S 1. novembrom morajo izvajalci na primarni ravni zdravstvene dejavnosti zagotavljati telefonsko naročanje v okviru celotnega ordinacijskega časa ambulante, je ministrstvo za zdravje zapisalo v obvestilu o izvajanju 16. člena Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. V ta namen je država zagotovila tudi sredstva za dodatne zaposlitve zdravstvenih administratorjev, ki so lahko pooblaščene osebe za čakalni seznam.
In čeprav bi omenjeno navodilo zdravstveni domovi morali upoštevati že 15 dni, pa nas naši bralci opozarjajo, da temu ni tako. Največ težav imajo, seveda tudi zaradi pomanjkanja osebnih zdravnikov, prav pacienti v prestolnici. Še vedno namreč trdijo, da do svojega zdravnika, tudi če ga imajo, ne morejo priti. Telefoni zvonijo v prazno ali pa se že takoj oglasi glasovno sporočilo, elektronska sporočila ostajajo neodgovorjena, pravijo.

A v ZD Ljubljana zatrjujejo, da delujejo v skladu z zakonodajo in pravilniki. "Tako smo tudi pri najnovejših spremembah takoj prilagodili procese dela v ambulantah na način čim boljše telefonske dosegljivosti," so sporočili in pojasnili, da so do 24. oktobra zaposlili 20 zdravstveno administrativnih delavcev, ena pa je bila v postopku zaposlitve. Kot sicer pravijo, je narava dela taka, da se zdravnik in medicinska sestra na telefonske klice pacientov ne moreta oglasiti, če sočasno izvajata diagnostiko, preveze ali posege. "Glede na to in nepredvidena nujna stanja se lahko zgodi, da se na telefonske klice v ambulantah ne uspejo oglasiti," odgovarjajo na trditve pacientov, da telefoni zvonijo v prazno.
Kot še pravijo, so se v zadnjih treh letih, tudi zaradi epidemije in vse večjega primanjkljaja zdravnikov specialistov družinske medicine, obremenitve ambulant izjemno povečale. Prav tako beležijo izjemen porast tako telefonskih klicev kot elektronskih sporočil. V številnih ambulantah se je dnevno število telefonskih klicev in e-sporočil namreč povečalo tudi za 100 odstotkov in več. Da bi razbremenili ambulante, so uvedli portal za elektronsko komunikacijo, s katerim zdravniki in medicinske sestre pridobijo več časa tudi za javljanje na telefonske klice. Portal za paciente omogoča tudi pregled nad izdanimi recepti in njihovo obnovljivost, nad izdanimi napotnicami in njihovo veljavnostjo, kar pomeni tudi manj nepotrebnih telefonskih klicev, s katerimi pacienti preverjajo ravno te podatke, so pojasnili v ZD Ljubljana.

Tudi v ZD Nova Gorica so izkoristili sredstva države in zaposlili vse zdravstvene administratorje, do katerih so upravičeni. "Je pa to 0,3 administratorja na ambulanto," pravijo. Tudi v njihovem ZD v povprečju ambulante obravnavajo 50–70 ljudi na dan, in sicer v 6,5 ure ordinacijskega časa. "Vsi telefonski klici so še dodatek k temu," dodajajo in pojasnjujejo, da so vse ambulante telefonsko dosegljive ves ordinacijski čas, kar pa ne pomeni, da se uspejo tudi ves čas javljati na telefon. Če so v ambulanti zasedeni z opravili in posegi, ki jih je potrebno postoriti pri pacientu, ki je fizično prisoten v ambulanti, imajo le-ti absolutno prednost pred telefonom, poudarjajo.
ZD Velenje bo lahko s sredstvi države zaposlil šest zdravstvenih administratorjev, ki bodo sprejemali telefonske klice in klicateljem uredili želeno. Če bo telefonska linija prezasedena oz. se administrator ne bo mogel takoj javiti na klic, bo tega vrnil takoj, ko bo mogoče. So pa v ZD Velenje še pojasnili, da bodo najprej vzpostavili klicni center oz. ga prilagodili, pripravili prostore in usposobili administratorje, "kar računamo, da nam bo uspelo do konca letošnjega leta".
Zdravstveno administrativne delavce, ki bodo razbremenili strokovno delo v ambulantah, zaposlujejo tudi v ZD Jesenice. "Obenem pospešujemo digitalizacijo, se pripravljamo na uvedbo elektronskih kartonov in razširjamo uporabo aplikacije doZdravnika, s katero imajo pacienti hiter dostop do naših storitev. Postavitev zdravstveno administrativnega centra bo predvidoma zaključena v naslednjih mesecih, nato bomo o prednostih prenove obvestili naše lokalne skupnosti," so sporočili.
Medtem pa v ZD Kranj pojasnjujejo, da so njihove ambulante ustrezno dosegljive telefonsko in elektronsko, klice, na katere se niso uspeli oglasiti, pozneje vrnejo, komunicirajo pa tudi prek aplikacije Gospodar zdravja.
V ZD Maribor so zaposlili 14 srednjih medicinskih sester in v ta namen ustanovili klicni center, kjer se lahko pacienti naročijo na pregled. Zdravniki so tako dostopni od ponedeljka do četrtka od 8. do 20. ure, ter v petek od 8. do 15. ure. Prvi so uvedli tudi aplikacijo Pri zdravniku, prek katere se lahko računalniško vešči direktno pri zdravniku naročijo na pregled, če pa kdo portala ne zna uporabljati, pa ga zaposleni v klicnem centru povežejo direktno z ambulanto, pojasnjujejo v ZD Maribor.
Sicer pa podatki Ministrstva za javno upravo kažejo, da so zdravstveni domovi iz naslova administrativne razbremenitve do julija letos na novo zaposlili 49 zdravstveno administrativnih sodelavcev. Z Ministrstva za zdravje so še sporočili, "da so po nam dostopnih informacijah ambulante na primarni ravni vzpostavile telefonsko naročanje v okviru celotnega ordinacijskega časa skladno s spremembo pravilnika, zaenkrat pritožb s strani pacientov nismo prejeli. Pri tem dodajamo, da so se ZD-ji pri tem organizirali skladno s kadrovskimi zmožnostmi in v tem okviru tudi vračali morebitne nesprejete klice, pri čemer ambulante v tem času ne sprejemajo samo klicev iz naslova naročanja, temveč kličejo pacienti tudi iz drugih razlogov (vprašanja glede terapije, nasveti ipd.)".
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.