Tožilci so za nekdanjega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka in za druge soobtožene zahtevali smrtno kazen z obešanjem, poroča tiskovna agencija Reuters.
Že včeraj je tožilstvo zatrdilo, da ima proti Mubaraku dovolj dokazov, ki pričajo o njegovi odgovornosti pri uboju na stotine protirežimskih protestnikov v času februarske ljudske vstaje, ki je naposled pripeljala do njegovega strmoglavljenja. Pravijo, da so morili miroljubne protestnike.
Kot je poudaril glavni tožilec Mustafa Sulejman, je bil Mubarak kot predsednik države odgovoren za zaščito ljudi. Tako pri tem ne gre zgolj za vprašanje, ali je odredil streljanje varnostnih sil na protestnike, temveč tudi, zakaj ni posredoval za ustavitev nasilja. "Kako da predsednik republike ne bi vedel za demonstracije, ki so 25. januarja izbruhnile na dvanajstih krajih v več provincah," se je vprašal Sulejman, ki je ob tem zavrnil trditve, da Mubarak ni bil seznanjen z resnostjo razmer.
Prav tako je tožilec poudaril, da si tedanji notranji minister Habib al Adli, ki mu tudi sodijo, ne bi upal ukazati streljanja na demonstrante, ne da bi mu to odredil Mubarak.
Ob nekdanjem predsedniku in zloglasnem notranjem ministru sodijo tudi Mubarakovima sinovoma Alaju in Gamalu in šestim visokim policijskim častnikom. Obtoženi so korupcije in odgovornosti za nasilno zatrtje množičnih protirežimskih protestov med 18-dnevno vstajo v Kairu konec januarja in v začetku februarja lani, ki so terjali okoli 850 življenj.
Sojenje se bo nadaljevalo prihodnji teden, 9. in 10. januarja.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.