Malala Jusufzai, aktivistka in najmlajša Nobelova nagrajenka za mir, je prvič po tem ko so jo na šolskem avtobusu leta 2012 ustrelili talibani, obiskala domač kraj v Pakistanu.
Njen obisk je bil zaradi viskega varnostnega tveganja sicer še pred dnevi pod vprašajem.
V prostorih pakistanskega premierja v Islamabadu je imela tudi govor: "Zmeraj sem sanjala o tem, da sem bom lahko v miru in brez občutka strahu vrnila v Pakistan. Da bom lahko hodila po ulicah in se pogovarjala z ljudmi," je povedala Jusufzaijeva. "To se zdaj tudi dejansko dogaja," je dejala in dodala, da čuti, da Pakistan ponovno postaja njen dom.
20-letno Malalo so s helikopterjem in pod strogimi varnostnimi ukrepi danes zjutraj pripeljali tudi v bližino Mingore - domačega kraja njene družine.
Njen obisk Pakistana naj bi sicer trajal štiri dni. Kot poročajo lokalni mediji, z njo potuje tudi več članov njene fundacije.
Pri 11 letih začela pisati anonimsni spletni dnevnik, pri 15 so jo zaradi 'promocije prozahodnih idej' ustrelili v glavo
Malala Jusufzai je pri 11 letih za BBC začela pisati anonimni spletni dnevnik o svojem življenju pod talibansko vlado. Leta 2009 so njej posneli tudi dokumentarni film.
Že kot deklica je postala zagovornica pravic žensk do izobraževanja. Oktobra 2012 so islamski skrajneži napadli šolski avtobus in jo ustrelili v glavo. Kot so zatrdili, je bil vzrok za neposreden napad na takrat 15-letno Malalo, "promocija in spodbujanje prozahodnih idej in zahodne kulture".
Utrpela je grozovite poškodbe glave, da so zmanjšali otekanje možganov, so ji morali zdravniki odstraniti tudi del lobanje.
Po začetnem zdravljenju v vojaški bolnišnici v Pakistanu, so jo na nadaljnje zdravljenje premestili v Veliko Britanijo. Njena družina od takrat živi v Birminghamu.
Že v času okrevanja se je začela še aktivneje zavzemati za pravice do izbraževanja otrok po vsem svetu.
Z očetom Ziauddinom sta vzpostavila sklad, katerega cilj je "delati za svet, v katerem se lahko vsako dekle uči brez strahu".
Leta 2014 je postala najmlajša prejemnica Nobelove nagrade za mir. Skupaj z indijskim aktivistom Kailashem Satyarthijem sta jo prejela za svoja prizadevanja za pravice otrok.
Aktivno je nadaljevala tudi z izobraževanjem - trenutno na Univerzi v Oxfordu študira politiko, filozofijo in ekonomijo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.