Po mnenju komisije popisa prebivalstva v Makedoniji, ki se je začel 1. oktobra in bi moral potekati do 15. oktobra, ni bilo možno izvesti v skladu z evropskimi standardi. "Komisija je opazila, da standardi Evropske statistične agencije niso bili v celoti upoštevani, in zaključila, da popis ne more dati ustreznih podatkov," je komisija danes zapisala v sporočilu za javnost. Komisija je sicer odstopila že v ponedeljek zvečer, potem ko so se soočili s problemi med izvajanjem popisa na območjih, kjer živijo Albanci.
Problemi so se pojavili, ko so popisovalci albanskega izvora kot dokaze sprejemali tudi kopije osebnih dokumentov Albancev, ki živijo v tujini že več kot leto dni, njihove družine pa so ostale v Makedoniji. V skladu s pravili popisa državljanov, ki več kot eno leto živijo v tujini, ne bi smeli upoštevati.
Albancem ni všeč omenjeno pravilo in ga ne sprejemajo

Omenjeno pravilo po mnenju Albancev, ki predstavljajo več kot četrtino makedonskega prebivalstva, predstavlja poskus makedonskih oblasti, da zmanjša število Albancev v uradnih statistikah. Te statistike pa so potem osnova za določanje deleža predstavnikov manjšine v državnih organih, kot to določa ustava.
Napovedali kršitve
Že pred začetkom popisa je odstopila predsednica makedonske popisne komisije Vesna Janevska, potem ko so Albanci in predstavniki turških manjšin napovedali, da bodo popisovalcem predložili ponarejene osebne izkaznice.
Zadnji popis prebivalstva v Makedoniji je bil izveden leta 2002. Po rezultatih popisa je takrat v Makedoniji živelo 64 odstotkov Makedoncev slovanskega izvora, Albanci pa so predstavljali več kot 25 odstotkov prebivalstva. V Makedoniji bi moral biti popis že aprila, a so ga preložili na jesen zaradi predčasnih volitev in zapletov pri sestavi popisnih komisij na terenu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.