tehnična pisarna

Bi podrli ali ne? Razmišljajo še o 74 hišah

08. 10. 2024 18.17

Po potrditvi še zadnjega seznama od skupno 258 objektov, ki so zaradi ogroženosti po lanski ujmi predvideni za odstranitev, se pristojni trenutno ukvarjajo z usodo 74 objektov, ki so jih dodatno prepoznali kot ogrožene. Tudi za njih trenutno pripravljajo strokovna mnenja. V zaključni fazi so postopki glede izplačila prvih odškodnin.

Seznam hiš za rušenje: bile so na njem, zdaj jih ni več

06. 08. 2024 19.54

Po začetnem šoku, da bodo avgusta lani poplavljene hiše vendarle ostale, država jih je namreč 85 umaknila s seznama za rušenje, se prebivalci Gornjega Grada v Savinjski dolini sprašujejo, na kakšni strokovni podlagi je vlada sprejela takšno odločitev. V vasici Zgornji Dol je takšnih kar devet hiš. Krajani so skoraj eno leto živeli v nemogočih razmerah in niso obnavljali, ker so verjeli, da se bodo selili drugam. Državna tehnična pisarna s skupino strokovnjakov za vode je sicer prav danes obiskala prve objekte, ki so bili s seznama za rušenje odstranjeni. Zanje namreč iščejo individualne varnostne rešitve.

S seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti odstranili 85 objektov

01. 08. 2024 18.40

Vladna služba za obnovo po poplavah in plazovih ima za vseh 343 objektov, ki so se znašli na seznamu za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti, zaključene strokovne podlage za nadaljnje aktivnosti, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. S seznama so umaknili 85 objektov, nanj pa bodo naknadno uvrstili dodatne objekte.

'Ob izvajanju sanacijskih del bo nekatera območja treba dodatno zavarovati'

31. 07. 2024 14.08

Posledice neurja, ki je minuli konec tedna prizadelo Črno na Koroškem, si je na terenu ogledal državni sekretar za okolje, prostor in podnebje v kabinetu predsednika vlade Jure Leben. Kot je ocenil, se bo morala država po zadnjem neurju osredotočiti na to, kako ob izvajanju dolgoročne sanacije nekatera območja še dodatno zavarovati.

'Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu'

30. 07. 2024 10.00

Odločitev o tem, kateri od 343 objektov s seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti bodo na njem ostali, naj bi bila znana do konca meseca, je dejal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Ljudi je pozval, naj jim ne bo nerodno poiskati pomoč. Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu, je dejal.

Grozljivka v Litiji: gradbena inšpekcija ustavila postopek glede vodomerne postaje

26. 07. 2024 06.00

Dan po naših razkritjih o grozljivki, ki jo v domači hiši že skoraj leto dni doživljata Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne, ju je gradbena inšpektorica obvestila, da postopek glede nevzdrževane vodomerne postaje končuje. Zakaj? Ugotovila je, da je lanska ujma zid, nad katerim stojita vodomerna postaja in njuna hiša, tako hudo poškodovala, da ga je treba sanirati kot posledico naravne nesreče. Za to pa inšpekcija ni pristojna, ampak država, ki je sprejela zakon glede odprave posledic poplav. A ključno vprašanje ostaja odprto: kdo je lastnik zidu in kdaj bo saniran? Zlatko in Darja težko čakata kdaj bo rešen njun dom.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

20 let po potresu še vedno čakajo na nadomestne gradnje, na klice ni odzivov

12. 07. 2024 18.46

Natanko 20 let mineva od zadnjega večjega potresa pri nas. 12. julija 2004 je nekaj po 15. uri Posočje stresel potresni sunek z močjo 4,9 po Richterjevi lestvici. Takrat je prebivalcem spodmaknilo tla pod nogami, okoli njih pa je bobnelo, ko so velike skale padale v reko, veliko hiš in cest je bilo poškodovanih. 20 let kasneje v Posočju nekateri še vedno čakajo na nadomestne gradnje, pa čeprav imajo gradbeno dovoljenje. "Z ukinitvijo državne tehnične pisarne v Tolminu nimamo več sogovornika, zato ostajamo brez odgovorov," pravijo domačini.

50 objektov bo umaknjenih s seznama za rušenje

18. 06. 2024 19.30

Seznam objektov, ki so po lanskoletnih ujmah predvideni za odstranitev, je fleksibilen in se bo lahko spreminjal, dokler stroka ne bo podala končne odločitve, je dejal vodja vladne službe za obnovo Boštjan Šefic. Do zdaj so sicer zaključili 28 cenitev. Na seznamu za odstranitev je 343 objektov, a jih bodo 50 že kmalu odstranili z njega.

Zapleti pri cenitvah: morali se bodo izseliti, a ne vedo, kaj bodo lahko zgradili

31. 05. 2024 18.36

Na Savinjskem, kjer še vedno odpravljajo posledice lanskih avgustovskih poplav, pa bi morale biti znane cenitve prvih 20 hiš. No, tako je bilo vsaj obljubljeno s strani Boštjana Šefica, a se je zapletlo. Postopki tečejo prepočasi, opozarjajo prebivalci, ki vedo, da se bodo morali izseliti, a ne vedo, kakšen dom si bodo z denarjem sploh lahko poiskali oziroma zgradili. Šefic razočaranja ne skriva in obljublja, da bodo prve pošiljke prebivalci dobili prihodnji teden.

Nove hiše, vrtci in varn(ejš)i vodotoki bodo težki 2,3 milijarde evrov

16. 05. 2024 13.52

Vlada je na seji sprejela sanacijski program za odpravo posledic poplav. Za sanacijo po avgustovski ujmi v petih letih predvideva 2,3 milijarde evrov, od tega letos 360 milijonov evrov. S programom bodo zagotovljena vsa sredstva za nadomestne gradnje, za vso občinsko infrastrukturo, za javne stavbe, torej šole vrtce, pravijo na vladi. V program je vključena tudi sanacija vodotokov s trajnimi ukrepi, dodajajo.

Porušili bodo (prvih) 20 hiš v Lučah in na Ljubnem ob Savinji

24. 04. 2024 16.19

Vlada je sprejela sklepe o odstranitvi 20 objektov v občinah Ljubno ob Savinji in Luče, ki zaradi poškodb v avgustovski ujmi niso primerni za prebivanje. Lastniki bodo lahko izbirali med gradnjo nadomestitvenega objekta, izplačilom odškodnine ali nakupom nadomestne nepremičnine.

Popoplavna gradnja: pripravlja se katalog s petimi tipskimi hišami

03. 04. 2024 17.48

Vlada bo predvidoma še ta mesec odločala o odstranitvi prvih objektov po lanskih ujmah. Gre za 36 stanovanjskih objektov, ki nikakor niso primerni za nadaljnje življenje, je povedal državni sekretar Boštjan Šefic. Skupaj je kot mogoče ogroženih evidentiranih skoraj 350 objektov, številka pa še ni dokončna.

'Konkretni, podrobni, izčrpni, konstruktivni' pogovori v Braslovčah zaključeni

21. 02. 2024 15.24

Vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je s sodelavci zaključil dvodnevne individualne pogovore z lastniki objektov v Braslovčah. Ocenil jih je kot konstruktivne. Znova je poudaril, da se bodo prednostno posvetili tistim, ki so v poplavah izgubili vse premoženje.

Ogorčenje Velenjčanov, nevarna poledica in kraljevo presenečenje

27. 01. 2024 17.26

Velenjčani zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje in nižje cene. Svoje zahteve so jasno sporočili na protestu. Zimska idila se je poslovila in za seboj pustila poledenele površine, ki so bile nevarne za številne. Hudo neurja Isha je povzročilo veliko nevšečnosti na Otoku. Princ Harry in Meghan Markle pa sta se na premieri filma po dolgem času znova skupaj pojavila na rdeči preprogi. Kaj je še zaznamovalo pretekli teden?

Prve pogodbe o cenitvi v ujmi prizadetih objektov in o preselitvah poleti

26. 01. 2024 14.16

Prve odločbe o cenitvi v ujmi prizadetih objektov in o preselitvah bodo pristojni začeli izdajati junija ali julija. Prioritetno bodo prve odločbe prejeli tisti občani, ki jim je ujma popolnoma uničila stanovanjske objekte.

Hiša novega začetka: donacija za družino, prizadeto v poplavah

22. 01. 2024 18.03

Ob navzočnosti državnega sekretarja Boštjana Šefica in ministra Matjaža Hana so v Slovenj Gradcu položili temeljni kamen za hišo, ki bo namenjena eni od družin, prizadetih v lanski ujmi. Hišo je skupaj s podizvajalci in dobavitelji doniralo podjetje Pergola, slovenjgraška občina je prispevala zemljišče. Postavili naj bi jo do maja letos.

'Tukaj sem od leta 53. To sem delal celo življenje'

09. 01. 2024 18.33

Kdo vse bo moral zapustiti svoj dom in se preseliti? Na seznamu za odstranitev po avgustovskih poplavah je kar 348 hiš, največ v Letušu in Rečici ob Savinji. Kjer domačini pravijo: Če se bomo morali seliti, se pač bomo. Bolj deljena so mnenja v Letušu, nekateri so na selitev pripravljeni, drugi temu še naprej odločno nasprotujejo. Seznam sicer še ni dokončen, do odstranitve hiš in selitve pa je še dolga pot, pravijo v Službi za obnovo. Domačini se bodo lahko na sklep še pritožili.

Na seznamu za odstranitev za zdaj 348 objektov

08. 01. 2024 19.56

Služba vlade za obnovo po lanskih poplavah in plazovih je objavila seznam evidentiranih objektov, ki so predvideni za odstranitev. Na njem je trenutno 348 objektov, v vladni službi pa poudarjajo, da se bo seznam še spreminjal, objekti bodo lahko bodisi dodani bodisi odstranjeni s seznama. Ta za zdaj zajema 23 občin, največ objektov je za odstranitev predvidenih v občini Braslovče, 137.

Civilna iniciativa Letuš pisala Golobu: 'Levi breg je za župana slepo črevo'

11. 12. 2023 16.08

Civilna iniciativa Letuš je proti izselitvi v ujmi prizadetih družin iz kraja, zato so pisali premierju Robertu Golobu. Menijo, da bi morali namesto preselitve urediti brežini Savinje in Pake. Po mnenju župana Braslovč Tomaža Žoharja gre za preračunljivost in nestrokovnost iniciative. Vladna služba za obnovo pa pravi, da postopki še niso končani.

Obeta se pospešitev postopkov za obnovo prizadetih območij

05. 12. 2023 12.33

Ministrstvo za naravne vire in prostor je organiziralo srečanje s predstavniki 22 občin, ki bodo morale zaradi avgustovske ujme izvajati nadomestno in nadomestitveno gradnjo s selitvijo prebivalcev. Napovedali so pospešitev postopkov, na direktoratu za prostor pa so imenovali kontaktno osebo za sodelovanje z občinami.

'Okoli 330 hiš je na takšnih mestih, kjer ne bodo mogle več stati'

23. 11. 2023 15.10

Država in občine bodo za okoli 330 prizadetih hiš morale poiskati nadomestitvene lokacije, je ob predstavitvi predloga zakona o obnovi po ujmi povedal državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Jože Novak. Dejal je, da so hiše postavljene na takšnih lokacijah, kjer ne bodo mogle več stati, ter ob tem zagotovil, da bo ponujena najmanj enakovredna rešitev. Napovedal je pripravo posebnega programa za obnovo vodotokov, treba pa bo prevetriti tudi obstoječe prostorske načrte.

Veličasten razgled iz 'najlepše pisarne na svetu'

25. 11. 2023 15.17

Od mature, preko fakultete za strojništvo, naporne selekcije, šole za častnike in skozi Letalsko šolo Slovenske vojske do "najlepše pisarne na svetu". To je pot, ki jo v šestih letih opravi vsak slovenski vojaški pilot. Letalska šola, ki deluje v sestavi 15. polka vojaškega letalstva, v tem trenutku usposablja več kot 40 motiviranih kandidatov. Gre za delo na dolgi rok, ki se obrestuje, pravi poveljnik Janez Gaube. Ne samo finančno. Letalstvo in vojska sta okolje nenehnega tehnološkega razvoja – od računalnikov, dronov, satelitov ter tudi vesolja in novih sistemov, poudarjajo v Cerkljah ob Krki.

Nova tehnična pisarna odprla vrata, po Črni tokrat na Ljubnem

13. 11. 2023 09.05

V prostorih Občine Ljubno ob Savinji je začela delovati nova enota državne tehnične pisarne. V njej bodo trije stalno zaposleni iz podjetja Projekt Nova Gorica, ki bodo na voljo vsem prizadetim občinam Savinjske doline in njihovim prebivalcem. Župan Ljubnega Franjo Naraločnik od pisarne pričakuje razbremenitev.

Vsaj deset hiš iz Strug bodo morali preseliti

08. 11. 2023 16.23

Struge niso več varne za normalno življenje. Vsaj deset objektov iz naselja bo treba preseliti, je po sestanku s predstavniki vladne službe za obnovo po poplavah povedal župan Luč Klavdij Strmčnik, ki ga je odločitev pristojnih šokirala. Število objektov za preselitev bi sicer lahko naraslo do 21, je dodal in opozoril, da novih lokacij v Zgornji Savinjski dolini, ki je izjemno ozka, ni veliko Državni sekretar za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je krajanom obljubil, da bi nove domove lahko dobili v roku dveh let.

Župan Mežice: Ne moremo imeti eno leto enosmernega prometa

07. 11. 2023 13.00

Glavna prometnica skozi Mežiško dolino, ki jo ogroža obsežen Nužijev plaz, je odprta, potem ko so ponoči spet usposobili alarmni sistem. Promet poteka izmenično enosmerno, odgovora, kako dolgo bo še tako, ni. "Cesto moramo rešiti, ne moremo imeti eno leto enosmernega prometa," je ob tem znova ponovil župan Mežice Mark Maze, ki pravi, da v avgustovski ujmi prizadeto gospodarstvo zaradi tega doživlja nove udarce.

Šefic napovedal nov sestanek s krajani Strug, ki se bodo selili

06. 11. 2023 09.32

Državni sekretar in vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je na novinarski konferenci spomnil na ključne ukrepe, ki jih vpeljuje novela zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov. Eden od ukrepov so denimo predplačila za obnove stanovanj, s katerimi želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov. Za vse, ki živijo na poplavno ogroženih območjih, pa je predvidena nadomestitvena gradnja. Prebivalcem Strug bodo medtem geologi v sredo še enkrat predstavili vse okoličine v zvezi s plazom, ki ogroža naselje.

V Mozirju že tretjič letos poplavljene štiri hiše, zaliti tudi objekti v Rečici ob Savinji

05. 11. 2023 13.20

Prebivalci štirih hiš v Mozirju od avgustovskih poplav živijo v strahu, saj se nimajo kam umakniti pred naraslo vodo, ki ogroža njihove hiše. Čeprav jim občina in država obljubljata pomoč in so na seznamu za preselitev, je postopek prepočasen, opozarjajo prebivalci, ki jim je ob tem deževju znova poplavilo hišo. Umakniti se nimajo kam. V Rečici ob Savinji pa so zjutraj sprožili sireno, ki opozarja na nevarnost poplav, saj je reka Rečica prestopila bregove ter zalila sedem stanovanjskih in gospodarskih objektov, je dejal poveljnik civilne zaščite Rečica ob Savinji Ciril Turk. Eno kmetijo ogroža plaz, se pa stanje umirja; reki sta se že vrnili v svojo strugo.

Šefic: Plaz je nevaren, predlagamo preselitev v začasne nastanitve

20. 10. 2023 15.49

Vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je obiskal naselje Struge v občini Luče, ki ga je razdejala avgustovska ujma in ga ogroža plaz. "Plaz je nevaren, predlagamo takojšnjo preselitev v druge začasne nastanitve," je povedal Šefic in dodal, da to sicer ni trajna rešitev. V naslednjih 14 dneh bodo Struge obiskali tudi geologi, ki bodo pojasnili nevarnosti bivanja na tem območju. To je bilo sicer šele prvo srečanje, na katerem so govorili tudi o več rešitvah in načrtu sanacije.