Nobelova nagrajenka za mir Malala Jusafzai se je danes po šestih letih vrnila v Pakistan. Sedaj 20-letna borka za pravice žensk in deklic je na svojem prvem obisku v domovini, odkar je bila tam tarča napada talibanov, ker se je zavzemala za pravico deklic do izobraževanja.
Malalo so prevzela čustva, ko je na sedežu pakistanskega premierja Šahida Hakana Abasija v Islamabadu spregovorila pred televizijskimi kamerami. Ko je govorila o tem, kako si je vsa leta želela vrniti v svojo domovino, in o lepotah svoje rodne doline Svat, si je brisala solze.
"Vedno so bile moje sanje, da bi šla v Pakistan in se tam v miru in brez strahu sprehajala po ulicah, srečevala in pogovarjala z ljudmi. In zdi se mi, da je to spet moj stari dom, torej se to resnično dogaja. Hvaležna sem vsem vam," je dejala.
Abasi je medtem izrazil veselje, da lahko pozdravi "hčerko Pakistana". "Si najmočnejši pakistanski glas proti ekstremizmu," je dejal v kratkem nagovoru.
Na nenapovedan obisk s starši je pod strogimi varnostnimi ukrepi prispela ponoči z letalom na letališče v Islamabadu. Na družbenih medijih so njen obisk in pogum mnogi Pakistanci že pozdravili, nekateri pa jo obtožujejo, da želi povzročiti nemire.
Malala je v mednarodni skupnosti spoštovana zaradi svojega aktivizma, v Pakistanu pa so mnenja deljena, saj jo imajo v konservativnih krogih za agentko Zahoda, ki želi osramotiti svojo državo.
Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Muhamad Faisal je pozdravil njen obisk kot pozitiven korak, Malalo pa označil za "eno od mladih in briljantnih hčera Pakistana", ki jo je treba spoštovati.
Malala je postala globalni simbol borbe za človekove pravice, potem ko je oborožen taliban 9. oktobra 2012 stopil na šolski avtobus in vprašal, kdo je Malala, ter jo ustrelil v glavo. Zdravili so jo v britanskem mestu Birmingham, kjer je takrat 15-letna Malala tudi končala šolanje. Kot najmlajša prejemnica Nobelove nagrade za mir, ki jo je dobila leta 2014, se tudi med študijem na Oxfordu še vedno aktivno zavzema za pravico deklet in žensk do šolanja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.