Okoli četrtina vlade oziroma devet vladnih agencij z več sto tisoč zaposlenimi je ob polnoči po lokalnem času ostala brez financiranja. Bela hiša in kongresni voditelji demokratov in republikancev v petek namreč niso uspeli doseči dogovora o predlogu zakona o nadaljevanju proračunskega financiranja dela agencij zvezne vlade do 8. februarja, ki ga je senat soglasno sprejel v četrtek zvečer. Senat se je znova sestal danes, a doslej napredka ni bilo.
Donald Trump namreč vztraja, da je treba za 'njegov dolgo obljubljeni zid' ob meji z Mehiko nameniti vsaj pet milijard dolarjev (4,37 milijarde evrov). Zakonodajalci so nato v petek v zadnjem trenutku prekinili pogovore.
Zaprte agencije in vladni oddelki
Zaprtje vlade sicer predvidoma ne bo imelo hujših posledic. Zaprli bodo določene agencije oziroma vladne oddelke – denimo oddelke za promet, kmetijstvo, pravosodje in ministrstvo za domovinsko varnost, ki varuje meje. Začasno bodo prenehali obratovati tudi nacionalni parki in gozdovi.
Posledično bo približno 800.000 zveznih uslužbencev čez praznike moralo oditi na dopust, v najslabšem primeru pa za delo ne bo plačanih. A to je malo verjetno, saj so denar doslej dobili nazaj po vsakem zaprtju vlade in ga bodo najverjetneje tudi tokrat. Če Trump le ne bo vztrajal v prizadevanjih, da vendarle dobi sredstva za zid.
Večina ključnih varnostnih področij bo delovala, a negotovost glede financiranje je v prestolnici pustila občutek kaosa, kar se odraža tudi na borzah. Newyorške borze so tako v petek zaključile v rdečih številkah, indeksa Dow Jones in Nasdaq pa sta padla najnižje od leta 2008.
Tokratno delno zaprtje vlade je že tretje letos, ni pa jasno, koliko časa bo trajalo. Trump je v petek zvečer sicer izrazil upanje, da ne bo trajalo dolgo, a je tik pred tem zatrdil, da je pripravljen na dolgo zaprtje.
Še pred zaprtjem pa je na Twitterju objavil posnetek, v katerem vztraja, da so demokrati dolžni preprečiti zaprtje oziroma rešiti situacijo. Demokrati pa so – nasprotno – za nastalo situacijo okrivili Trumpov 'divji temperament', poroča BBC.
Od komedije do izdaje lastne baze
Do četrtka zvečer je sicer še veljalo, da se bo ameriška vlada ob koncu leta morda le uspela izogniti prekinitvi financiranja. Republikanski vodja senatne večine Mitch McConnell je nato uvidel, da demokrati Trumpu ne bodo dali toliko sredstev za zid, in je dal na glasovanje predlog za začasno financiranje agencij do 8. februarja. Senat je predlog potrdil soglasno.
V vrstah skrajne Trumpove struje med republikanci je po senatni potrditvi začasnega podaljška izbruhnila revolucija. Skrajneži, kot je Ann Coulther, so Trumpovo vlado označevali za komedijo, napadi pa so leteli z vseh drugih desnih koncev ZDA. Trumpa je lastna baza obtožila izdaje oziroma poraza proti demokratom, kar je slab obet za leto 2020.
Trump je sprva poudarjal, da Mehika že plačuje za zid, v kar ne verjamejo niti njegovi podporniki. Nato je izpostavljal, da bodo našli denar iz drugih virov. Potem je ugotovil, da to ne bo zakonito. Coultherjevi je blokiral dostop do svojega računa na Twitterju, opustil izraz zid in začel govoriti o betonskih ali železnih stebrih, skozi katere se lahko kaj vidi. Demokrati v tem niso videli kompromisa.
Trump se je na koncu razjezil ter po nekaj besnih tvitih po telefonu poklical radijskega voditelja Rusha Limbaugha ter napovedal, da bo zaprl vlado. To je potem povedal tudi predsedniku predstavniškega doma Paulu Ryanu.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.