Tujina

Evropski komisarji pod drobnogledom

London, 05. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odbor Evropskega parlamenta za nadzor proračuna je zagrozil, da bo leta 2003 blokiral plače evropskim komisarjem, če komisija ne bo odpravila računovodskih nepravilnosti.

Bodo v komisiji kaj storili proti očitkom?
Bodo v komisiji kaj storili proti očitkom? FOTO: Reuters

Odbor tudi pričakuje, da bo evro-birkoracija ustavila disciplinski postopek proti glavni računovodkinji komisije Marti Andreasen, ki je opozorila na neupoštevanje računovodskih standardov.

Predsednik omenjenega parlamentarnega odbora, Britanec Chris Heaton-Harris, ki je tudi glavni pobudnik za ukrepe proti komisiji, je za Daily Telegraph britanski časnik dejal, da "obstajajo zelo zaskrbljujoči dokazi o tem, da se Evropska komisija sploh ni lotila reševanja vprašanj poneverjanja in slabega upravljanja s proračunskim denarjem".

"Naša odgovornost je zategovanje pasu, in komisarje bomo udarili tam, kjer jih najbolj boli - po denarnici," je še dejal.

Heaton-Harris bo svoj predlog že prihodnji mesec dal na glasovanje v odboru, ki je imel pomembno vlogo pri padcu prejšnje Evropske komisije pod vodstvom Jacquesa Santerja leta 1999, nato pa naj bi o njem glasovali še na plenumu Evropskega parlamenta.

Evropski parlament lahko blokira kakih 200.000 evrov neobdavčenih izdatkov, namenjenih izplačilu plač komisarjem, saj ima pri sprejemu proračuna EU zadnjo besedo. Če se bo to res zgodilo, utegne petnajsterico doleteti najhuša kriza po letu 1999, ko je morala zaradi goljufij in neprimernega upravljanja odstopiti prejšnja bruseljska ekipa.

Tudi EU ima težave pri računovodstvu

Do groženj parlamentarcev je prišlo le nekaj dni potem, ko se je komisija znašla pod plazom kritik o neupoštevanju splošno sprejetih računovodskih standardov, ki jih je nanjo naslovila nekdanja glavna računovodkinja Andreasenova. Ta je opozorila, da proračun EU ne izpolnjuje niti minimalnih računovodskih standardov, zaradi česar ni hotela podpisati računovodskega izkaza komisije za leto 2001, saj naj bi knjigovodski sistem dopuščal napake in prevare.

Andreasenova, ki je od maja letos v disciplinskem postopku zaradi kršitve delovnih obveznosti, je pred dnevi pod pokroviteljstvom britanskih konservativcev še povedala, da je nadzor nad računovodstvom Evropske komisije še slabši kot v Enronu. Knjigovodsko prakso komisije je Andreasenova primerjala tudi s tisto iz podjetja WorldCom, ki je zakrivilo največji stečaj v ameriški zgodovini. Ob tem je dodala, da je skoraj nemogoče natančno slediti različnim transakcijam in spremembam stanja na računih komisije, saj sistem nadzora in sledljivosti sploh ni vzpostavljen.

Evropska komisija se je na obtožbe odzvala z izjavo, v kateri so trditve Andreasenove označene kot splošne in neutemeljene. Komisija je v izjavi še zapisala, da je bila zaposlitev Andreasenove, ki je bila pred tem suspendirana z mesta glavne računovodkinje OECD zaradi spora glede računovodskega nadzora, velika napaka. Za komisijo neugoden je tudi osnutek poročila Evropskega računskega sodišča, katerega avtor je njegov direktor, Colin Maynard. Ugotovitve v dokumentu namreč vsaj delno potrjujejo navedbe Andreasenove. Poročilo navaja, da so z računalniškim sistemom, na katerem temeljijo računi komisije, povezana tveganja, ki vzbujajo dvom o njegovi zanesljivosti. Po mnenju Maynarda pri vzpostavljanju tega sistema niso bili upoštevani splošno priznani računovodski standardi, predvsem sistem dvojnega knjigovodstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10