Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predstavila koalicijskim partnerjem in jim ga v papirnati obliki tudi izročila. Do danes namreč vsaj v DeSUS in SD predloga še niso videli, čeprav je Kolar Celarčeva v sredo zagotovila, da jim je zakon poslala že v torek. Kot je danes pojasnila, je bilo po tistem, ko so zakon poslali v DZ, s predsednikom vlade dogovorjeno, da ga danes najprej predstavi vrhu koalicije in šele nato pošlje v poslanske skupine.
Mateja Vraničar Erman je v izjavi novinarjem po srečanju pri premierju Miru Cerarju, ki je bilo pred sejo vlade, dejala, da so več mesecev skupaj delali na zakonu in uskladili temeljne rešitve.
Celarčeva je podobno poudarila, da so na sestanku pri predsedniku vlade ugotovili, da so vse vsebinske rešitve, zlasti tiste, ki zadevajo finančni del predloga zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, usklajene. Bodo pa potrebna še redakcijska usklajevanja, je povedala.
Poslanci bodo med prazniki preučevali predlog
Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer je danes pojasnila, da so se držali dogovora koalicije, da medresorsko usklajen predlog ministrica predstavi vrhu koalicije, ko ta da zeleno luč, pa ga pošljejo poslancem.
Vrh koalicije je tako danes s soglasjem koalicije romal v poslanske skupine koalicije, ki ga bodo preučile in dale pripombe. "Prošnja je bila, da bi mogoče tudi kaj praznikov izkoristili, da ga preberejo," je ob robu seje vlade dejala ministrica.
Odziv partnerjem je bil po njenem mnenju pozitiven in so pozdravili pripravo tako obsežnega zakona. Spomnila je, da bo v skladu z zakonom več kot 90 odstotkov upokojencev in več kot 50 odstotkov zaposlenih plačevalo zdravstveni prispevek manj, kot je doslej dopolnilno zavarovanje. To bo tudi odbitna postavka pri dohodnini, je dodala ministrica in opozorila še na niz drugih rešitev.
Po njenih navedbah tisti, ki so zakon prebrali, menijo, da je dober in bi bilo prav, da ga sprejmejo.
Erjavec: Ni veliko možnosti, da bi zakon sprejeli do konca mandata
A prvi odzivi partnerjev zakonu ne obetajo nič dobrega. Po sredini ostrini poslanca DeSUS Tomaža Gantarja, ki je ministrici očital laži, je danes tudi prvak DeSUS Karl Erjavec poudaril, da je nad dogajanjem presenečen. "To je način dela ministrice za zdravje, ves čas se soočamo s temi težavami. Ona trdi, da je zakon usklajen, ko pride do razprave, pa ugotovimo, da temu ni tako," je dejal v izjavi novinarjem ob prihodu na vrh koalicije.
Po njegovem mnenju se ministrica za zdravje obnaša tako, kot da je v prvem letu mandata, medtem ko se vsi koalicijski partnerji zavedajo, da je nekaj mesecev pred volitvami težko sprejemati kakšen pomemben zakon. Zakon o zdravstvenem varstvu pa je eden najpomembnejših, je spomnil in obenem priznal, da mu predstavljen predlog ni všeč. Po njegovih ocenah namreč favorizira bogatejše, ne pa tistih z nizkimi dohodki.
Predlog po njegovem mnenju sploh ne more v javno razpravo, saj ni usklajen, ministrica pa s tem, ko "tako neodgovorno vlaga zakone oz. jih naznanja v javnosti, dela škodo". Po Erjavčevih ocenah ni veliko možnosti, da bi zakon sprejeli do konca mandata.
Spomnil je tudi, da so v DeSUS že večkrat izpostavili nezadovoljstvo z delom ministrice Kolar Celarčeve, premier pa je vztrajal, da nadaljuje svoje delo, ter s tem prevzel več odgovornosti. Nekaj mesecev do parlamentarnih volitev pa po Erjavčevem mnenju verjetno ni smiselno odpirati razprave o odgovornosti ministrice.
Gantar: Ministrica, ki laže in dela slabo, ne bi smela imeti mesta v vladi
Tomaž Gantar, sicer tudi sam nekdanji minister za zdravje, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je ministričino govorjenje velik populizem. "Namreč, vsi radi slišimo, da bomo plačevali manj, kaj pa to v resnici pomeni glede na predloge, smo pa že v tem mandatu izkusili," je dejal.
Stranka DeSUS sicer v preteklosti ni podprla nobene od inteprelacij proti ministrici. "Jaz to našo odločitev obžalujem. Jaz sem bil za to, da bi podprli interpelacijo," je dejal Gantar.
Da gre za zelo všečen in populističen predlog, je za 24UR ZVEČER dejal tudi Jernej Vrtovec iz Nsi. "Ki pa v sami osnovi nima nekega cilja. Udarimo progresivno vse ljudi, tudi upokojence, tudi najšibkejše. Zlasti pa ta srednji razred, srednji sloj, najproduktivnejši sloj, ki bi ga morali davčno razbremeniti, ne pa dodatno obremenjevati z novim davkom," je dejal.
Vrtovec je tudi dejal, da je stanje v zdravstvu še slabše, kot je bilo ob nastopu mandata ministrice Kolar Celarc. "S ključnimi rešitvami ministrica ni prišla, predstavlja pa zakonodajo, ki bistveno ne premika stvari v zdravstvu na bolje. Na slabšem smo zlasti davkoplačevalci," je dodal.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.