne vzdržnosti. "Z daljšanjem delovne dobe, krajšim študijem, poznejšim prehodom v upokojenski status in boljšimi pogoji na trgu dela bi lahko dosegli, da bi bil javnofinančni del staranja prebivalstva vzdržen," je dodal. Mramor in Karl Erjavec nista našla skupnega jezika o izredni uskladitvi pokojnin.