O. J. Simpsonu je odbor za pogojne izpuste odobril predčasno izpustitev iz zapora. Na prostosti bi najhitreje tako lahko bil že 1. oktobra.
Znani ameriški nogometaš in filmski igralec O. J. Simpson, ki je v Nevadi zaprt zaradi poskusa ropa lastnih spominkov, je stopil pred štiričlanski odbor za pogojne izpuste, poroča USA Today.
Ta ga je najprej približno dobro uro zasliševal, sledil je odmor, nato pa o njegovem izpustu še približno pol ure razpravljal. Ob vrnitvi v dvorano je odbor enotno glasoval za njegovo predčasno izpustitev. Simpson je ob razglasitvi sklonil glavo in se zahvalil.
Na prostost bo tako odkorakal po več kot osmih letih zapora, še preden bo odsedel najmanj devet od največ 33 let polne kazni, na katero je bil obsojen leta 2008.
"Svoje sem odslužil, rad bi se vrnil k družini in prijateljem in verjeli ali ne, imam tudi nekaj pravih prijateljev," je dejal Simpson in dodal, da mu je žal.
Odbor ga je zaslišal preko video konference, z njim pa so bili njegova hči Arnelle Simpson, sestra Shirley Baker in prijatelj Tom Scotto.
Če ne bi bil znana osebnost, njegova predčasna izpustitev ne bi bila deležna tako velike pozornosti, saj takšna usoda doleti 82 odstotkov zapornikov v Nevadi, ki v zaporu nimajo težav. Simpson naj bi bil zgleden zapornik, ki vodi baptistične molitve, je mentor drugim zapornikom in celo služi kot komisar zaporniške lige v softballu, kar je nekaj podobnega kot baseball, le da se igra z mehko žogo.
Oproščen dvojnega umora, obsojen zaradi oboroženega ropa in ugrabitve
O. J. Simpson je bil znan igralec ameriškega nogometa in filmski igralec, vendar je najbolj zaslovel leta 1994, ko ga je policija preganjala po cestah Los Angelesa v neposrednem prenosu. Bežal je s kraja umora soproge Nicole Brown in njenega novega fanta Ronalda Goldmana. Sanjska ekipa odvetnikov je na kazenskem procesu leta 1995 dosegla Simpsonovo oprostitev.
Izrek sodbe si je takrat v televizijskem prenosu ogledalo približno 100 milijonov ljudi in gre za enega od najpomembnejših trenutkov v zgodovini ameriške televizije.
Družini pokojnih sta ga nato tožili civilno ter zmagali. Porota ga je spoznala za odgovornega za smrti. Simpson je moral zaradi visoke prisojene odškodnine – 33,5 milijona dolarjev – razglasiti stečaj.
Leta 2008 je s štirimi pajdaši prišel v hotelsko sobo dveh preprodajalcev spominkov v Las Vegasu in hotel dobiti nazaj svoje reči, a ga je pri tem ujela policija. Simpsona so aretirali in sodnik ga je po mnenju večine pravnih strokovnjakov obsodil za zločin iz leta 1994, saj preprodajalcema ni storil nič hudega, razen tega, da je imel pri poskusu zaplembe lastnega premoženja pri sebi pištolo.
Simpson je danes star 70 let. Na zaslišanju pred odborom ni proti njemu pričal nihče. Eden od preprodajalcev je že umrl, drugi pa pravi, da mu je vse oprostil.
Zaslišanje so v živo prenašale številne ameriške televizije
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.