Predsedstvo Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije podpira novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ker demografski in ekonomski razlogi nujno narekujejo spremembe. Z daljšo življenjsko dobo se podaljšuje tudi delovna sposobnost, za najtežja delovna mesta pa je predvideno ugodnejše upokojevanje, so zapisali v zvezi.
Kot poudarjajo, je v novem zakonu ohranjena valorizacija pokojnin, upoštevajoč rast plač in življenjskih stroškov. Poleg tega je pokojninska blagajna razbremenjena nepokojninskih socialnih pomoči, prepovedan je odpis, odlog ali obročno odplačevanje pokojninskih prispevkov, stimulirano je zaposlovanje mladih in drugo.
V Združenju za odgovorno prihodnost vseh generacij pa ocenjujejo, da bodo volivci z odločitvijo za pokojninsko reformo oblikovali boljšo prihodnost slehernika v naši družbi.
Namesto na simpatije do politikov bi se bilo po njihovem mnenju treba pri vprašanjih pokojnin osredotočiti na vsebino in predlagane rešitve, s katerimi bo omogočena varna in odgovorna prihodnost vseh generacij.
'Starejši ne bodo čutili sprememb, mladi bodo v jeseni življenja uživali'
Mladi forum SD poudarja, da bo rezultate reforme čutila predvsem mlajša generacija in ne toliko starejša. Kot pravijo, si mladi želijo, da bi v jeseni življenja zasluženo uživali, ne pa obremenjevali naslednjih generacij.
"Prehodno obdobje bo zagotovilo, da starejša populacija ne bo bistveno čutila sprememb pri njenem upokojevanju, čutila pa bo spremembe pri zaustavitvi padca pokojnin in da bodo, po izračunu Inštituta za ekonomske raziskave, po novem pokojnine od 5 do 19 odstotkov višje. Moramo se zavedati, da ko so naši starši postali delovno aktivni, je bilo razmerje proti upokojencem 3 proti 1 v prid delavnega prebivalstva, danes pa je le še 1,6 in trend padanja razmerja se le še stopnjuje," pojasnjujejo v MF.
Opozarjajo tudi, da se ob nesprejetju pokojninske reforme ne bodo zmanjšale samo pokojnine, temveč se bo znižala tudi socialna varnost, mladi bodo imeli manj socialnih pravic in življenje na sploh bo bolj neugodno. Po njihovem prepričanju bo nesprejetje reforme udarec tudi za gospodarstvo, ki ga bo prinesla nižja boniteta ocene države. To nas po mnenju MF lahko pelje na pot grškega in portugalskega scenarija.
SDM: Vlada mora ustvariti pogoje za preživetje
Slovenska demokratska mladina (SDM) je v sporočilu za javnost zapisala, da si želijo, da bi mladi zasedali stalna delovna mesta. S tem bi dobili "varno zavetje in možnost lažjega prehoda v samostojnost," dodajajo. Kot še pišejo, hočejo le nova delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, kjer bi mladi lahko izkoristili svoj potencial, se zaposlili in s plačevanjem prispevkov prispevali v pokojninsko blagajno. "Želimo si, da Mladi forum pogleda izven ustaljenih strankarskih okvirov in dejansko začne delovati v prid mladih," so se odzvali na stališča Mladega foruma o pokojninski reformi.
Poleg tega pa v SDM še vedno pričakujejo konkretne ukrepe vlade, s katerimi bodo mladim zagotovili delovna mesta. Dodajajo, da je pokojninski zakon neprimeren, saj mladim ne daje spodbude, da bi vstopili v redno delovno razmerje. "Želimo si, da nam vlada prisluhne in z odpiranjem novih delovnih mest ustvari ustrezne pogoje za preživetje. Potem bomo tudi mladi lahko prispevali svoj delež v pokojninsko blagajno in tako krepili medgeneracijsko solidarnost," zaključujejo svoje sporočilo.
ZSSS: Neusklajenost politik trga dela in pokojninske reforme
Kot je na danes na tiskovni konferenci ZSSS dejal Lukič, delodajalci in država rešitev na trgu dela vidijo v pospeševanju prekernosti, obenem pa zahtevajo vzdržen pokojninski sistem.
Sindikalist ZSSS pravi, da v resoluciji evropske konfederacije sindikatov jasno piše, da so temelj stabilnega pokojninskega sistema stabilna delovna razmerja in stabilni trgi dela. Ti pa ne predstavljajo prekernih oblik dela, poudarja. Na podlagi prekernih oblik po njegovih besedah pokojninski sistem ne more biti vzdržen.
Simona Gros iz odbora za mlade pri ZSSS opozarja na težave pri prehodu na trg dela. Slovenija po njenih besedah zaseda prvo mesto po deležu začasno zaposlenih v EU, prav tako prednjači po deležu mladih v izmenskem, večernem, sobotnem in nedeljskem delu. Kot pravi, delo v negotovih oblikah zaposlitve ne polni pokojninske blagajne, stalno zaposlitev pri nas pa ima le 48 odstotkov mladih v starosti 29 let.
Negotovost pri zaposlovanju se zliva tudi na stanovanjsko problematiko mladih, prav tako bo nanje padlo breme stroškov oskrbe v domovih za starejše za njihove starše, je dejala Grosova. Kot dodaja, "se zdi, da se medgeneracijska solidarnost vse bolj nagiba samo na eno stran".
Lukič tako mlade poziva, naj 5. junija, ko bo šlo za medgeneracijsko solidarnost, glasujejo proti pokojninski reformi.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.