Odprto pismo ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu so v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornici - Zvezi) začeli s sklicevanjem na ministrove besede, da je zdravstvenega kadra v zdravstveni negi dovolj. Da podatki Zbornice – Zveze kažejo ravno nasprotno - da je kadra v zdravstveni negi premalo in da so izvajalci, ki so v zdravstvenem sistemu, zaradi manka kadra preobremenjeni, poudarjajo.
Na pomanjkanje kadra pa kažejo tudi "številni neuspešni razpisi za prosta delovna mesta, ki jih objavljajo tako zdravstveni in socialnovarstveni zavodi, ki ne zmorejo nadomestiti že zgolj upokojitev izvajalcev in izvajalk zdravstvene in babiške nege".
Ob tem poudarjajo, da so ravno v obdobju, ko se je začela upokojevati najštevilčnejša generacija medicinskih sester. "Tako bo nenadomeščenih upokojitev v prihodnje še več, če država ne bo sistemsko pristopila k reševanju težav v zdravstveni negi."
Zbornica - Zveza ob tem še izpostavlja, da so obstoječi kadrovski standardi in normativi v zdravstveni negi stari že skoraj 40 let in da že zdavnaj ne zadoščajo trenutnim potrebam pacientov. "Koliko kadra zdravstvene in babiške nege v slovenskem zdravstvenem sistemu glede na današnje potrebe pacientov zares potrebujemo, bo natančno mogoče izračunati šele, ko bodo sprejeti novi kadrovski standardi in normativi, temelječi na današnjih potrebah pacientov, ki so bistveno drugačne kot pred skoraj 40 leti," še pravijo.
Prepričani so, da težav na področju zdravstvene in babiške nege ni mogoče uspešno in dolgoročno rešiti brez vključitve stroke zdravstvene in babiške nege, zato od zdravstvenega ministrstva pričakujejo, da jih vključi v reševanje težav.
Da mora pri reševanju težav politika sodelovati s stroko, so jasni tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja. Da mora Ekonomsko socialni svet kot pomemben deležnik sodelovati pri pripravi predpisov že pred začetkom javne obravnave in med njo, posamezne zakone, ki vplivajo na ekonomski in socialni položaj ljudi, pa mora obravnavati pred sprejetjem teh zakonov na vladi: "Le na ta način se v praksi kaže dejanski pomen socialnega partnerstva in socialnega dialoga ter enakopravnost vseh treh strani, zastopanih v ESS - vlade, sindikatov in delodajalskih organizacij."
Ob tem pa ugotavljajo, da besedila predloga Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema niso prejeli ter da so bili o vsebini seznanjeni iz medijev, iz različice, objavljene na spletni strani državnega zbora, pa da je razvidno, da naj bi zakon "z nekaterimi ukrepi začasno, z drugimi pa tudi trajno posegel v sistemsko ureditev na področju zdravstva, ki je eno temeljnih področij delovanja Ekonomsko socialnega sveta".
"Takšno ravnanje in neupoštevanje pravil o delovanju ESS je za nas nesprejemljivo in predstavlja natanko takšno ravnanje, zaradi kakršnega je socialni dialog v preteklem letu zamrl," opozarjajo. Upajo sicer, da gre pri omenjeni kršitvi pravil o delovanju ESS zgolj za lapsus oziroma začetniško napako, ki se ne bo več ponovila, in bo v prihodnje socialni dialog o vseh vsebinah s področja delovanja ESS potekal skladno s pravili o delovanju ESS.
V zvezi s predlogom Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema pa od vlade pričakujejo, da jim nemudoma posreduje sprejeto besedilo omenjenega predloga zakona in da do obravnave predmetnega zakona na ESS predlog ne bo obravnavan v državnem zboru.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.