prebivalstva

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?

10. 04. 2025 07.00

Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

'Ponarejeno pogodbo sprejeli v nekaj minutah, za izbris potrebujejo več mesecev'

10. 04. 2025 10.13

Da je neznana oseba na njegovem naslovu prijavila svoje prebivališče, je lastnik stanovanja v Ljubljani ugotovil šele, ko je bil postopek že izveden, upravna enota pa ga je o tem obvestila. Na Policijo je nemudoma podal kazensko ovadbo, na upravni enoti pa zahteval izbris nezakonite prijave. A čeprav so "ponarejeno pogodbo sprejeli v le nekaj minutah, brez moje prisotnosti ali overjene pogodbe, pa za izbris potrebujejo več mesecev", pravi oškodovani. Sprašuje se tudi, zakaj zakon dovoljuje tovrstne zlorabe in zakaj je njegov edini način obrambe, da odda zahtevo, da brez njegove fizične prisotnosti ni možno opraviti takšnih postopkov.

Neznanec prebivališče prijavil na naslovu druge osebe: 'Skrbi me za varnost'

09. 04. 2025 11.28

Kljub vsem varovalkam, ki delujejo na področju prijave prebivališča, je neznancu uspelo, da je na upravni enoti svoje prebivališče prijavil na naslovu druge osebe. Ko je lastnik stanovanja to ugotovil, je nemudoma zahteval izbris nezakonite prijave prebivališča ter na Policijo podal tudi kazensko ovadbo. A proces izbrisa je dolgotrajen, lastnika stanovanja, kjer je trenutno prijavljen neznanec, pa zdaj skrbi tudi za varnost njegove družine.

Prestavitev razstave o Srebrenici: muzej zavrača obtožbe o relativizaciji zgodovine

09. 04. 2025 09.36

Ob torkovem odprtju razstave ob 30. obletnici genocida v Srebrenici so v Muslimanskem kulturnem centru pojasnili, da so zaradi nesoglasij glede uvodnega pojasnila razstave prekinili sodelovanje z Muzejem novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Organizatorji so predlog muzeja, da se uvodno besedilo izpusti ali spremeni, videli kot poskus relativizacije zgodovine, zato so razstavo prestavili v prostore MKC. V Muzeju pravijo, da so to odločitev sprejeli z obžalovanjem. Obtožbe o relativizaciji zgodovine pa zavračajo.

V Planici letos med prostovoljci tudi osebe z invalidnostjo

07. 04. 2025 00.15

Planica znova dokazuje, da je več kot prizorišče športnih presežkov – je prostor, kjer lahko vsak doživi vrhunsko vzdušje in soustvarja nepozabno dogajanje. Dogodek letos zaznamuje več pomembnih novosti, ki še krepijo prizadevanja za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med njimi izstopa dejstvo, da kar 10 % prostovoljcev predstavljajo osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku, ob podpori družbe Mastercard, pridružile prek platforme SharePlanica. Ob tem so tekme letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?

06. 04. 2025 17.03

Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Skrivnost zdravega črevesja, ki jo morate poznati

02. 04. 2025 00.15

Ste že slišali za butirat? Morda ne, a vaše črevesje ga zagotovo pozna – in ga obožuje.

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji

31. 03. 2025 06.00

Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

Novogradnje v Ljubljani: kdo investira, kje se gradi in po kakšnih cenah?

28. 03. 2025 07.00

Čeprav se je v Ljubljani lani prodalo za približno 20 odstotkov manj stanovanj kot leto prej, so cene še vedno naraščale. To je predvsem posledica omejene ponudbe, na drugi strani pa tudi še zmeraj velikega povpraševanja s strani premožnejših posameznikov, ki presežke denarja vlagajo v stanovanjske nepremičnine. Ljubljanski župan Zoran Janković napoveduje, da bodo cene padle, ko se bo ponudba povečala, to pa naj bi se po njegovih besedah zgodilo že kmalu, saj bo na ljubljanskem nepremičninskem trgu na voljo 2000 novih tržnih stanovanj. A trenutna realnost je drugačna. Večina novogradenj je že prodanih ali pa so cene povsem nedostopne za Ljubljančane s povprečnimi prihodki.

Trump: Kličejo nas. Grenlandska vlada: Nismo izdali nobenega vabila

25. 03. 2025 08.11

Visoka ameriška delegacija, ki jo bo vodila podpredsednikova žena Usha Vance, bo ta teden obiskala Grenlandijo. Medtem ko Trump verjame, da je otok del ameriške prihodnosti, grenlandska vlada odgovarja, da na avtonomno dansko ozemlje niso vabili nikogar.

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

V napadu na študente v Čačku več poškodovanih

24. 03. 2025 11.11

Skupina moških je v noči s sobote na nedeljo napadla študente tehnične fakultete v Čačku in jih več poškodovala. V Čačku so se na napad odzvali z novimi protesti, policija pa je sporočila, da so odkrili šest napadalcev. Protesti po državi se nadaljujejo, v Beogradu pa bo zvečer potekal shod ob 26. letnici Natovega bombardiranja.

Uradno število ubitih v Gazi preseglo 50.000, le v zadnjih dneh več kot 600

23. 03. 2025 17.02

Število potrjenih smrtnih žrtev izraelske agresije v Gazi je preseglo 50.000, je sporočilo palestinsko zdravstveno ministrstvo. Dejansko število ubitih je najverjetneje bistveno višje, saj tisoče žrtev ostaja ujetih v ruševinah vzdolž opustošene enklave. V zadnjih napadih je bilo ubitih več kot 630 ljudi, med njimi tudi tiskovni predstavnik Hamasa.

Na varno, pod zemljo!

23. 03. 2025 07.16

Med bloki v Kranju, sredi igrišča, na katerem vsak dan odmeva nedolžen otroški smeh, stoji vhod v zaklonišče, katerega zunanje stene, porisane z grafiti, pričajo o tem, da že več desetletij ni bilo v uporabi. Za modrimi vrati, ki so sicer vedno zaklenjena, stopnišče vodi v podzemne prostore, ki so bili med vojno leta 1991 namenjeni zaklanjanju. Pogled na železne postelje, prazne cisterne za vodo in hišni red na stenah daje občutek tesnobe. In vzbuja enako željo pri vseh – da vrat v takšen namen ne bo treba nikoli več odpreti.

Koliko tujih delavcev rešuje slovensko gospodarstvo?

20. 03. 2025 16.07

Po krizi gradbeništva pred leti je skoraj polovica zaposlenih v tej panogi tujih državljanov, večinoma iz bivše Jugoslavije. Največ tujcev je zaposlenih v prometu, skladiščenju in drugih poslovnih ter predelovalnih dejavnostih. In medtem ko se srečujemo z rekordno nizko stopnjo brezposelnosti, ko bi morali imeti delavci sladke skrbi, se žal srečujemo s sistemom, ki prevečkrat temelji na izkoriščanju delovne sile.

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična

20. 03. 2025 13.03

Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

Finska najsrečnejša država, Sloveniji uspel vzpon za dve mesti

20. 03. 2025 12.08

Finska ostaja država z najsrečnejšimi prebivalci na svetu. V objavljenem poročilu pod okriljem Združenih narodov se je na vrh lestvice, ki meri srečo, zavihtela že osmo leto zapored. Sledijo ji še tri nordijske države. ZDA so padle na 24. mesto, najnižje doslej. Sloveniji ji medtem uspel skok za dve stopnički, zasedla je 19. mesto. Med drugim pa raziskava izpostavlja tudi to, da je sreča ljudi močno odvisna od medosebnih odnosov. Podatki sicer kažejo, da so ljudje veliko prijaznejši od pričakovanj.

ZN: Izraelsko naseljevanje Zahodnega brega je vojni zločin

18. 03. 2025 15.10

Nezakonito izraelsko naseljevanje Zahodnega brega je vojni zločin, je dejal visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice. Izrael, ki Zahodni breg nezakonito zaseda od leta 1967, je pozval, naj z naseljevanjem na območju nemudoma preneha.

17. marec 1992: 'Zaprli smo knjigo o apartheidu'

17. 03. 2025 17.48

17. marca 1992 so južnoafriški belci na referendumu z 68,7 odstotka glasov "za" glasovali za odpravo apartheida. Ta je do tedaj z določitvijo območij in omejitvijo dejavnosti ločeval manjšino belcev od večinskega temnopoltega prebivalstva.

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči

13. 03. 2025 17.14

Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Pokol Alavitov in kristjanov v Siriji, EU: Krivi so Asadovi privrženci

10. 03. 2025 09.28

Krvav konec tedna v Siriji je vzel več kot 1000 življenj. Splet so preplavili posnetki trupel in tudi usmrtitev sirskih kristjanov, Alavitov in pripadnikov drugih islamskih manjšin. Gre za oster odgovor vlade v Damasku na upor lokalnega prebivalstva in privržencev nekdanjega predsednika Asada. Več civilistov se je pred pokoli zateklo v rusko vojaško oporišče v Latakiji. ZDA in Rusija sklicujeta izredno sejo Varnostnega sveta ZN, EU pa medtem za pokole krivi privržence Asada.

Nebo nad več slovenskimi mesti preleteli rdeči baloni

08. 03. 2025 20.55

Nebo so preleteli rdeči baloni, s prav posebnim namenom, da tudi na ta način pokažejo podporo otrokom z različnimi diagnozami in jim omogočijo mesto v naši družbi. Sprehod z rdečimi baloni Zavoda 13 je potekal že deseto leto zapored, v tem času se je zgodilo nekaj premikov na bolje, a še vedno se otroci in njihovi starši soočajo z izzivi tako na sistemski ravni kot tudi pri tem, kako jih doživlja družba.

Tina Marinšek: Moje trenutne pesmi niso nujno za dvig razpoloženja ali veselico

07. 03. 2025 12.48

Tina Marinšek je že z albumom Potovalka napovedala samostojno glasbeno kariero, sedaj pa kot Riba plava predstavlja pesem But Roses (Bullshit song), ki je glasbeno-vizualni izdelek, prijeten za oči in ušesa, nevsiljiv in lep triminutni odsev časa dveh duš, ki trenutno bivata na tem planetu.

Misija na Cipru: prvi kontingent Slovenske vojske pripravljen

06. 03. 2025 15.40

Pripadniki prvega kontingenta Slovenske vojske so se postrojili pred enoletno napotitvijo v misijo ZN za ohranjanje miru na Cipru. Štirje pripadniki pogodbene rezervne sestave in dva pripadnika stalne sestave bodo opravljali naloge neoboroženega patruljiranja in delovanja na opazovalnicah v razmejitvenem območju.

Netanjahu zagrozil Hamasu z nepojmljivimi posledicami

03. 03. 2025 20.55

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v knesetu dejal, da je palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas zagrozil z "nepojmljivimi posledicami", če ne bo izpustil vseh izraelskih talcev, ki jih zadržuje v Gazi. To je dejal, medtem ko je prekinitev ognja na območju Gaze v nevarnosti zaradi zastoja v pogovorih o njenem nadaljevanju.

Trump angleščino razglasil za uradni jezik ZDA

02. 03. 2025 08.27

Ameriški predsednik Donald Trump je v soboto z izvršnim ukazom angleščino prvič v 250-letni zgodovini države razglasil za uradni jezik ZDA. Zaradi množičnega priseljevanja skozi zgodovino na tem kontinentu namreč govorijo praktično vse svetovne jezike.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'

28. 02. 2025 15.33

Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Specialistična fizioterapija za vaše težave

28. 02. 2025 00.15

Ste se nedavno poškodovali in vaše bolečine kar nočejo izginit? Ali se na področju vaših sklepov že dalj časa pojavljajo simptomi, ki omejujejo vaš vsakdan? V kolikor je odgovor pritrdilen je smiselno razmisliti o obisku specialista fizioterapevta.