transparency international

Greenpeace mora podjetju Trumpovega donatorja plačati 610 milijonov evrov

20. 03. 2025 16.41

Okoljevarstvena organizacija Greenpeace mora podjetju Energy Transfer plačati 660 milijonov dolarjev (609,7 milijona evrov) odškodnine. Porota v Severni Dakoti je namreč presodila, da je organizacija odgovorna za obrekovanje in druge obtožbe, povezane s protesti proti spornemu naftovodu.

Vlada ob aferi Spirit po mnenju Goloba reagirala odločno

03. 03. 2025 14.21

Vlada je ob aferi z razpisom za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski ter savinjsko-šaleški premogovni regiji odreagirala hitro in odločno, je v DZ dejal premier Robert Golob. Razveljavljeni razpis bo vnovič objavljen čez tri mesece, smernice o vodenju takšnih razpisov v prihodnje pa bodo na vladi v sredo, je pojasnil.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest

11. 02. 2025 12.19

Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Največji zaslužkarji: poleg dela v parlamentu še dodatnih 657.000 evrov

12. 12. 2024 11.51

Približno 30 odstotkov od 720 zaposlenih v Evropskem parlamentu ob rednem prihodku dodatno skupno zasluži še okoli 6,3 milijona evrov na leto. A bolj kot višina zaslužka skrbi morebitno navzkrižje interesov. Dodaten zaslužek namreč priteka tudi iz sektorjev, ki jih nadzorujejo v okviru svojega dela.

Župan Lvova: Vsak dan položim cvetje v krsto in nekomu izrečem sožalje

15. 06. 2024 11.39

"Ruska invazija je spremenila naša življenja. Vsak dan imamo nov pogreb. Vsak dan položim cvetje v krsto in izrazim sožalje družinam, ki so izgubile svoje ljubljene, otrokom, ki so izgubili očeta. Težko je," v pogovoru za 24ur.com prizna župan Lvova, ki sicer leži več sto kilometrov stran od krvave fronte. Tam se bori 30.000 njegovih someščanov. Tisti, ki so ostali, živijo v stalnem strahu. Mednje lahko v vsakem trenutku prileti raketni izstrelek ali brezpilotni letalnik. Povedal nam je, kako prepričan je v zmago, kaj meni o odločitvah predsednika Zelenskega in kako odgovarja na očitke, da je Putinov agent.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?

06. 06. 2024 06.00

705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Slovenija poslabšala transparentnost proračunskega procesa

29. 05. 2024 07.36

Slovenija se je lani po transparentnosti proračunskega procesa, ki upošteva transparentnost, možnost sodelovanja javnosti in nadzor, uvrstila na 27. mesto med 125 državami. Ocene so se v primerjavi z letom 2021 poslabšale v vseh treh kategorijah, kaže raziskava Open Budget Survey nevladne organizacije International Budget Partnership.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo

30. 01. 2024 10.37

Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Kdo je kriv, da pri nas še vedno ni sekcijskega merjenja hitrosti?

11. 07. 2023 07.31

Letos bi moral na treh najbolj kritičnih odsekih naših avtocest zaživeti sistem sektorskega merjenja hitrosti, a po lanski ukinitvi avtocestne policije, ki bi bdela nad kaznimi za prehitre voznike, je slaba dva milijona vreden projekt padel v vodo. Dve reviziji razpisa, za katerega je tehnične pogoje pripravila Policija, sta pokazali hude kršitve in Dars je ustavil javno naročilo. Je bil razpis prirejen za točno določenega ponudnika? In kdaj, če sploh, bo Dars znova zagnal projekt?

Avstrija uvaja kazni za kupovanje mandatov in donacije v zameno za izvolitev

07. 07. 2023 18.13

Spodnji dom avstrijskega parlamenta je po korupcijskih škandalih v Avstriji danes sprejel strožjo protikorupcijsko zakonodajo. Ta bo začela veljati 1. septembra, med drugim pa prinaša kazni za kupovanje mandatov in za obljubljanje donacij v zameno za izvolitev.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?

22. 02. 2023 08.43

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Gruzijci nezadovoljni s prišleki: Prisotnost Rusov je vse bolj očitna

19. 02. 2023 10.05

Vojno v Ukrajini obsojajo tudi nekateri Rusi. Od začetka ruske invazije se je namreč iz države izselilo več milijonov ljudi, od tega 1,5 milijona prek Gruzije. Koliko jih je tam ostalo, ni znano. So pa številni Gruzijci dejali, da prihod ruskih državljanov negativno vpliva na njihove zunanje odnose.

'Potres kot v hrvaški Petrinji bi za Slovenijo imel uničujoče posledice'

13. 02. 2023 18.39

Strokovnjaki že leta opozarjajo, da številne nove zgradbe v Turčiji niso protipotresno grajene, tudi zaradi korupcije v gradbenem sektorju. To se je zdaj pokazalo tudi v praksi, rušilni potres in popotresni sunki so namreč zdesetkali celotna mesta. Po prvih ocenah je popolnoma porušenih 12.000 stavb, med njimi tudi nove, zgrajene pred komaj pol leta. Ampak ne samo Turčija, tudi Slovenija naj bi bila slabo protipotresno pripravljena.

Sponzorirana potovanja evroposlancev: pod lupo tudi Bogovič in Novakova

13. 02. 2023 13.11

Ugledni bruseljski časnik se je lotil analize potencialno sumljivih delno sponzoriranih potovanj evropskih poslancev, med katerimi sta se znašla tudi Ljudmila Novak in Franc Bogovič. Novakova ni prijavila potovanja, ki ga je plačal proizraelski lobi, češ da plačane poti niso bile povezane z njenim parlamentarnim delom, Bogovič, ki ga je v Bakuju gostil tamkajšnji režim, pa pravi, da je bila pot transparentna in strokovna. Sponzorirana potovanja so zakonsko sicer dovoljena, politično pa so zelo problematična, opozarjajo poznavalci. Gostitelji bi namreč v zameno lahko pričakovali politične protiusluge. Bogovič naj bi na primer že spremenil retoriko glede Azerbajdžana.

'Ko pravnomočno ugotovimo kršitev, bi moralo priti do prevzema odgovornosti'

01. 02. 2023 06.00

Zgodovinsko dno Slovenije. Na indeksu zaznave korupcije smo dosegli najslabši rezultat doslej, za lansko leto ugotavlja nevladna mednarodna organizacija Transparency International. In ne le Slovenija, zdrs zahodne Evrope in Evropske unije so zaznamovali škandali, kot so afera z Uberjem v Franciji, povezave nemške politike z ruskim državnim plinskim podjetjem Gazprom, med najbolj odmevne pa se je zagotovo vpisala grška evroposlanka Eva Kaili, obtožena jemanja podkupnin, povezanih s Katarjem in Marokom. Škandal, ki je razkril, da korupcijske lovke sežejo v sam vrh EU.

Svet manj varen in zelo skorumpiran: Sloveniji najnižji rezultat doslej

31. 01. 2023 06.44

Indeks zaznave korupcije (CPI) za leto 2022, ki ga je objavil Transparency International, razkriva, da je Slovenija z oceno 56/100 dosegla svoj zgodovinsko najnižji rezultat. Pa tudi, da boj s korupcijo izgubljamo globalno. To po besedah ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana ni dober podatek. "Vlada in slovenska politika nasploh se mora zamisliti in narediti vse, da bomo na teh lestvicah višje."

Grčija zamrznila premoženje Eve Kaili. 'Napadena je bila evropska demokracija'

12. 12. 2022 12.27

Grške oblasti so zamrznile vse premoženje podpredsednice Evropskega parlamenta Eve Kaili, ki je obtožena vpletenosti v korupcijski škandal o domnevnem podkupovanju, pranju denarja in poskusih vplivanja na politične odločitve v EU s strani Katarja. Na nogah pa je tudi vsa Evropa. Predsednica Evropskega parlamenta je podpredsednici je Kailijevi odvzela vsa pooblastila in pristojnosti. V odzivu na škandal pa je dejala: "Napadena je bila evropska demokracija."

Podpredsednica Evropskega parlamenta Eva Kaili ostaja v priporu

11. 12. 2022 07.46

Kot smo poročali, so Bruselj pretresle aretacije zaradi korupcije. Tožilstvo v Bruslju je odločilo, da bodo v okviru preiskave nadalje pridržane in obtožene štiri osebe, med katerimi je tudi grška evroposlanka in ena od podpredsednic Evropskega parlamenta Eva Kaili. Dodali so, da je bila v soboto izvedena preiskava na domu še enega poslanca Evropskega parlamenta, Belgijca Marca Tarabelle.

Po aretaciji podpredsednice: Evropski parlament nasprotuje korupciji

10. 12. 2022 13.15

Evropski parlament odločno nasprotuje korupciji in bo pri preiskavi v celoti sodeloval z vsemi organi, je v odzivu na aretacijo grške evroposlanke in ene od podpredsednic parlamenta Eve Kaili sporočila predsednica parlamenta Roberta Metsola. Poslankina politična skupina S&D je Kaili začasno izključila.

Katere kršitve je KPK zaznala na lokalni ravni?

08. 12. 2022 18.51

Na lestvici zaznave korupcije nevladne organizacije Transparency International je Slovenija lani glede na leto poprej padla za tri mesta. Koliko kršitev integritete in nasprotij interesov, ki so lahko le korak do korupcije, zazna protikorupcijska komisija na občinski ravni? KPK ugotavlja, da so na lokalni ravni najbolj pereče kršitve na področjih navzkrižja interesov, nezdružljivosti funkcij, neomejevanja poslovanja s funkcionarji povezanih oseb in integritete funkcionarjev.

Izzivi lokalnih medijev: pomanjkanje finančnih virov in politični pritiski

02. 12. 2022 11.24

V časih, ko se lažne novice na družbenih omrežjih širijo nekajkrat hitreje kot resnične informacije, potrebujemo kakovostno novinarstvo. Slovenija je letos na indeksu medijske svobode padla za 18 mest in je med 180 državami zasedla 54. mesto. Glavni vzrok nazadovanja so bili pritiski politike, tako v javnih kot lokalnih medijih, ki jih bremeni tudi pomanjkanje finančnih virov. Lokalni vpliv politike se izvaja tudi s pomočjo kapitala in poskusa vstopa v samo lastništvo medijev, še posebej problematična pa so t. i. občinska glasila, v katerih se za promocijo županov porablja javni denar.

Ukrajinske oblasti nabornikom prepovedale zapustiti domači kraj

05. 07. 2022 08.58

Ukrajinsko obrambno ministrstvo je moškim med 18. in 60. letom starosti prepovedalo zapustiti domače okrožje, generalštab vojske pa je medtem na Facebooku zaprosil za razumevanje. Nadzor se bo večinoma izvajal na mejah okrožij in mest, odredba ministrstva pa temelji na zakonu o naborništvu iz leta 1992.

Iz petih iraških bank v treh letih ukradenih skoraj 600 milijonov evrov

10. 06. 2022 06.09

Iz iraških državnih bank je bilo ukradenih skoraj 600 milijonov evrov, so po triletni preiskavi sporočili iz iraške protikorupcijske komisije in dodali, da so bili med vpletenimi tudi bančni uslužbenci in celo stranke. Komisija je že napovedala, da bodo za 41 osumljencev izdani nalogi za aretacijo. Po padcu Sadama Huseina do leta 2021 naj bi iz državne blagajne izginilo že več kot 400 milijard dolarjev.

DEJSTVA: Kdo je navajal pravilne podatke in kdo zavajal?

22. 04. 2022 20.50

Na POP TV ste lahko spremljali še zadnje predvolilno soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. V studiu so bili Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Alenka Bratušek (SAB), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) in Marjan Šarec (LMŠ). Robert Golob (Gibanje Svoboda) je zaradi okužbe s koronavirusom v soočenju sodeloval prek video povezave.

DEJSTVA: Ali so predsedniki strank navajali pravilne podatke?

18. 04. 2022 20.08

Na POP TV ste lahko spremljali že četrto predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave politikov. Uroš Slak je v oddaji gostil Janeza Janšo, Tanjo Fajon, Luko Mesca, Marjana Šarca, Mateja Tonina, Zdravka Počivalška in Alenko Bratušek. Robert Golob je zaradi okužbe s koronavirusom na soočenju sodeloval prek videopovezave.

KPK: Janša pri imenovanju Matoza v DUTB kršil zakon 

04. 04. 2022 10.24

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da se je predsednik vlade Janez Janša pri glasovanju o imenovanju neizvršnega direktorja upravnega odbora DUTB Francija Matoza znašel v nasprotju interesov in ravnal v nasprotju s 37. členom Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Med njima namreč obstaja poslovni stik – Matoz je v več pravnih postopkih odvetnik Janše in stranke SDS. KPK v takšnih primerih seznani delodajalca uradne osebe in mu določi rok, v katerem jo je dolžan obvestiti o sprejetih ukrepih za odpravo posledic nasprotja interesov. Ker pa predsednik vlade nima delodajalca, ta določba v tem primeru ni uresničljiva.

Opozorila pred slabšanjem položaja žensk: 8. marca organiziran shod

03. 03. 2022 13.39

Več društev, nevladnih organizacij in sindikatov za 8. marec napoveduje shod na Kongresnem trgu v Ljubljani, na katerem bodo predstavili položaj žensk v Sloveniji in svoje zahteve. V javnem pismu opozarjajo, da se položaj žensk v naši državi slabša. Ženske pozivajo, da se udeležijo volitev 24. aprila in poskrbijo, da se sliši njihov glas.

Zapis, ki razburja: Janša objavil daljši seznam nevladnih organizacij

16. 02. 2022 20.28

Nevladnike, združene v iniciativi Glas ljudstva, razburja zapis predsednika vlade na Twitterju. Janša je namreč objavil daljši seznam nevladnih organizacij in svoje sledilce povprašal, ali vedo za kakršen koli nacionalni dosežek teh organizacij. Na telefon, ko nas kličejo žrtve nasilja, se oglašamo že več kot trideset let – odgovarjajo v Društvu SOS. Na Janševem seznamu je sicer nekaj deset organizacij, tudi denimo Greenpeace Slovenija, Transparency international in Inštitut 8. marec.

Sodišče EU zavrnilo tožbi Poljske in Madžarske, Varšava: Gre za napad na poljsko suverenost

16. 02. 2022 10.04

Sodišče Evropske unije je v Luksemburgu zavrnilo tožbi Madžarske in Poljske proti zakonodaji Unije o pogojevanju evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Sodišče je izrek sodbe prvič prenašalo po spletu. Medtem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen odločitev sodišča pozdravila, pa iz Budimpešte prihajajo kritike, da je bila odločitev politična.

Petkovi protestniki vložili več kazenskih ovadb

28. 01. 2022 18.35

Petkovi protestniki so po napovedih na današnjem protestu vložili več kazenskih ovadb ter naznanili sume koruptivnih dejanj, davčnih utaj in prikrivanja premoženja. Kot so sporočili, je med ovadenimi tudi minister za obrambo Matej Tonin, in sicer zaradi domnevnega prirejanja razpisov za nabavo traktorjev.