Elizejska palača je danes sporočila, da so nekatere torkove izjave evropske komisarke za pravosodje Viviane Reding preprosto nesprejemljive, francoski minister za evropske zadeve Pierre Lellouche pa je njene kritike francoske politike do Romov označil za neprimerne. Za radijsko postajo RTL je še povedal, da je izjava komisarke Redingove, da naj bi bila francoska politika do Romov podobna deportacijam v obdobju druge svetovne vojne, velik spodrsljaj.
Evropski komisar za notranji trg, Francoz Michel Barnier, pa se je danes ogradil od izjav EU, ki ostro kritizirajo francosko politiko do Romov. "Upam, da lahko vsi ohranimo mirno kri ter se izognemo nepotrebni polemiki in zgodovinskim vzporednicam, ki nimajo smisla," je še dodal Barnier.
Komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg pa je opozoril, da ima diskriminacija romskih skupnosti v Evropi za seboj dolgo in grenko zgodovino. Dodal je, da Francija ni edina država, ki izganja Rome, podobne ukrepe so v zadnjem času izvajale tudi Italija, Danska in Švedska, ter da preseljevanje Romov iz ene države članice EU v drugo nikakor ni rešitev. "Nujne so proaktivne spremembe – prvi korak je, da dobijo otroci možnost izobrazbe in odrasli možnost zaposlitve," je še povedal Hammarberg.
Najostrejši od vseh naj bi bil sicer odziv francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki pa so ga javnosti razkrili senatorji iz vladajoče Unije za ljudsko gibanje (UMP). Sarkozy naj bi namreč po besedah senatorjev dejal, da naj Redingova, ki tako kritizira Francijo, Rome gosti v svoji državi, Luksemburgu.
"Dejal je, da le uresničuje evropska pravila, francoske zakone in da je ravnanje Francije v tej zadevi brezhibno, če pa si jih Luksemburžani želijo sprejeti, s tem nima nobenih težav," je predsednikove besede povzel senator Bruno Sido.
Redingova je v torek namreč izjavila, da je "ogorčena nad situacijo, v kateri ljudi odstranjujejo iz države članice Evropske unije samo zato, ker pripadajo določeni etnični manjšini /.../ Nisem si mislila, da bo Evropa po drugi svetovni vojni še priča takšnim razmeram," je bila ogorčena Redingova in napovedala, da bo Evropska komisija zaradi spornega izgona bolgarskih in romunskih Romov proti Franciji sprožila postopek zaradi kršitve evropske zakonodaje.
Francija se že od avgusta, ko je predsednik Nicolas Sarkozy začel z množičnimi deportacijami Romov v Romunijo in Bolgarijo, zaradi svojega ravnanja sooča z ostrimi kritikami mednarodne skupnosti.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.