Kje so meje našega sončnega sistema? Ali obstaja v naši bližini planet, kjer je možno življenje? To sta le dve vprašanji, s katerimi se astronomi ukvarjajo že leta. In zdaj so v mozaik znanja o našem sončnem sistemu dodali nove koščke. Odkrili so namreč dva nova planeta – enega na robu našega solarnega sistema in drugega tik ob njem.
Brad Tucker, avstralski astronom, je za CNN dejal, da sta planeta trenutno največje upanje za odkritje življenja zunaj našega sončnega sistema. "Eden od ciljev astronomov in astrofizikov pri odkrivanju novih planetov je, da najdemo novo Zemljo," je dejal.
Skalnata "Zemlja" na robu našega solarnega sistema
Nov, skalnat planet leži na robu našega sončnega sistema. Velik je približno toliko kot Zemlja, njegov radij je le za 16 odstotkov večji. Znanstveniki so ga poimenovali GJ 1132b in zbuja velike upe, da je na njem življenje. "GJ 1132b je zagotovo eden najpomembnejših planetov, ki smo jih kdajkoli odkrili zunaj našega sončnega sistema," pravi astronom Drake Deming iz Univerze v Marylandu. Njegova bližina omogoča, da ga bodo lahko znanstveniki temeljito preučili.
Planet se premika okoli "rdeče pritlikave" zvezde, ki je velika le za petino našega Sonca. Temperature na površju planeta dosegajo do 260 stopinj Celzija, kar je previsoka temperatura, da bi lahko bila na planetu tekoča voda ali življenje, kakršnega poznamo na Zemlji. Toda, Tucker pravi, da je to vseeno dovolj primerna temepratura, da bi se v takšnem okolju lahko razvile kakšne oblike življenja, morda v obliki bakterij. Na nobenem planetu izven Zemlje doslej namreč še niso našli kakršnekoli oblike življenja.
Za pot okoli svojega "sonca" planet potrebuje 1,6 dneva. Tudi to znanstvenikom omogoča, da ga bodo lahko dodobra raziskali.
Pritlikavi planet
Drugo odkritje, ki bo lahko pomembno prispevalo pri iskanju življenja v Vesolju, je "pritlikavi" planet. Planet je kar trikrat bolj oddaljen od Zemlje kot Pluton.
Prve raziskave so pokazale, da je planet, ki so ga poimenovali V774104, ledena gmota s premerom med 500 in 1000 kilometrov. Ležal naj bi 15,4 milijard kilometrov od Sonca. Odkritje predstavlja konec našega sončnega sistema, kjer torej Sonce izgubi svojo gravitacijsko silo, pravijo znanstveniki. To pa hkrati potrjuje, da je naš sončni sistem veliko bolj kompleksen, kot so si nekoč predstavljali astronomi, pravi Tucker.
Nova odkritja so pomembna tudi z vidika, da dejansko še vedno nimamo jasnega odgovora o tem, kako je nastal naš sončni sistem. "Še vedno je to misterij. Imamo zelo omejeno razumevanje, saj vedno znova odkrivamo nove objekte. Če ne vemo, kako je nastal naš sončni sistem, potem ne poznamo vseh sestavin, ki so potrebne za nastanek Zemlje," pravi Tucker.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.