zdravstveni kader

Omejevanje dela zdravnikom ne bo šlo tako gladko
03. 04. 2025 06.00Kljub pismu več kot 4000 zdravnikov, ki opozarjajo na morebitno zmanjšanje obravnave pacientov, in kljub njihovemu pozivu poslancem, naj ne sprejmejo novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ker bo ta po njihovih besedah neposredno vplivala na življenja ljudi, je vladajoča koalicija z glasovi Gibanja Svoboda, Levice in Socialnih demokratov novelo sprejela. Odločitev sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirali predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović in poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič.

Poklukar prestal interpelacijo in ostaja minister za notranje zadeve
21. 01. 2025 07.16Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo pripravili v NSi, glasove zanjo pa so prispevali tudi v SDS in trije nepovezani poslanci. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 35 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Poklukar torej ostaja na funkciji. V opoziciji so ministru med drugim očitali neukrepanje ob nezakonitem imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v CVZ in slabo vodenje policije.

Fides: Enostransko sprejeti ukrepi niso pot reševanja javnega zdravstva
15. 01. 2025 06.15Pred natanko letom dni je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začel splošno stavko. Kot pravijo, so vsebinski pogovori z vladno pogajalsko skupino ves čas konstruktivni. Pogajanja se tako nadaljujejo z obravnavo začrtanih vsebin nerešenih stavkovnih zahtev in aktualnih tem. Najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije, ki so jo zdravniki zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, pa bolniki danes tako rekoč ne občutijo.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična
23. 10. 2024 14.17Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

V. d. direktorja Podgoršek: Dejavnost trboveljske bolnišnice ni ogrožena
15. 10. 2024 13.42Ni potrebe, da bi Splošno bolnišnico (SB) Trbovlje, ki ima težave s poslovanjem in kadrovskim primanjkljajem, zaprli, je po srečanju z vodstvom bolnišnice zatrdil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Tudi v. d. direktorja Marjan Podgoršek priznava težave, vendar meni, da dejavnost bolnišnice ni ogrožena.

Zdravstveni dom Lenart sredi novembra ostaja še brez druge zdravnice
15. 10. 2024 13.21Potem ko je iz Zdravstvenega doma Lenart odšla zdravnica družinske medicine, 14. novembra odhaja še druga zdravnica, je povedala namestnica direktorja ZD Lenart Klavdija Dvoršak. Če ne bodo našli zamenjave zanju, bo brez izbranega zdravnika ostalo 2800 ljudi, saj so ostale ambulante že polne.

'Delavci neradi o tem govorijo, delodajalci pa se ne zavedajo problema'
10. 10. 2024 08.22Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. In medtem ko je zaposlitev na splošno pozitivna za duševno zdravje, saj posamezniku omogoča preživetje, finančno varnost in tudi uresničevanje osebnih ciljev in poslanstva, pa je pogosto lahko tudi vir stresa in duševnih stisk. Kako prepoznati, da se nekdo spopada z duševno stisko na delovnem mestu in kako ukrepati?

Umetna inteligenca razporejala zdravstvene delavce: manj nadur, več dopusta
04. 10. 2024 15.26Ena od slovenskih bolnišnic od uvedbe razporejanja zaposlenih v zdravstveni negi s pomočjo umetne inteligence beleži manj bolniških odsotnosti, zaposleni pa so izkoristili več dopusta, je povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Na ministrstvu so si zato zadali, da bi tak način razporejanja kadra postal obvezen.

'Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja'
25. 09. 2024 06.00Zdravstvo je na robu, novela zakona ogroža bolnike in vodi v zlom zdravstva – to so napovedi nekaterih najvplivnejših obrazov zdravništva, ki vlado pozivajo, naj iz novele umakne člen, ki zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepoveduje delo pri zasebnikih. Kdo bo prevzel odgovornost, se sprašujejo, ko v bolnišnici ne bo več plastičnih kirurgov, ki bi zdravili opekline, kirurgov, ki bi operirali težke poškodbe glave, ortopedov in dermatologov. V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović in predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj.

Golob o zaupanju v Boštjančiča, koalicijski pogodbi in razbremenitvi plač
13. 09. 2024 06.00Sporočilo četrtkovega vrha koalicije je bilo, da je vlada doslej uresničila 25 odstotkov sprejete koalicijske pogodbe. Premier Robert Golob je sicer za oddajo 24UR ZVEČER odgovoril še na številna vprašanja glede dela vlade. Med drugim tudi o tem, kako trdni so odnosi med koalicijskimi partnerji, ali minister Klemen Boštjančič in ministrica Emilija Stojmenova Duh še uživata podporo premierja in o tem, kdaj lahko v gospodarstvu pričakujejo razbremenitev plač.

Fides o vladnem predlogu sprememb zdravstvenega zakona: 'To je strel v prazno'
12. 09. 2024 15.34Potem ko je vlada predstavila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi zdravnikom onemogočila delo hkrati v javnem sektorju in pri zasebnikih, pa so na noge skočili v sindikatu Fides in Mladi zdravniki. Nad vladnim predlogom zgroženi, saj pravijo, da se bodo s tem čakalne dobe še podaljšale. "Vladni predlog je strel v prazno," pravijo, razkorak med zasebnim in javni zdravstvom se bo samo še poglobil, spremembe zakonodaje pa so po njihovem mnenju v več delih tudi ustavno sporne. Bolnišnice o predlogu še niso podale svojega mnenja, saj kot pravijo morajo direktorji predlog konkretno preučiti.

'Zdravnikom dovoljenje za delo drugod le, če ni nedopustno dolgih čakalnih dob'
11. 09. 2024 15.11Poslanec Miha Kordiš (Levica) je predstavil spremembe zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je pripravila iniciativa Glas ljudstva, kot prvopodpisani pa ga bo v DZ vložil prihodnji teden. Kot je dejal, bi zakon odpravil popoldansko delo zdravnikov pri zasebnih izvajalcih in koncesionarjih ter uvedel konkurenčno prepoved dela.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva
12. 07. 2024 10.23Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu
29. 06. 2024 12.32Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

Otroška srčna kirurgija po dolgih letih kalvarije – kje smo?
02. 06. 2024 11.50Doc. dr. Marko Pokorn, dr. med., je pediater, infektolog, scenarist in pisatelj. Z Brankom Đurićem - Đurom je ustvarjal priljubljeno televizijsko oddajo Teater Paradižnik, pozneje – spet z Đurom – še danes zelo priljubljeno serijo Našo malo kliniko, ki je prejela vrsto nagrad. Piše kolumne, ki jih je leta 2022 izdal v knjigi Smešno, ma non troppo: Zapisi o telesu, duhu, glasbi in vrtanju po nosu. Je strokovni direktor Pediatrične klinike UKC LJ in o tem sva govorila. O njegovem delu na pediatriji, konkretno o programu otroške srčne kirurgije, ki so ga zadnja leta pretresle smrti otrok, tudi takšne, ki bi jih lahko preprečili.

Konec zasebnih zdravstvenih praks v prostorih in z opremo javnih zavodov?
29. 05. 2024 15.11Na odboru DZ za zdravstvo na zahtevo NSi razpravljajo o izhodiščih za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bodo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. V NSi očitajo, da bo novela še podaljšala čakalne vrste, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar pa je poudaril, da so izhodišča še v usklajevanju.

Podjetje AstraZeneca omogočilo študentom predstavitev inovativnih idej
25. 05. 2024 00.15Hekatoni veljajo zadnja leta med študenti za eno bolj priljubljenih oblik za predstavitev drugačnih, inovativnih idej in njihov razvoj . Prav zaradi tega in zaradi navezovanja pristnih stikov z mladimi se je podjetje AstraZeneca odločilo, da med študenti farmacije in medicine izvede hekaton, s pomenljivim naslovom Health Hack. Poleg odkrivanja inovativnih idej mladih, je slednje tudi steber za odkrivanje potencialnih kadrov, ki bodo morda lahko v bodoče prispevali k razvoju AstraZenece na slovenskem trgu. O pomenu tovrstnih tekmovanj in iskanju potencialnih kadrov smo se tokrat pogovarjali z Barbaro Ülen, vodjo inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe
24. 05. 2024 18.24Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Vladni načrti za odpravo 'dvoživkarstva': pridobili smo izhodišča
16. 05. 2024 18.58Bo res javno zdravstvo javno in zasebno zasebno? Kako bi vlada odpravila dvoživkarstvo? Pridobili smo izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so v koalicijskem usklajevanju in bi po besedah Goloba jasno in dokončno razmejila javno in zasebno zdravstvo. Med drugim bi lahko zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu z dovoljenjem direktorja delali samo pri drugem javnem zavodu, a le če pri storitvah, ki jih opravljajo, niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe oziroma ne odklanjajo nadurnega dela pri matičnem delodajalcu. Vlada pa napoveduje tudi cenovno kapico zdravstvenih storitev.

Evropske države razmišljajo o uvedbi naborniške vojske, Slovenija ne
29. 03. 2024 20.12Ob zaostrenih varnostno-političnih razmerah na evropskih tleh vse več držav razmišlja o ponovni uvedbi naborniške vojske. Na tri- oziroma štirimesečno obvezno vojaško usposabljanje se pripravljajo na Hrvaškem in v Srbiji. Kaj pa pri nas? Ali po dobrih dvajsetih letih, odkar je vojaški rok služila zadnja generacija, obstaja družbena in politična volja, da bi polnoletne slovenske fante in dekleta vpoklicali v vojašnice? Obrambni minister Marjan Šarec pravi, da se s to možnostjo ne ukvarjajo, njegov predhodnik Matej Tonin pa ponuja alternativo – domovinsko dolžnost.

NSi zaradi napovedane reorganizacije zahteva nujno sejo odbora DZ
23. 02. 2024 14.06V NSi zaradi predvidene reorganizacije nujne medicinske pomoči (NMP) zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Vladi očitajo, da pri načrtovani reorganizaciji ni upoštevala regijskih posebnosti in da je "pogrnila" pri komunikaciji načrtovanih sprememb. Na seji si v NSi želijo tudi razprave o težavah nenujnih reševalnih prevozov.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi
15. 02. 2024 13.32Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

Vlada in Fides za skupno mizo v ponedeljek, stavka vseeno bo
12. 01. 2024 13.29Vladna pogajalska skupina je zdravniškemu sindikatu Fides posredovala predlog sporazuma o rešitvi stavkovnih zadev, "s katerim celovito odgovarja na stavkovne zahteve sindikata Fides". Sindikat je tako po navedbah ministrstva za javno upravo predlagal, da se današnja pogajanja preložijo, saj potrebujejo čas za preučitev vladnega predloga. Zdravniški sindikat Fides še preučuje vladni predlog sporazuma o rešitvi stavkovnih zadev, zato se bodo pogajanja nadaljevala v ponedeljek ob 12. uri. Ob tem so v sindikatu zavrnili vladni predlog za preklic oz. prestavitev stavke, saj po prvem pregledu predloga sporazuma ne vidijo zadostnega približevanja rešitvi stavkovnih zahtev.

Absentizem v zdravstvu: ena medicinska sestra dela za dve, tudi za tri
11. 01. 2024 06.00V novomeški bolnišnici je v povprečju bolniško odsotnih 140 zaposlenih na dan, v ljubljanskem kliničnem centru 101 oz. 2194 na mesec, v murskosoboški pa 71 na dan. Če novomeškim bolniškim prištejemo še druge odsotnosti, manjka tretjina zaposlenih. Kako organizirajo delo? Veliko je nadomeščanj, nadur in preobremenjenosti. Na intenzivni enoti posledično medicinske sestre delajo za dve, tudi za tri. Kakšno je stanje v drugih bolnišnicah in zdravstvenih domovih?

Ministrica: Omejitev višine bolniškega nadomestila nujen ukrep
13. 11. 2023 14.21Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije so ministrstvo za zdravje pozvali, naj nemudoma skliče usklajevanja glede predloga interventnega zakona. Ta ob interventnih ukrepih vsebuje tudi sistemske posege v zakonodajo, so opozorili. Na očitke se je odzvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Pilotni projekt: pacientov vse več, kader, ki ga primanjkuje, pa izgoreva
23. 09. 2023 17.32Šempetrska bolnišnica je začela pilotni projekt sprememb organiziranosti urgentnih centrov po Sloveniji. Gre za spremembe, ki so jih predlagali na Strateškem svetu za zdravstvo, po katerem naj bi v regijskih in satelitskih urgentnih centrih delali vsi zdravniki z licenco, torej tudi koncesionarji in zasebniki. V šempetrski bolnišnici in urgentnem centru so zatrdili, da bodo naredili vse, da vzpostavijo model, ki bo primeren za celotno Slovenijo.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Bodo bolniki čez dve leti sami presojali, ali je njihov obisk na urgenci upravičen?
10. 09. 2023 20.05Bodo morali bolniki čez dve leti sami presojati, ali je njihov obisk na urgenci upravičen, kar zdaj sicer počnejo medicinske sestre v triaži? Ali bodo na urgenci delo opravljali tudi zasebniki? To sta le dve točki iz dokumenta usmeritev zdravstvene politike za prihodnji dve leti, ki smo ga pridobili neuradno. Dokument je podprl tudi strateški svet, ki mu predseduje dr. Erik Brecelj.