Iz vasi Lazarat, ki leži na jugu Albanije, se iz več deset hiš že peti dan vije dim po marihuani. Gre namreč za vas, ki je že več kot 15 let gojila marihuano v količinah, ki bi jih lahko primerjali s pravo industrijo.
Lazarat je metal slabo luč na Albanijo vse odkar se je leta 1991 država otresla komunizma. Albanija je v zadnjih letih pod vse večjim pritiskom Italije, Grčije, v zadnjem letu pa tudi Nemčije in Evropske unije, da se zoperstavi s proizvajalci drog v državi, ki so bili dolgo časa povsem nedotakljivi. To so namreč omogočile koruptivne povezave s policijo in politiko.
Albanija si namreč prizadeva, da bi konec tedna dobila uradno povabilo 28 članic Evropske unije za članstvo v Uniji. Prav korupcija in kriminal pa bosta na vrhu seznama vprašanj, ki ju bo morala država urediti preden se pridruži povezavi.
Pod poveljstvom nove vlade, ki je prisegla septembra lani, pa je policiji v nedeljo vkorakala v vas Lazarat, ob tem pa naletela na oborožen upor ljudi v vasi, ki so streljali tako z mitraljezi, kot tudi protitankovskimi granatami.
V vasi pridelali polovico vsega albanskega pridelka
Vas ima okoli 5000 prebivalcev, ki so do zdaj živeli od prodaje marihuane. Zračni posnetki nakazujejo, da je bilo z marihuano posejanih kar okoli 60 hektarjev, na katerih naj bi bilo okoli 300.000 rastlin konoplje, ki lahko prinesejo do 500 ton pridelka letno, to pa predstavlja približno polovico vse proizvodnje marihuane v Albaniji.

"Tokrat bomo temu naredili konec. Zakon in Bog sta na naši strani," je povedal poveljnik posebnih policijskih enot, ki pa ni želel biti imenovan. Na stotine policistov se počasi premika po vasi in iz zemlje ruvajo pridelek, ki ga nato zažgejo in tako širijo vonj marihuane po vsej vasi.
Notranje ministrstvo prebivalcem vasi svetujejo, da se v času operacije zadržujejo v svojih domovih. Policija je namreč za zdaj zasedla približno 40 odstotkov vasi. Prebivalci pa lahko dogajanje spremljajo kar na televiziji in tako so nekateri svoj pridelek požgali kar sami.
Policija je danes še sporočila, da je v petih dneh uničila približno 80.000 rastlin in sadik, kar znaša približno 12,8 ton kanabisa. Našli so tudi laboratorije za predelavo droge, zasegli pa so tudi orožje in naboje. Prijeli so 13 ljudi, preiskali pa osem hiš. Kljub dolgim izmenjavam ognja, pa za zdaj ni bil še nihče huje ranjen. Štirje ljudje so bili lažje ranjeni, med njimi sta bila dva kmeta, ki ju je naboj zadel povsem po naključju.
Kako bodo živeli naprej?
"Kaj napačnega sem počela? Tako kot vsi, sem želela le pet rastlin," je povedala 42-letna Lumturi Koli, vdova, ki so ji policisti danes uničili pridelek. "Jaz bi jih morala posaditi prva, saj moram skrbeti za svoje otroke," je še dodala.

Z odobravanjem policijske akcije se je že odzvala tudi Evropska komisija, ki je Albanijo priporočila za uradno kandidatko za članico v EU. "To jasno kaže odločnost Albanije, da se spopade z drogami in organiziranim kriminalom. Jasno je, da se mora albanski boj proti drogam še okrepiti. Temu pa mora slediti še hiter in odločen proces na sodiščih," je sporočila komisija.
Policisti s čeladami in neprebojnimi jopiči so najprej zasedli hrib na jugu vasi in si tako ustvarili boljši položaj, sever pa je še vedno v rokah oboroženih mož, ki streljajo z raketometi in avtomatskim orožjem. "Želijo nas pregnati s tega položaja, vendar pa se to ne bo zgodilo, v nobenem primeru. Vse te hiše so polne posušene trave in sadil. Polne, polne," je dejal eden izmed pripadnikov posebnih enot policije.
Ena skupina policistov posebej varuje laboratorij, ki naj bi bil največji v vasi. Njen lastnik naj bi bil človek, ki naj bi bil odgovoren za napad na helikopter, ki ga je nad vas leta 2004 poslala italijanska policija. Lastnik pravi, da je stavba v bistvu hlev za njegove krave, vendar pa je poročevalec agencije Reuters, ki je videl poslopje, dejal, da tam ni videl nobenega dokaza, da bi tam kadar koli živele krave.
Policija še dodaja, da so na stebrih privezane vrvi, ki so jih uporabljali za sušenje konoplje. Na stropu pa so bile obešene štiri zelo močne luči.
V bližnji vasi Dervican pa sta se človek, katerega hišo je zadel naboj, ki je bil izstreljen v bojih v Lazaretu, in še en lokalni gradbinec pogovarjala, da bo policijska akcija prizadela hud udarec celotni revni južni regiji. "Gospodarstvo čuti udarec na vseh področjih," je dejal gradbinec in dodal, da je proizvodnja kanabisa vsak dan zaposlovala na tisoče ljudi.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.