Potem ko je bila včeraj cesta skozi Mežiško dolino večji del dneva zaprta, je danes prevozna. Promet teče izmenično enosmerno, koliko časa bo tako, ni znano. Na občini namreč zaman čakajo odgovore, kdaj in kako bodo sanirali Nužijev plaz, ki po besedah župana obsega šest hektarjev, v njem pa je kar milijon in pol kubikov materiala. "Če to pride v dolino, ne Mežice ne Žerjava ni," je dejal in pojasnil, da bi takšna gmota zajezila Mežo, kraje po toku navzgor pa bi poplavilo.
Na srečo je plaz stabilen in te nevarnosti vsaj za zdaj ni, vendar po deževjih v zadnjem obdobju s plazišča skupaj z meteorno vodo prinaša nanose na cesto, zaradi česar so jo morali večkrat zapreti. Nazadnje včeraj zvečer, potem ko je drobirski tok začasno onesposobil alarmni sistem, ki opozarja na plazenje. Danes v zgodnjih jutranjih urah so ga spet usposobili, cesto pa nato odprli. Za, kot omenjeno, enosmerni promet.
"Cesto moramo rešiti, ne moremo imeti eno leto enosmernega prometa," je ob tem znova ponovil Maze, ki pravi, da že nestrpno čakajo rešitve. "Čistimo izcedke s plazu, ampak to ni trajna rešitev, tega se morajo zavedati vsi pristojni," je dejal. Tri mesece in tri dni po ujmi si želi le kakršnega koli premika, ki bi pokazal, da se zadevo rešuje, pristojne organe pa poziva, naj čim prej pridejo do celovite rešitve.
Zapora glavne prometnice skozi dolino namreč pomeni nove udarce za gospodarstvo, ki ga je močno prizadela že avgustovska ujma, poudarja. Prav tako težave nastajajo pri prevozu šolarjev, saj avtobusi ne morejo po obvozu čez Holmec in Pliberk. Medtem je pot čez Avstrijo rešitev za voznike osebnih vozil, a jih Maze ob tem opominja, da je treba pri naših severnih sosedih zimsko opremo imeti že od 1. in ne od 15. novembra kot pri nas ter da so kazni visoke.
Stanovalca iz hiše ob plazu so izselili, za zdaj sicer kaže, da njun dom ni ogrožen, lahko pa bi bili ogroženi drvarnica in lopa, ki sta postavljeni tik ob strugi. Vseeno niso želeli tvegati.
Podobnih odprtih ran je v občini Mežica še veliko. Imajo namreč kar 58 aktivnih plazov, udorov in usadov, dobrih deset, pravi Maze, je "zelo omembe vrednih", ogrožajo namreč hiše, ceste ali podjetja.
Državna tehnična pisarna na Ljubnem kmalu s tremi stalno zaposlenimi
Enota državne tehnične pisarne na Ljubnem ob Savinji je formalno že vzpostavljena, v njej bodo trije stalno zaposleni, ki bodo v pisarni prisotni predvidoma od ponedeljka, je za STA povedal vodja državne tehnične pisarne Blaž Dolinšek. Ekipe tehnične pisarne trenutno predvsem predhodno pregledujejo v ujmi najbolj poškodovane objekte.
Vodja državne tehnične pisarne Dolinšek ob tem poudarja, da se lahko na javno objavljen elektronski naslov državne tehnične pisarne (DTP@gi-zrmk.si) in telefonski številki (041 324 044 ali 114) po informacije in pomoč glede sanacije po ujmi obrnejo vsi, ne glede na lokacijo stalnega bivališča.
Po Dolinškovih besedah bo v pisarni na Ljubnem stalno prisoten vodja enote, administrator in eden od projektantov, medtem ko bodo geologi, statiki in strokovnjaki drugih profilov krožili glede na potrebe med različnimi pisarnami. Poleg osrednje pisarne v Ljubljani namreč že deluje tudi enota pisarne v Črni na Koroškem.
Izmed vseh v ujmi prizadetih objektov, ki jih je v Sloveniji okoli 10.000, je približno 600 takih, ki so po navedbah civilne zaščite ocenjeni kot neuporabni oz. uničeni, je dejal Dolinšek.
Državna tehnična pisarna po njegovih besedah trenutno čaka na vladni program za obnovo, kjer bodo dobili poimenski seznam vseh objektov. V tem času pa sodelavci pisarne izvajajo predhodne preglede najbolj kritičnih objektov na območjih Mežiške in Zgornje Savinjske doline, ki jih ogrožajo plazovi ali poplavljanje vodotokov.
Poleg omenjenega državna tehnična pisarna pomoč nudi tudi občinam glede sanacije lokalne infrastrukture in plazov. "Občine bodo sanirale svoje ceste, mostove, vse, kar je bilo poškodovano v poplavah. Na tem področju bomo vsaki občini pomagali tam, kjer je šibka. Nekaterim bolj, nekaterim manj, odvisno od njihovih želja," je še pojasnil Dolinšek.
"Upam, da bo pisarna čim prej zaživela. In da res dobimo vpogled, kaj je dejansko tisto, kar bodo oni lahko delali, in kaj je tisto, kar bomo morali še naprej sami," pa je glede pričakovanj od enote državne tehnične pisarne na Ljubnem dejal župan Občine Ljubno Franjo Naraločnik. Pričakuje, da bo enota na Ljubnem s ponedeljkom začela tudi "s polno fizično zasedbo".
Med trenutno akutne probleme v občini pa po njegovih besedah spadajo tri ceste, ki jih vzpostavljajo nazaj v vozno stanje, potem ko so jih vnovič prizadela zadnja neurja minule dni. Precej problematični so tudi nekateri zemeljski plazovi. "Čakamo končna geološka mnenja. Imamo tudi nekaj plazov večjih dimenzij. In mogoče prav tukaj najbolj potrebujemo pomoč in podporo tehnične pisarne," je še povedal Naraločnik.
V Zgornji Savinjski dolini se bodo sicer v sredo vnovič mudili predstavniki vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih skupaj z vodjo, državnim sekretarjem v kabinetu predsednika vlade Boštjanom Šeficem.
Med drugim je v sredo ob 14.30 v gasilskem domu v Lučah načrtovan sestanek s prebivalci naselja Struge, na katerem jim bodo geologi še enkrat predstavili vse okoliščine z zvezi s plazom, ki ogroža naselje, in ostalimi plazovi v okolici. Pristojni bodo s krajani govorili tudi o nadaljnjih ukrepih, med katerimi je predvidena tudi selitev.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.