Tujina

Arabska liga obsodila vojno proti Iraku

Kairo/New York/Rijad, 25. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predstavniki držav Arabske lige so v Kairu sprejeli resolucijo, s katero zahtevajo takojšen in brezpogojen umik ameriških in britanskih enot iz Iraka. Resolucija ugotavlja, da napad na Irak ogroža svetovni mir in predstavlja kršitev ustanovne listine OZN.

Katarski zunanji minister Šejk Hamad Bin Jasim
Katarski zunanji minister Šejk Hamad Bin Jasim FOTO: Reuters

Resolucija prav tako zahteva sklic izredne seje Varnostnega sveta. Resolucija sicer ni bila sprejeta soglasno, saj je Kuvajt glasoval proti, ker ostali niso sprejeli predloga o obsodbi iraških raketnih napadov na Kuvajt. Predstavniki držav Arabske lige, ki ji trenutno predseduje Irak, so nato v New Yorku zahtevali sklic izredne seje VS ZN, na kateri naj bi sprejeli resolucijo z obsodbo ameriško-britanskega napada na Irak.

Iraški veleposlanik pri ZN Mohamed Alduri je novinarjem na sedežu ZN dejal, da skupina arabskih držav zahteva izredno sejo VS in potrdil, da je zahtevo že predal predsedniku VS veleposlaniku Gvineje Mamadyju Traoreju. Stalni predstavnik Arabske lige v ZN Jahja Mahmasani je dejal, da mora biti seja sklicana čimprej. Sirski veleposlanik Mihail Wehbe pa, da Arabska liga zahteva sprejem resolucije, ki bo zahtevala takojšnjo prekinitev ameriške invazije na Irak. Resolucija je seveda že vnaprej obsojena na neuspeh, saj vojno proti Iraku vodita dve stalni članici VS. Do seje bo sicer prišlo, saj je dovolj, da jo zahteva le ena izmed 15 članic VS, v tem primeru je to Sirija. Wehbe je dejal, da če resolucija ne bo sprejeta v VS, bodo šli z njo pred Generalno skupščino. Resolucije Generalne skupščine sicer nimajo veljave mednarodnega zakona, kot resolucije VS, vendar bi bila splošna obsodba vojne za ZDA prav gotovo neprijetna.

Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan
Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan FOTO: Reuters

Po poročanju ameriških televizij je bilo v Kairu sicer zelo živahno. Predstavniki nekaterih arabskih držav so se vzdržali hudih kritik na račun ZDA, vendar pa je vodja libijske delegacije Ali al Treiki požel velik aplavz, ko je hvalil iraški pogum v vojni proti ameriškim in britanskim enotam. Al Treiki je dejal, da morajo zbrani dvigniti glave in pozdraviti iraško herojstvo, ki je dokaz, da so se arabski posamezniki sposobni soočiti z mogočno in arogantno silo. Kolege je tudi opozoril, da če pade Irak, potem bodo padle tudi druge arabske države. Srečanja se je udeležil celo iraški zunanji minister Nadži Sabri, ki je arabske države, ki gostijo ameriške enote obtožil, da so zarile nož v iraški hrbet.

Irak nezadovoljen z Arabsko ligo

Iraško vodstvo pa se je danes pritožilo nad domnevno pomanjkljivo podporo arabskih držav. Resolucija je nezadostna, je v današnjem pogovoru z novinarji v Bagdadu ocenil iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan.

Po njegovih besedah bi morale arabske države namesto sprejetja takšne resolucije prekiniti dobavo nafte ZDA in Veliki Britaniji ter "agresorjem" zapreti svoja pristanišča in oskrbovalne poti. Ameriške veleposlanike v arabskih državah bi morali pripreti, namesto da jih ščitijo pred protivojnimi protestniki, je še dejal Ramadan.

"Ne želim reči, da smo bili zavrnjeni, saj dejansko nismo bili, vendar pa hkrati tudi nismo dobili zagotovila, da se z našim predlogom strinjajo," je odziv zahodnih sil na takratni savdski predlog danes opisal Al Fajsal.

Rijad predlaga mirovni načrt

Savdska Arabija je navezala stike tako z ZDA kot z Irakom in obema stranema predložila mirovni načrt, je na danes izjavil savdski zunanji minister Saud Al Fajsal. Podrobnosti o načrtu ni navedel, povedal pa je, da na odgovor še čakajo. Savdska Arabija je sicer že pred nekaj tedni predstavila idejo, da bi iraški predsednik zapustil Irak in odšel v izgnanstvo, glavnim zahodnim velesilam pa je tudi predlagala, da bi vsem, razen Huseinovim najožjim sodelavcem, obljubili pomilostitev. S tem naj bi namreč visoke generale opogumili, da bi se odločili za državni udar in tako sami končali Huseinovo vladavino.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15