Medtem ko smo v Evropi spali, je sončni dan v Indiji in na Kitajskem "zmotila“ Luna, ki se je postavila pred Sonce. Zgodil se je najdaljši popoln sončni mrk v tem stoletju.
Matic Smrekar iz Ustvarjalnega astronomskega društva v Azijo ni odpotoval, spremljal pa je prenos sončnega mrka. "Ta mrk je bil samo mrk prek zaslona,“ je dejal za 24ur.com. Tak dogodek namreč po njegovih besedah zelo močno vpliva na človeka, ki ga vidi v živo. "Sredi dneva kar naenkrat nastane tema. Vse se ustavi, živali gredo spat, kar naenkrat je mir,“ je dogajanje opisal Smrekar. "Gre za nek poseben občutek, ki ga ne moreš doživeti prek računalniškega zaslona. Tisto glavno smo zamudili,“ je dejal.
Je pa mrk zato lahko v živo občutilo na tisoče ljudi,med njimi so bili tudi Slovenci. Nadeli so si zaščitna očala in se odpravili na prosto, da ne bi zamudili tega redkega naravnega dogodka. Množica hindujcev se je udeležila verskega kopanja v reki Ganges. "Sem smo prišli, ker so nam naše starešine dejale, da je to najboljši čas, da si izboljšaš posmrtno življenje,“ je dejal Bhailal Šarma. S petjem so se tako moški, ženske in otroci z nogami v reki obrnili proti nebu in molili.
Vreme je ponekod vse skupaj malce pokvarilo
"Takoj ko se je mrk zgodil v popolnosti, so ga zakrili oblaki, tako da nismo mogli videti korone. Škoda,“ je dejal Zen Jun, ki je za ogled spektakla dobil dela prost dan, a žal so v Šanghaju oblaki malce pokvarili dogodek. Tisti, ki so si mrk ogledali v osrednjem delu Kitajske, so imeli več sreče, saj za razliko od Šanghaja ni bilo ne prevelike oblačnosti ne dežja.
Več sreče pa so imeli v Indiji, kjer je bilo nebo jasno in brez oblakov. V Indiji se je sicer vse skupaj tudi začelo – tam je mrk trajal nekaj več kot tri minute. Po podatkih Nase je mrk najdlje trajal 6 minut in 39 sekund, toliko časa pa so ga lahko opazovali na redko naseljenih otokih v Tihem oceanu.
Sončni mrk je nekaj posebnega
Matic Smrekar je razložil, da imamo več tipov sončnih mrkov. Pri delnih Luna pokrije le košček Sonca, pri popolnih pa je lunina ploskvica točno toliko velika kot sončeva. "Potem imamo pa še take, kjer je lunina ploskvica večja od sončeve, in take, ko Luna Sonce pokrije, ampak je malo manjša kot Sonce, tako da dobimo kolobarjast mrk,“ je pojasnil Smole.
Najstarejši zabeleženi sončni mrk je bil sicer leta 753 pred našim štetjem v starodavni državi Asiriji. Od leta 720 do 480 p. n. š. so astronomi v državi Lu (danes predel Kitajske) pridno zapisovali sončne mrke, v prvem tisočletju po našem štetju pa so kitajski astronomi že lahko dovolj točno napovedovali sončne mrke – njihova točnost je odstopala največ za 15 minut. Starodavni kitajski zapisi o mrkih so dragoceni, saj je z njihovo pomočjo mogoče izračunati upočasnjevanje Zemljine rotacije.
Sončni mrki kot nek redek dogodek niso zanimivi zgolj za navadne ljudi. Še posebej so nad njimi navdušeni znanstveniki, saj mrk daje pogled na korono. Gre za zunanji del sončeve atmosfere, ki sveti zelo šibko, vidna pa je ravno med sončnim mrkom.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.