Potem ko smo razkrili grozljive razmere v bosanskem azilu za zapuščene živali in poročali o tem, da tudi na mariborsko zavetišče za živali letijo očitki o številnih nepravilnostih, smo preverili še kakšna je situacija v drugih slovenskih zavetiščih, koliko živali letno oddajo in za kakšno ceno. Pa tudi, ali po 30 dneh izvajajo zakonsko dovoljeno evtanazijo zdravih živali.
Ptuj si prizadeva za svoje zavetišče
Na Ptuju si skupina prostovoljcev že dve leti prizadeva, da bi tudi tam dobili svoje zavetišče za živali. "Potreba po zavetišču je zelo velika, saj je na področju SOU Ptuj registriranih 9.612 psov, o tem, koliko je registriranih mačk, pa nimamo podatka, saj zanje register še ne obstaja. Vemo tudi, da veliko psov sploh ni v registru, mačke pa so popolnoma brez nadzora. Že v samem mestu je veliko prostoživečih in nesterelizirah, ki se množijo," nam je povedala pobudnica projekta Sonja Butolen.
Zavetišče, ki bi uspelo pokriti vse njihove potrebe, je po njenih besedah predvideno v velikosti neto kvadrature 700 kvadratnih metrov. "To bi bil absolutno no-kill azil. V njem bi uredili 40 boksov za pse, 30 boksov za mačke in po 10 boksov za potrebe hotelske oskrbe tako psov kot mačk. Zraven boksov bi imeli tudi prostor za gibanje, tako da pes, ki bi dobil osnovno vzgojo kinologov, ne bi bil zaprt v boksu, pa tudi mačke bi imele prostor, kjer bi se svobodno gibale in igrale. Ideja je tudi, da bi meščani lahko vzeli psa in šli z njim na sprehod po nasipu, marsikdo bi tako zadovoljil svojo željo po živali, ki je mogoče ne more imeti v stanovanju, lahko bi imel svojega psa, za katerega bi skrbel (boter)." V njem bi morali delati srčni ljudje, resnični ljubitelji živali, ki bi morali več delati na oglaševanju živali za posvojitev, še pravi.
Projekt sicer ima podporo občine, a ta v proračunu nima denarja za investicijo, ki bi znašala okoli 300.000 evrov. Po poročanju Večera župan Miran Senčar kot dva možna upravljalca omenja Javno službo Ptuj in Komunalno podjetje Ptuj. Direktor komunale Janko Širec je potrdil, da bi bila komunala pripšravljena sodelovati pri projektu, a le, če bi ga podprle tudi druge občine Spodnjega Podravja in bi pripravili finančen načrt z zagotovilom, da bi zavetišče poslovalo vsaj s pozitivno ničlo, kar pa se do zdaj še ni zgodilo.
'Treba se je zavedati, da so bile te živali zapuščene in zavržene'
V Obalnem zavetišču so nam povedali, da so lani našli dom 48 psom in 98 mačkam. Pričakujejo, da bodo številke podobne tudi letos. Sicer imajo 21 boksov za pse in ustrezno namestitev za približno 40 mačk, pa tudi 32 zunanjih boksov za prostoživeče mačke, ki jih zaradi varnosti ni možno vrniti v naravno okolje. "Gre za bokse, ki ponujajo varno in udobno zatočišče za mačke pred vremenskimi razmerami, hkrati pa jim omogočajo prosto gibanje. Naj dodamo, da tudi te mačke redno hranimo, jim menjavamo vodo in jim ponujamo vso zdravstveno oskrbo," je pojasnil Vojko Rotar.
Zdravih živali ne evtanazirajo, razen v izjemnih primerih. "V dveh letih smo evtanazirali samo enega psa, ki je po oddaji napadel hčerko posvojitelja, ki je bila zaradi ugriza hospitalizirana. Za psa, ki je bil nato vrnjen v oskrbo v zavetišče, je veterinarska inšpekcija odredila evtanazijo zaradi ponovnega napada in poškodovanja osebe. Bolne živali vedno zdravimo in pri njih izvajamo ustrezne terapije. Evtanazije iz zdravstvenih razlogov se izvajajo kot izjema, le takrat, ko so živali hudo in neozdravljivo bolne in jim bolezen pomeni trpljenje."
Postopek posvojitve se začne z zbiranjem informacij s strani posvojiteljev, ki želijo k sebi vzeti novega družinskega člana in pomagati, da zavržena žival najde dokončen in urejen dom. V kolikor se na zavetišče obrnejo preko telefona ali elektronske pošte, kandidate za posvojitev vedno povabijo na osebni obisk. Seznanijo jih z delovanjem zavetišča in jim predstavijo oskrbljene živali, ki iščejo nov dom. Pri prvem obisku se obiskovalci ali kandidati za posvojitev vpišejo v evidenco obiskovalcev in izpolnijo vprašalnik. "S kandidati za posvojitev se v zavetišču pogovorimo in poskušamo ugotoviti, ali je posvojitev primerna z obeh strani. Da bi torej posvojena žival dobila ustrezne posvojitelje, ki bodo zagotovili primerne pogoje bivanja in življenja nasploh. Vsaka posvojitev se obravnava individualno, saj oddajamo živali različnih starosti, velikosti in značaja. Glede na te predpostavke ocenjujemo primernost kandidatov za posvojitev." V primeru, da je za posvojitev iste živali zainteresiranih več kandidatov, v zavetišču pretehtajo vse okoliščine in informacije, žival pa oddajo najprimernejšim posvojiteljem. "Pri tem je najpomembnejše vodilo zagotavljanje najboljše kakovosti življenja za oddano žival. Treba se je zavedati, da so vse živali, ki so sprejete v zavetišče, bile zapuščene, zavržene ali oddane po tem, ko so že imele skrbnike. Gre za izredno stresne in travmatične situacije. Zato smo pred vsako oddajo zelo pazljivi, saj posvojitelj nosi odgovornost za resocializacijo živali, ki ima pogosto za sabo težko življenjsko izkušnjo." Posvojitelj z zavetiščem sklene pogodbo o posvojitvi, ki določa predvsem njegove obveznosti do živali. Pomembna določba pogodbe je možnost nenapovedanega obiska predstavnikov Obalnega zavetišča na dom, ki imajo možnost preveriti, ali je za posvojeno žival ustrezno poskrbljeno.
Posvojnina za psa 50 znaša, za mačko pa 30 evrov. "Kot izvajalci krijemo vse stroške pred oddajo, to so cepljenje, sterilizacija oz. kastracija, mikročipiranje in izdaja potnega lista. Živali so ob oddaji tudi redno tretirane proti notranjim in zunanjim zajedalcem," so še dodali. Pred oddajo opravijo tudi mikročipiranje mačk, ki sicer ni obvezno, saj menijo, da bodo s tem spodbudili nastanek registra mačk, ki trenutno ni zakonsko predpisan. Za vsako žival vodijo obvezne evidence, ki jih občasno pregleduje tudi pristojna veterinarska inšpekcija.
Živali, ki potrebujejo nov dom, si lahko ogledate TUKAJ.
V ljubljanskem zavetišču letno najdejo dom 120 psom, 500 mačkam in 20 drugim hišnim živalim
Ljubljansko zavetišče za živali ima kapaciteto za 80 psov in približno 100 mačk. V povprečju letno poiščejo dom 120 psom, 500 mačkam in okoli 20 drugim hišnim živalim.
Posvojnina za pse znaša 50,83, za mačke pa 30 evrov. Vse živali so ob oddaji sterilizirane, kastrirane, cepljene in čipirane.
Kot pravijo v zavetišču, evtanazirajo samo neozdravljvo bolne in hudo poškodovane živali, ter nevarne pse po odločbi uradnega veterinarja. Zdrave živali oddajajo vse do oddaje, kar lahko traja tudi več let.
"Postopek posvojitve zajema ogled, izpolnitev vprašalnika, individualni razgovor, spoznavanje z živaljo (v enostavnih primerih na dan posvojitve, v zahtevnih primerih pa tudi več obiskov, tudi do več tednov, mesecev), seznanitev z vsemi informacijami v zvezi z živaljo in na koncu podpis pogodbe. Obstaja možnost poskusne posvojitve, kadar obstaja kašen zadržek in traja načeloma 14 dni," je povedal vodja zavetišča Marko Oman.
Več infomacij za leto 2016 si lahko preberete v letnem poročilu.
Kdo vse išče nov dom, si poglejte TUKAJ.
Zavetišče Horjul lani sprejelo tudi kozla, dva kunca, dve bradati agami in 15 miši
Kapaciteta zavetišča Horjul je 40 psov in 50 odraslih mačk, ali 75 mačk (skupaj z mladiči). Lani so sprejeli 126 psov. Osem so jih lastnikom odvzeli iz neprimernih razmer z odločbo UVHVVR, deset so jih v zavetišče oddali skrbniki sami. Lastnikom so vrnili 31 psov, v nov dom pa so jih oddali 76. "En pes je po hudi prometni nesreči kljub našemu trudu poginil. Evtanaziranih je bilo šest psov, psi so bili uspavani iz veterinarskih razlogov," so pojasnili v letnem poročilu.
Oskrbeli so tudi 577 mačk. Novim skrbnikom so jih oddali 149, 322 so jih po posegu sterilizacije oz. kastracije vrnili v okolje, v katerem so jih odlovili. "Izključno iz veterinarskih razlogov smo evtanazirali 60 mačk. Poginilo je pet sesnih mačjih mladičev in tri odrasle mačke."
V zavetišče so sprejeli tudi enega kozla, dva kunca, dve bradati agami in 15 miši.
Bi posvojili psa ali mačko? TUKAJ poglejte, kdo čaka na vas.
Oskar Vitovlje: Pomembno je, da si družina živali želi in izpolnjuje pogoje
Kapaciteta zavetišča oskar Vitovlje v Šempasu je 50 psov in 50 mačk. Vse prostoživeče mačke, ki so zdrave, vrnejo v okolje, ostale mačke oddajo v posvojitev. Lani so dom našli 98 psom.
Glede postopka posvojitve pravijo, da je pomembno, da si družina živali želi in izpolnjuje pogoje za nastanitev živali. Sledi običajen postopek posvojitve z urejanjem posvojitvenih dokumentov. Prispevek za psa je 50, za mačko pa 20 evrov.
"Fizično bolno žival evtanazirajo veterinarji, ko strokovno ugotovijo, da ni več nobene možnosti, da bi žival preživela. Zdrave živali ne evtanaziramo, lahko pa se zgodi, da evtanaziramo žival, ki ni sposobna živeti v urbanem okolju oz. je nevarna za ljudi," je povedal vodja zavetišča Hari Arčon.
Ob oddaji so vse živali cepljene, čipirane in sterilizirane, ne kastrirajo pa psov, razen v primerih, ko je to zdravstveno potrebno. Skladno z zakonom o zaščiti živali vodijo evidence za vse sprejete živali.
Objave zavetišča o brezdomčkih lahko spremljate TUKAJ.
V Mali hiši zaračunajo 27 evrov posvojnine za psa in 14 evrov za mačko
Kapaciteta zavetišča Mala hiša v Moravskih Toplicah je 35 psov in 28 mačk. Letno v posvojitev oddajo nad 70 odstotkov prejetih psov, mačke pa v 10 odstotkih primerov dajo v posvojitev, 60 odstotkov pa jih po sterilizaciji/kastraciji in čipiranju izpustijo v okolje, kjer so bile najdene, če je okolje za to primerno.
"Evtanaziramo hudo poškodovane in hudo bolne živali po presoji veterinarja, občasno tudi mačje mladiče, ki so stari vsega nekaj dni in bi še morali sesati pri materi, brez materinega mleka pa nimajo nobenih možnosti za preživetje. Sicer pa ostanejo živali v zavetišču tudi po 10-12 mesecev," je povedal direktor Marjan Ivan Kerčmar.
Postopek posvojitve poteka tako, da si potencialni posvojitelj žival ogleda, se z njo spozna, podpiše predvideno dokumentacijo, plača prispevek za delovanje zavetišča in podpiše izjavo, da bo za žival primerno skrbel ter omogočil predstavnikom zavetišča, da si žival kadarkoli ogledajo v novem okolju. Ob posvojitvi psa zaračunajo prispevek v višini 27 evrov, ob posvojitvi mačke pa 14 evrov.
Živali, ki iščejo nov dom, si lahko ogledate TUKAJ.
Meli center: V nov dom oddamo približno 95 odstotkov živali
Kapacitete zavetišča Meli center v Trebnjah zajemajo šest boksov v hotelskem delu zavetišča, imajo pa tudi 24 namestitvenih enot za kužke in 19 namestitvenih enot za mačke.
"Evtanazij pri zdravih živalih ne opravljamo, saj uspemo vse kužke pravočasno oddati. Sicer je evtanazija dovoljena po 30 dneh od namestitve psa, pri zdravih mačkih pa ni dovoljena. V našem zavetišču se evtanazira samo hudo bolne in poškodovane živali, po presoji veterinarja. Domove poiščemo vsem kužkom, uspava pa se jih nekaj na leto, kot omenjeno, zaradi hudih poškodb in bolezni. V nov dom se odda približno 95 % živali," je povedala Nastja Hajdinjak.
Ob oddaji so vsi mački kastrirani in sterilizirani, pri psih pa je praksa, da se vse označi z mikročipom, pred oddajo so tudi cepljeni proti steklini in kužnim boleznim. "Psičke se pred oddajo tudi sterilizira, psov pa se žal ne kastrira, saj je po zakonodaji obvezna samo sterilizacija psic, čeprav bi bilo (po mojem mnenju) pametno uvesti tudi kastracijo psov," je še dodala.
Za vsakega kužka ob oddaji zaračunajo posvojnino, ki znaša 73,20 evra. V njej so vštete vse prej omenjene storitve – od mikročipiranja do cepljenja.
Postopek posvojitve: ob oddaji se podpiše potrdilo o predaji živali, na katerem so podatki o lastniku, podatki o psu in podpis lastnika. Lastnik ob oddaji izpolni tudi vprašalnik, da zavetišče dobi vpogled, v kakšno okolje gre posvojeni kuža. Zavetišče ima tudi pravico do nenapovedanega obiska na domu, da preveri, ali ima kuža primerne bivalne pogoje.
Za vsako žival, ki jo sprejmejo v zavetišče, vodijo evidenco (datum in uro sprejema živali, podatke o najditelju, podatke o posvojitelju, ko se žival odda, podatke o živali in podatke o cepljenjih ter morebitnih posegih).
TUKAJ poglejte, kdo vse potrebuje vašo pomoč.
Mačja hiša: Leto 2016 je bilo uspešno
V zavetišču Mačja hiša so lani sprejeli 530 mačk, poleg 180, ki so jih že imeli, torej so vsega skupaj obravnavali 710 mačk. Kot so zapisali v letnem poročilu, so jih v nove domove oddali 364, v okolje so jih vrnili 146. Evtanazirali so jih 22, 25 jih je poginilo, enega mačka pa so vrnili lastnikom. Ta ni bil čipiran, ga je pa lastnik prepoznal po fotografijah, objavljenih na spletu, in dokazal lastništvo.
"Leto 2016 je tretje leto delovanja Zavetišča Mačja hiša, ocenjujemo ga kot uspešnega. Glede na kapaciteto samega zavetišča, ki je registrirano za 28 odraslih mačk ali 38 mladičev v bivalnih prostorih ter na to, da se zavetišče v 95 % financira iz lastnih sredstev in donacij, smo ponovno sprejeli ter oskrbeli relativno veliko število mačk. Te številke dosegamo zaradi zglednega sodelovanja s prostovoljci, ki delujejo tako kot začasni skrbniki kot tudi na drugih področjih delovanja zavetišča. Za rezultate našega dela je zelo pomembno tudi naše tesno sodelovanje s pogodbeno veterinarsko organizacijo. Ključna pa je tudi široka podpora javnosti in tistih posameznikov in organizacij, ki naše delo prepoznavajo kot vredno finančne podpore," so zapisali.
TUKAJ si poglejte, katere mucke imajo za oddajo.
Pasja šola Bajka opozarja: Posvojitev psa iz zavetišča je pomembna odločitev
Posvojitev psa iz zavetišča je pravilna odločitev za vse tiste, ki si ne želijo rodovniškega psa, pravijo na pasji šoli Bajka, a hkrati opozarjajo: "Ponuditi dom psu iz zavetišča je veliko bolj odgovorno, koristno in plemenito kot kupiti psa brez rodovnika. Pri teh psih gre običajno za nepremišljeno in neodgovorno parjenje psov, ki se zaradi določenih razlogov ne bo smeli pariti, ljudje pa v mladičih prevečkrat vidijo zgolj lahek zaslužek. A pred vsakim nakupom ali posvojitvijo psa ne glede na to, iz kje ga vzamete, se nujno pozanimajte o njegovem zdravstvenem stanju, značaju psa in njegovih potrebah. Vsake izbire se lotite odgovorno in premišljeno, saj bomo lahko le tako lahko ustvarili dobra zavetišča, ki bodo prazna."
Mariborčanka Simona Vodopivec, ki je posvojila kar štiri pse, pripoveduje, da so najtežje posvojljivi veliki, črni psi. "Takih psov nihče noče, veliko težje najdejo dom kot majhni, beli, čupavi, luštkani ... ampak ljudje ne vedo, da ti lahko tudi en velik pes ogromno da, da so to lahko majhni psi, ujeti v velikem telesu." O tem, kako so ji posvojenčki, ki jih je rešila, spremenili življenje, si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.