Astronomi so na pragu našega osončja odkrili eksotičen planet, za katerega bi lahko rekli, da ga sestavljajo diamanti, kroži pa okoli majhne zvezde. Njegova gostota je tako velika, kot je nima noben do sedaj poznan planet. Po večini vsebuje veliko ogljika, ker pa ima tako veliko gostoto, znanstveniki menijo, da bi lahko šlo za kristale, kar pomeni, da bi lahko večji del tega sicer nepoznanega sveta sestavljali diamanti.
"Evolucijska zgodovina in presunljiva gostota planeta nakazujejo, da vsebuje ogljik. Ogromen diamant vsaki dve uri zaokroži okoli nevtronske zvezde in to tako blizu, da bi lahko njeno orbito vstavili v naše Sonce," je dejal Matthew Bailes s tehnološke univerze v Melbournu.
Od Zemlje je planet oddaljen 4.000 svetlobnih let in gre najverjetneje za ostanek zelo velike zvezde, ki je nekoč zaradi pulzarja izgubila svojo zunanjo plast.
Pulzarji so zelo namagnetene, vrteče se nevtronske zvezde, ki oddajajo žarke elektromagnetnega valovanja. Njihov premer znaša le okoli 20 kilometrov in se v eni sekundi zavrtijo več stokrat okoli svoje osi.
Žarki dotičnega pulzarja J1719-1438 redno dosežejo Zemljo, zato ga redno spremljajo s teleskopi v Avstraliji, Veliki Britaniji in na Havajih, zaradi česar so lahko tudi opazili omenjeni nenavadni planet. Masa planeta naj bi bila nekoliko večja, kot je Jupitrova, vendar pa je kar 20-krat gostejši.
Glede na prisotnost ogljika je mogoče predvidevati, da planet vsebuje tudi kisik, ki verjetno prevladuje na površju in je vse bolj redek v središču planeta. Visoka gostota tudi nakazuje, da lažji elementi, kot sta vodik in helij, ki sta glavni sestavini plinskih planetov, na tem planetu niso prisotni.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.