Iniciativna interesna skupina zdravilcev Slovenije si po besedah njenega predsednika Matjaža Marinka s strani ministrstva za zdravje želi odgovornega sogovornika, "ki ne bo a priori proti zdravilstvu". Zdravilci tako "slovensko demokratično javnost in poslance pozivajo, da ne sprejmejo zakona, ki je narejen pomanjkljivo in netočno ter je odraz popolnega nepoznavanja zdravilstva in zdravilskih metod," je še dejal Marinko.
Deveta verzija sprejemljiva
Po besedah Marinka si zdravilci želijo nadaljevanje usklajevanja glede zakona o zdravilstvu, in sicer tam, kjer so končali. Po njegovih besedah je bila namreč deveta verzija osnutka zakona o zdravilstvu sprejemljiva kot podlaga za nadaljnje delo. Deseta verzija osnutka zakona, ki je sedaj v javni obravnavi, pa je po Marinkovih zagotovilih popolnoma drugačna in napisana brez mnenja komplementarne stroke, zato se zdravilci sedaj počutijo izigrane. Zdravilci si med drugim želijo sodelovanja z zdravniki ter Slovenijo kot eno tistih evropskih držav, kjer zdravniki in zdravilci sodelujejo v dobro vseh, je še menil Marinko.
Doktor alternativne medicine in predsednik društva zdravilcev Slovenije Konaz Vasilij Šimek pa je poudaril, da je zdravilstvo najstarejša metoda na svetu. V Sloveniji si za ureditev področja zdravilstva prizadevajo od leta 1992, ko je bilo ustanovljeno društvo bioenergetikov. "Potrebujejo nas, nihče pa nas ne želi videti," je menil Šimek ter dodal, da je zakon "zmazek". Obenem je izrazil mnenje, da si ministrstvo za zdravje ne bi smelo privoščiti ljudem predlagati zmazka.
Primož Verbič iz Društva za svobodno odločanja SVOOD pa je pojasnil, da osnutek zakona v nekaterih segmentih bistveno odstopa od načelnih dogovorov med ministrstvom in interesnim združenjem zdravilcev. Ministrstvo v samem predlogu zakona po njihovem mnenju bistveno posega v pristojnosti, ki naj bi jih imela še neobstoječa zdravilska zbornica. Prav tako pa se jim zdi sporno podajanje mnenj o zdravilski metodi s strani zdravnikov. Ti namreč po Verbičevih besedah zdravilskih metod ne poznajo ali celo ne priznavajo, zato "ne morejo biti pristojni za svetovanje ali celo odločati o primernosti metod". Po mnenju Verbiča se lahko ministrstvo za zdravje glede na dikcijo večih različnih členov vmeša v pristojnost zdravilske zbornice, čemur pa zdravilci nasprotujejo.
Odgovoren zdravnik in zdravilec
Med drugim je opozoril, da še niso bili določeni kriteriji, ki bi ločevali eno stroko od druge oz. določeni primeri, v katerih mora zdravilec pacienta napotiti k zdravniku. Zato se predstavnikom zdravilcev ne zdi smiselno, da bo zdravilec odgovoren za posledice zamujenega medicinskega zdravljenja bolnika, če bolnika ni napotil na medicinsko zdravljenje. "Po načelu recipročnosti bi moral biti odgovoren tudi zdravnik, če pacientu ni pravočasno svetoval alternativne medicine," je še menil Verbič ter dodal, da "želi zakon, ki bo dejansko ustrezal vsem".
Zdravilci vložili peticijo
Kot je znano, je osnutek zakona trenutno v javni obravnavi, med najbolj aktualnimi točkami pa so predvsem opredelitev same zdravilske dejavnosti, dolžnosti in odgovornosti zdravilcev ter zdravilske zbornice, pridobitev licence in kazenske določbe. Po besedah generalnega direktorja direktorata za zdravstveno varstvo Janeza Remškarja zakon prinaša bistveno večjo varnost za tiste, ki se bodo podajali k zdravilcem, zdravilci pa so v znak nestrinjanja z zakonom v četrtek že vložili peticijo za umik osnutka zakona iz javne obravnave.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.