Varnostni svet Združenih narodov je pozno sinoči sprejel resolucijo o sankcijah proti Severni Koreji zaradi jedrskega poskusa, ki ga je ta azijska država izvedla, vendar svetovne države še vedno niso enotne glede izvajanja sprejetih sankcij.
Države se ne morejo uskladiti predvsem glede nadzora blaga, ki prihaja v Severno Korejo in iz nje, s čimer bi preprečili tihotapljenje orožja, jedrske tehnologije in balističnih izstrelkov. Najbolj zadržana je še vedno Kitajska, medtem ko Avstralija in Japonska že načrtujeta še ostrejše sankcije proti Severni Koreji.
S. Koreja za pogovore
Severna Koreja želi nadaljevati šeststranske pogovore o Korejskem polotoku brez jedrskega orožja, je po pogovorih s severnokorejskim kolegom Kim Ki Kvanom sporočil namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Aleksejev.
"Severnokorejska stran se je večkrat vrnila na točko, da je treba s šeststranskim procesom nadaljevati, da ne zavrača šeststranskih pogajanj in da cilj popolne denuklearizacije Korejskega polotoka ostaja," je povedal. "Pjongjang svojih jedrskih sposobnosti pod nobenimi pogoji ne bi posredoval kakšni drugi državi ali jih uporabil proti komur koli," je še dodal.
Enotni glede sankcij

Petnajst članic Varnostnega sveta je pozno sinoči soglasno sprejelo resolucijo, ki uvaja sankcije proti Severni Koreji zaradi ponedeljkovega severnokorejskega jedrskega poskusa, ki so ga v resoluciji ostro obsodili in ga označili za "jasno grožnjo mednarodnemu miru in varnosti".
Resolucija prepoveduje dobavo orožja Severni Koreji, uvaja pa tudi trgovinske omejitve in omejitve potovanj. Uporabo sile izključuje, od Pjongjanga pa zahteva, naj uniči vse svoje jedrsko orožje.

Ameriški predsednik George Bush je resolucijo opisal kot trden dokaz, da je svet "združen v odločenosti, da iz Korejskega polotoka napravi območje brez jedrskega orožja". Obubožani Severni Koreji je obljubil ameriško pomoč, če ustavi jedrski program. Ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton pa je poudaril, da Severna Koreja predstavlja eno najhujših groženj miru, s katero se je svetovna organizacija soočila v svoji zgodovini.
Severnokorejski veleposlanik pri ZN Pak Gil Jon je resolucijo takoj zavrnil kot neupravičeno in znova zagrozil, da bodo pritisk Združenih držav razumeli kot vojno napoved. Varnostni svet je še primerjal z gangstersko združbo in zapustil zasedanje.
Vzeli so mu igračke

Resolucija vključuje tudi prepoved uvoza luksuznih izdelkov na sever Korejskega polotoka, kar naj bi zadelo predvsem severnokorejskega voditelja Kim Džong Ila, ki je znan po razsipnem življenju. Njegova država je sicer ena najbolj obubožanih na svetu.
"Prebivalstvo Severne Koreje je skozi leta v povprečju izgubljalo težo in višino. Mogoče pa bo zdaj k dieti prisiljen tudi Kim Džong Il," je komentiral Bolton.
Barroso: EU podpira sankcije
Evropska unija je pozdravila resolucijo o sankcijah proti Severni Koreji, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je prepričan, da je enotno stališče mednarodne skupnosti glede Pjongjanga dober znak, da se bo svet podobno odzval tudi v primeru Irana.
"Seveda popolnoma podpiramo" sankcije, je za BBC zatrdil Barroso. Kot je ocenil, so te "resnično pomembne za verodostojnost mednarodne skupnosti, saj to, kar se dogaja v Severni Koreji, ni zelo slabo in nevarno le za regijo, ampak za ves svet".
Kitajska opozarja pred provokacijami
Kitajski veleposlanik pri ZN Vang Guangja je resolucijo sicer označil za uravnoteženo, a izrazil tudi nekatere zadržke. Opozoril je, da se morajo se strani vzdržati dejanj, ki bi povzročila stopnjevanje napetosti. "Mislim, da, se morajo vse strani zadržati. Nič več provokacij. Pomembno je, da, soočena s takšno krizo, mednarodna skupnost spet oživi diplomatske napore za iskanje rešitve jedrskega vprašanja na Korejskem polotoku," je poudaril.

Japonska z dodatnimi ukrepi
Japonska, ki si je v VS ZN sicer prizadevala za sprejetje še ostrejših sankcij proti Severni Koreji, je resolucijo označila kot "velik korak naprej", japonski premier Šinzo Abe pa je v Tokiu napovedal, da bodo proti Pjongjangu sami uvedli strožje ukrepe. Kakšni točno so načrti Tokia, zaenkrat ni znano.
Japonska vlada je sicer v sredo že sprejela sankcije proti Severni Koreji, ki med drugim vključujejo popolno prepoved vplutja v japonska pristanišča za severnokorejske ladje.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.