Premier Janez Janša je povedal, da dokler ne bodo odpravljene nejasnosti na katere je opozorila vladna zakonodajna služba, se o razrešitvi ministra Janeza Podobnika ne bo odločil. Prav tako je poudaril, da bo z odločitvijo počakal do odgovora ustavnega sodišča.
Janša bi moral odločitev računskemu sodišču sporočiti do četrtka. "Zakon o računskemu sodišču pravi, da mora organ, ki mu je bil izročen poziv za razrešitev odgovorne osebe, odločiti o pozivu in svojo odločitev pisno sporočiti računskemu sodišču," je določila zakona povzel predsednik računskega sodišča Igor Šoltes.
Za 24ur.com pa je Šoltes povedal, da se bodo do navedb vladne službe za zakonodajo opredelili, dejstvo pa je, ''da to ni odgovor na poziv za razrešitev in na ta odgovor premierja še čakamo.'' Šoltes je še dodal, da vztrajajo pri tem, da niso delovali neustrezno, saj je ''naš zakon popolnoma jasen. Pred zakonom smo vsi enaki.''
Zares poziva Janšo
Na premierjev odgovor, da bo zoper okoljskega ministra ukrepal šele, ko bo prejel odgovor ustavnega sodišča, se je odzvala poslanska skupina Zares. Matej Lahovnik je povedal, da je Janša s tem znova dokazal, da se ''njegov načelni boj za zakonitost in odpravljanje nepravilnosti v javnem sektorju preneha tisti trenutek, ko so v sicer povsem očitne kršitve zakonov vpleteni njegovi politični zavezniki in prijatelji''.
V poslanski skupini Zares dodajajo, da ''takšna dvojna merila in ignoriranje najvišjih neodvisnih ustanov nadzora nad porabo javnih sredstev nikakor niso značilnost demokratičnosti in upoštevanja načel vladavine prava'', zato pričakujejo, da bo predsednik vlade končno prevzel odgovornost in pravočasno, do jutri, izpolnil svojo zakonsko obveznost ter državnemu zboru predlagal razrešitev ministra, ki v treh letih ni izvedel z zakonom predpisanih ukrepov.
Je računsko sodišče delovalo neustrezno?
Iz urada predsednika vlade so namreč sporočili, da se v zvezi s pozivom računskega sodišča za razrešitev okoljskega ministra Podobnika odpira vrsta ustavno-pravnih vprašanj, na katere opozarja Služba Vlade RS za zakonodajo. Ta v obrazložitvi piše, da v primeru hude kršitve obveznosti dobrega poslovanja računsko sodišče, ki je najvišji revizijski organ za kontrolo državnih računov, državnega proračuna in celotne javne porabe v RS, izda poziv za razrešitev odgovorne osebe in sporočilo za javnost, pri čemer v omenjenem pozivu navede osebo ali več oseb, ki naj bi bile razrešene.
Ne ultimat, ampak signal
Poziv za razrešitev računsko sodišče izda organu, za katerega oceni, da lahko izvede ali začne postopek razrešitve. Vendar pa Služba Vlade RS za zakonodajo opozarja, da računsko sodišče ne sodeluje v političnih razmerjih med vejami oblasti, zato poziva o razrešitvi ni mogoče razumeti kot ultimativne zahteve. Gre le za signal tistemu, ki lahko v okviru svojih pristojnosti razreši odgovorno osebo, vendar pa mora ta sam presoditi, ali je treba temu signalu prisluhniti ali pa ga je treba, seveda argumentirano, zavrniti.
Računsko sodišče delovalo neustrezno?
Računsko sodišče bi moralo poziv poslati organu, ki lahko izvede razrešitev, to pa je glede na ustavno ureditev Slovenije državni zbor. Računsko sodišče bi zato moralo predlog o razrešitvi poslati tako državnemu zboru kot predsedniku vlade. Ta poziv je zato treba obravnavati predvsem kot informacijo pristojnega organa o delu ministra, ne pa kot obvezujočo zahtevo. Postopek računskega sodišča zato ni ustrezen, saj bi poziv moralo poslati državnemu zboru kot organu, ki začne razrešitev in ustavnemu sodišču kot organu, ki obtoženemu ministru lahko odvzame funkcijo.
Spomnimo ...
V lanski reviziji je računsko sodišče ugotovilo, da je Snaga Maribor v letih 2002-2005 uporabnikom storitev zaračunala za 2,34 milijona evrov več od odmerjene okoljske dajatve, občina pa ji ni vrnila preveč zbrane okoljske dajatve v znesku 1,76 milijona evrov, kar bi Snagi omogočilo vračilo okoljske dajatve uporabnikom. Zato jima je izreklo negativno mnenje glede pravilnosti zaračunavanja in porabe okoljske dajatve zaradi odlaganja odpadkov, je povedal Igor Šoltes.
Kot je še dejal, je bilo od sedmih zahtevanih ukrepov šest izvedenih na nezadovoljiv način, zato so porevizijske ukrepe ministrstva za okolje in prostor ocenili kot nezadovoljive. Poziv predsedniku vlade za razrešitev ministra so že poslali, odgovor pa pričakujejo do 22. oziroma 23. februarja, ko se izteče rok.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.