V nevladni organizaciji Transparency International se že leta trudijo, da bi eno najbolj skritih naročil vlade Mira Cerarja postalo javno – posel države z žalskim podjetjem Minis. V uradu informacijske pooblaščenke so odločili, da mora Zavod za blagovne rezerve pokazati vse, od sklepa o začetku postopka do ponudb, pogodb, naročilnic in celo računov.
Vid Tomić, generalni sekretar Transparency International, o tem pove: "S tem bi, vsaj tako lahko sklepamo, lahko prišli do ključnih informacij, da bi javnost končno vedela, kaj se je dogajalo takrat s tem nakupom." Spomnimo, podjetje Minis je takrat dobilo neposredno povabilo k poslu, vrednemu več milijonov. Kljub temu, da niso imeli zaposlenih delavcev, referenc in primernih prostorov za skladišče. Kot smo že poročali, so bili tudi davčni dolžniki, zato z državo sploh ne bi smeli poslovati. To je pozneje ugotovilo tudi sodišče, podjetje pa zato pet let ne sme sodelovati v javnih razpisih.
Do zdaj so v Transparency International dosegli razkritje prvih treh pogodb, a za to je bil potreben večletni sodni boj. Večina dokumentacije je še vedno skrita, tudi zdaj pa se v organizaciji bojijo, da je vlada in Zavod za blagovne rezerve ne bosta predala brez boja. Tomić pove, da se v Zavodu na vprašanje, ali bodo sprožili upravni spor, niso odzvali: "Upravičeno lahko sklepamo, da bomo čakali nekaj let, da dejansko pridobimo dostop do teh dokumentov."
Ta hip so dokumenti stari že tri oziroma tudi štiri leta, zavlačevanje pa gre odgovornim na roko. Če bodo odkrite kakšne nepravilnosti, bo dolgotrajni postopek ’lažje’ prinesel zastaranje primera – zastaralni rok je deset let.
Čeprav zagovorniki transparentnosti pozdravljajo zadnjo odločitev politike, da bodo tehnične ovire naročili preko javnega razpisa, ob tem opozarjajo, da je treba tudi ta posel vzeti pod drobnogled, saj javna objava sama po sebi še ne zagotavlja transparentnosti.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.