Če se je vse skupaj začelo v Indiji, je nedvomno vrh doseglo v Šanghaju, kjer je najdaljši popolni sončni mrk v tem stoletju pričakala največja goreča množica ljubiteljev spektakularnega nebesnega dogajanja. In prav v Šanghaj, kljub ne preveč prijaznemu vremenu, se je lunina senca zadržala najdlje.
Je pa res, da je bil spektakularen dogodek najlepše videti prav v Indiji. Vedro nebo, oblakov praktično nikjer. Podobno je bilo tudi na Japonskem, v kitajskem Šanghaju pa so jo astronomskim navdušencem malce zagodli oblaki.
Lunina senca se je pomikala od zahodne obale Indije – severno od Mumbaja – proti severovzhodu. Tema je Indijo prekrila v samo šestih minutah, popolni sončni mrk pa so navdušenci lahko opazovali nekaj več kot tri minute.
KItajci so lahko bolj zadovoljni od Indijcev, saj je bil mrk najdlje viden v Šanghaju in na nekaterih južnih otokih Japonske, ki so bili kar dobrih šest minut oviti v temo. Najdlje je sončni mrk trajal šest minut in 39 sekund, opazovali pa so ga lahko le na redko naseljenih otokih v Tihem oceanu. Naslednji tako dolg mrk bo šele leta 2132.
Luna je v Indiji začela zastirati Sonce že kmalu po jutranjem svitu, senca se je nato sprehodila še čez Butan, Nepal, Bangladeš in Mjanmar, čez japonske otoke Rjuku in Polinezijo. Delni mrk je bil sicer viden povsod v vzhodni Aziji in Tihem oceanu.
15.150 kilometrov dolga pot lunine sence čez površje Zemlje je vse skupaj trajala dobre tri ure in pol.
Sončni mrk
Poznamo popolni sončni mrk, ko Luna zakrije celotno sončevo ploskev. Delni sončni mrk, ko Luna zakrije le del Sonca. Kolobarjasti mrk, ko je Luna v enakem položaju kot pri popolnem mrku, vendar je najbolj oddaljena od Zemlje. Njena senca zato zakrije le srednji del sončeve ploskve, okoli lunine sence pa je viden svetel prstan ali kolobar.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.